השרה רגב, ארכיון|צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה את חוק "נאמנות בתרבות" שקידמה השרה מירי רגב: "אין כאן סתימת פיות, זה תמרור 'עצור הסתה לפניך' על חשבון הקופה הציבורית". 55 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק בתום דיון סוער במליאה, 44 התנגדו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ההצעה הועברה להצבעה בכנסת לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את החוק לפני כשבועיים, שקובע שמשרד התרבות יוכל לשלול תקציבים ממוסדות שיחתרו תחת המדינה ולא יביעו נאמנות לה. הצעת החוק קיבלה רוח גבית לאחר שמשרד האוצר הביע תמיכה בקידומו.

מתי יישללו תקציבים?

מדובר בהצעת החוק שרגב מנסה לקדם כבר כמעט שנתיים ללא הצלחה. בסמכות השר הממונה על הנושא - כלומר רגב עצמה - לשלול תמיכה מגופים שיבצעו את אחד מחמשת המעשים האסורים שנקבעו.

חמשת המעשים הם: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

בנוסח החוק צוין ששר האוצר רשאי לשלול את התמיכה לאחר שערך שימוע לגוף המדובר, ובתנאי שהיועץ המשפטי במשרד האוצר אישר את הצעד. אישור המהלך מחייב התייעצות עם צוות מקצועי שימנה השר, שבו יהיו חברים נציג ממשרד המשפטים, נציג ממשרד האוצר ונציג המשרד הרלוונטי שמעוניין לשלול את התמיכה. "הצעת החוק באה לעגן בחוק מיוחד, את המצבים בהם תישלל תמיכה מגוף בתחום התרבות", נכתב בדברי ההסבר לחוק.

עוד נכתב בהצעה כי אם הפעילות האסורה מהווה יותר ממחצית הפעילות של הגוף הרלוונטי שזכאי לתמיכה ממשלתית, הרי ששר האוצר רשאי לשלול ממנו תקציבים. בעבר החוק נתקל בקשיים משפטיים ועדיין לא ברור מה תהיה חוות הדעת המקצועית של היועץ המשפטי לממשלה.