שרת התרבות והספורט מירי רגב, ארכיון|צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את חוק הנאמנות בתרבות שקידמה שרת התרבות והספורט מירי רגב. לפי הצעת החוק: משרד התרבות יוכל לשלול תקציבים ממוסדות שיחתרו תחת המדינה ולא יביעו נאמנות לה. הצעת החוק קיבלה רוח גבית לאחר שמשרד האוצר הביע תמיכה בקידומו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר בהצעת החוק שרגב מנסה לקדם כבר כמעט שנתיים ללא הצלחה. החוק צפוי להיות מקודם מיד אחרי החזרה מהפגרה, כשהפעם נראה שמשרד האוצר צפוי לאשר את העברת החוק. בסמכות השר הממונה על הנושא - כלומר רגב עצמה - לשלול תמיכה מגופים שיבצעו את אחד מחמשת המעשים האסורים שנקבעו.

חמשת המעשים הם: שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, לאלימות ולטרור; תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור, של מדינת אויב או של ארגון טרור, נגד מדינת ישראל; ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל; מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

בנוסח החוק צוין ששר האוצר רשאי לשלול את התמיכה לאחר שערך שימוע לגוף המדובר, ובתנאי שהיועץ המשפטי במשרד האוצר אישר את הצעד. אישור המהלך מחייב התייעצות עם צוות מקצועי שימנה השר, שבו יהיו חברים נציג ממשרד המשפטים, נציג ממשרד האוצר ונציג המשרד הרלוונטי שמעוניין לשלול את התמיכה. "הצעת החוק באה לעגן בחוק מיוחד, את המצבים בהם תישלל תמיכה מגוף בתחום התרבות", נכתב בדברי ההסבר לחוק.

"תל אביב לא תתפשר על חופש היצירה"

עוד נכתב בהצעה כי אם הפעילות האסורה מהווה יותר ממחצית הפעילות של הגוף הרלוונטי שזכאי לתמיכה ממשלתית, הרי ששר האוצר רשאי לשלול ממנו תקציבים. בעבר החוק נתקל בקשיים משפטיים ועדיין לא ברור מה תהיה חוות הדעת המקצועית של היועץ המשפטי לממשלה. 

רון חולדאי|צילום: Miriam Alster/FLASH90, חדשות

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי הגיב לאישור החוק ואמר: "תל אביב-יפו לא תתפשר על חופש יצירה בתרבות ובנאמנות. לא כל עוד אני ראש העיר. חוק ה'נאמנות בתרבות' של מירי רגב הוא חוק סתימת פיות של ממשלה ששכחה מה זאת דמוקרטיה ולא מבינה שבלי חופש ביטוי לא תהיה פה תרבות".

חולדאי הבהיר: "תל אביב-יפו תעמוד כחומה בצורה אל מול החוק המעוות הזה. אנחנו נדאג שכל מי שייפגע בעקבותיו יקבל עזרה של העירייה. אצלנו בעיר יוצרים ואמנים ימשיכו ליצור בצורה חופשית, ביקורתית ובלי שום צנזורה - ואם זה מפריע למישהו בממשלה - שיתמודד. יצירה ישראלית חדה ומגוונת הייתה פה לפני הממשלה הזאת ותהיה גם אחריה".