החדשות

המהומות בארה"ב: נפתחה חקירה

עימותים אלימים פרצו בין אנשי ימין לבין מתנגדיהם בווירג'יניה, במהלכן דהר נהג לתוך קהל המתנגדים, דרס למוות אישה ופצע 19 בני אדם נוספים. כמה שעות לאחר מכן, התרסק מסוק ובו 2 אנשי המשמר הלאומי, שנהרגו במקום

חדשות 2 | החדשות | פורסם 06:43 13.08.17 

שנה גודל אות

הרוחות סוערות בווירג'יניה: המשטרה בארה"ב עצרה במהלך הלילה (ראשון) את הנהג שדרס למוות אישה ופצע 19 בני אדם נוספים - מתוכם חמישה במצב אנוש - בעת שדהר עם רכבו לתוך מפגינים שמחו מול קבוצות של ימין קיצוני וניאו נאצים בעיירה שארלוטסוויל במדינת וירג'יניה. החשוד, צעיר לבן כבן 20 בשם ג'יימס אלכס פילדס, הינו תושב מדינת אוהיו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אמו של החשוד בדריסה גילתה על המעשה מהתקשורת, וסיפרה כי הייתה מופתעת מאוד. "אני רק ידעתי שהוא הולך להפגנה, אני מנסה לא להתערב בדעותיו הפוליטיות", סיפרה. "לא ידעתי שהוא תומך העליונות הגזע הלבן, חשבתי שזה משהו שקשור לטראמפ".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הגיב לאירועי האלימות בווירג'יניה לאירועים הקשים ואמר: "אנחנו מגנים בכל לשון את המופע המתועב של גזענות. זה מתרחש למשך זמן רב: זה לא דונלד טראמפ או ברק אובמה, זה נמשך זמן רב. מה שהכרחי עכשיו זו השבה של שלטון החוק והגנה על ביטחון התושבים", הדגיש נשיא ארה"ב. "אף אזרח לא אמור לפחד לביטחונו האישי ושום ילד לא אמור לפחד לצאת החוצה ולשחק".

מושל וירג'יניה טרי מקאוליף תקף בהודעה רשמית את המפגינים מקבוצות הימין: "לכו הביתה. אתם לא רצויים בקהילה שלנו. ליבי נשבר מהמראות האחרונים". גם הנשיא לשעבר ברק אובמה גינה את האירוע כשציטט בטוויטר את נלסון מנדלה: "אף אחד לא נולד כדי לשנוא אדם אחר בגלל צבע עורו, דת ואו הרקע ממנו הוא מגיע". הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין גינה בטוויטר את אירועי האלימות והגדיר את קבוצת הימין הקיצוני כ"קבוצות המקדמות עליונות לבנה". לדבריו, "הם אינם פטריוטים, אלא בוגדים. אמריקה צריכה להתאחד נגד השנאה".

הפגנות הימין הקיצוני בוירג'יניה (צילום: רויטרס)
ההפגנות אתמול
|
צילום: רויטרס

במקביל, מועצת שארלוטסוויל, בה התרחשו האירועים האלימים, אישרה הלילה למשטרה המקומית להנהיג עוצר ברחובות העיירה כדי לגרום לכל המפגינים משני הצדדים לחזור לביתם. שני חיילים של המשמר הלאומי, שאיבטחו את שתי ההפגנות, נהרגו לאחר שמסוקם התרסק באזור מיוער סמוך לעיירה שארלוטסוויל. הנשיא טראמפ הביע את תנחומיו למשפחותיהן של השניים.

כריס מהוני, עד ראייה שנכח במקום עם חברו במהלך ההפגנות, סיפר לרשת CNN: "הרכב עבר את כל המחסומים ללא הפרעה, כמה רגעים אחר כך שמענו אותו מאיץ ונוסע במהירות במורד הרחוב, עד שדהר לתוך המוחים".

פצועים בהפגנה בוירג'יניה (צילום: רויטרס)
"ליבי נשבר מהמראות האחרונים"
|
צילום: רויטרס

מאט קורבון, סטודנט בן 22 מאוניברסיטת וירג'יניה היה גם הוא בהפגנה כנגד הימין הקיצוני. "צעדנו לאורך המדרחוב, ולפתע היה רעש חזק של צמיגים", תיאר. "מכונית הדודג' דהרה לתוך הקהל במהירות, עד שהתנגשה במכונית אחרת. לאחר מכן הנהג שילב להילוך אחורי ונסע ברוורס על מנת לפגוע בעוד מפגינים". לדברי תושב העיר מוריס ג'ונס, "השנאה הגיעה לעיירה שלנו. פחדנו שהשנאה תגיע, אבל אף פעם לא באמת הרשנו לעצמנו לדמיין שהיא אכן תפגע בנו כך".