בטקס חגיגי שנערך היום (רביעי) באוסלו שבנורבגיה, הוענק פרס נובל לשלום לנערה הפקיסטנית, מלאלה יוספזאי, שנורתה בידי הטאליבן במסגרת מאבקה למען זכויות הנשים בארצה. את הפרס חלקה יחד עם קאילש סאטיארת'י, הפעיל ההודי למען זכויות ילדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במעמד הטקס המכובד, אמרה יוספזאי בת ה-17 כי הפרס הוא רק עמדת זינוק לקראת שינויים ופעילויות נוספות שבכוונתה לבצע בשליחות החברה בארצה "למרות שאני נראית רק ילדה אחת, אני למעשה 66 מיליון ילדות שאין להן גישה לחינוך" היא אמרה "בואו נגרום לכך שזה יהיה היום האחרון שבו אנו רואים ילד מחוץ לבית הספר, בואו נתחיל עכשיו" אמרה מלאלה בנאום הזכייה שלה" .

 בראיונות שהעניקה טרם קבלת הפרס, אמרה הנערה כי לאחר שתסיים את לימודיה בלונדון, בכוונתה לצבור כישורים נוספים כדי להפוך ביום מן הימים לראש ממשלת פקיסטן. "הפרס הזה חשוב לי מאוד, הוא מעניק לי תקווה ואומץ, ואני מרגישה חזקה יותר", אמרה הנערה לאחר קבלת הפרס. "אני רואה שיש לצדי הרבה מאוד אנשים ואני רוצה לשרת את המדינה שלי. בחלומי היא תהפוך למדינה מפותחת שבה לכל ילד תהיה גישה לחינוך".

יוספזאי היא הזוכה הצעירה ביותר שנבחרה אי פעם לקבל את הפרס. את מאבקה לחופש תחת דיכוי הטאליבן החלה יוספזאי כשהייתה בת 11, כשכתבה בלוג עבור רשת השידור BBC שבו תיארה את חייה. בהמשך צילם הניו יורק טיימס סרטון תיעודי על פועלה של יוספזאי, שהחלה בינתיים להעניק ראיונות לכלי תקשורת בינלאומיים שונים על מאבקה למען זכויות נשים בפקיסטן. על פועלה כמעט ושילמה בחייה, לאחר שבשנת 2012 נורתה בראשה בידי חייל טאליבן. היא נפצעה אנושות והוטסה ללונדון שם נותחה וניצלה.

את כספי הזכייה בפרס בסך 1.1 מיליון דולר, תחלוק יוספזאי עם הפעיל ההינדי למען זכויות ילדים, קאילש סאטיארת'י. חלק מדמי הזכייה הבטיחה הנערה לתרום למען שיקום רצועת עזה.