הפיצוץ המסתורי ברוסיה ממשיך לרתק את העולם: על רקע העלייה בקרינה שזוהתה סמוך לעיר רסברובדבינסק שבצפון המדינה ובזמן שבקרמלין ממשיכים לשמור על שתיקה, ההרוגים הובאו למנוחות כ"גיבורים לאומיים". במקביל, גורמים בארה"ב מעריכים: הפיצוץ אירע במהלך ניסוי שיגור של טיל שיוט שמונע בגרעין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

זמן קצר לאחר הפיצוץ ברוסיה כבר הודו שהאסון ארע בזמן ניסוי של טיל, אך הסתפקו בפרסום הודעה לקונית לפיה אותו טיל "מונע באמצעות דלק נוזלי". אלא שכעת על פי ההערכות בארה"ב, הסיבה לפיצוץ היא ניסוי שיגור שהשתבש: מסיבה שאיננה ברורה כעת, אש התלקחה במנוע הטיל, דבר שגרם לפיצוץ חזק ולמותם של חמשת מדעני הגרעין ולפציעתם של שלושה נוספים. 

הפיצוץ עורר דאגה רבה בעולם, גם בגלל העלייה שזוהתה בקרינה באזור הפיצוץ אבל בעיקר בשל החשש שברוסיה מסתירים את מה שבאמת קרה שם. חמשת ההרוגים קיבלו עיטור לאחר מותם מבלי שצוינה הסיבה להענקתו. "הם מתו כגיבורים לאומיים, האנשים האלה היו האליטה של המרכז הגרעיני וביצעו ניסוי בתנאים קשים", ספד להם ראש מרכז הגרעין הרוסי, מבלי להסגיר פרטים נוספים. 

לאחר הפיצוץ העז, משרד ההגנה הרוסי שמר על שתיקה. המסתורין התגבר באופן משמעותי, לאחר שעשרות אלפים פונו מבתיהם וההצהרה שבאה במקביל לפיה אין שינוי ברמת הקרינה באזור הפיצוץ, למרות שהצוותים הרפואיים שטיפלו בנפגעים לבשו חליפות מגן מיוחדות. גורמים רשמיים בעיר רסברובדבינסק הסמוכה הודיעו שרמת הקרינה באזור עלתה, אך מבלי לציין בכמה.

ההודעה, והעובדה שהצוותים הרפואיים שקיבלו את הנפגעים לבשו חליפות מגן כנגד קרינה, הציתה בהלה באזור. על פי דיווחיים מקומיים, תושבים באזור צפון רוסיה החלו להצטייד ביוד, שמשמש להפחתת ההשפעות של חשיפה לקרינה.