גזענות בשידור חי: פרשן הכדורגל ומאמן נבחרת ישראל לשעבר שלמה שרף חולל הערב (שבת) סערה גדולה, כשאמר במהלך שידור משחק ליגת העל לעבר שחקנה של מכבי פתח תקווה, זר מפנמה, ש"יילך לאכול בננות". התגובות הזועמות מגורמים שונים מעולם הכדורגל בישראל לא איחרו לבוא, וערוץ הספורט מיהר להשהות את שרף מעבודה בערוץ עד להודעה חדשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע התרחש במהלך משחק ליגת העל בין מכבי פתח תקווה לבין הפועל חיפה. החלוץ אבדיאל ארויו, שחקן זר מפנמה, נכנס למשחק בשלהי המחצית השנייה, וכעבור כמה דקות מצא את עצמו במצב טוב מול השער – אך החמיץ. בתגובה, פרשן ערוץ הספורט שלמה שרף, מי שכיהן כמאמן הלאומי בעבר, פלט את ההערה הגזענית: "שיילך לאכול בננות; עכשיו אני מגרש אותו, מעלה אותו על המטוס".

בעקבות ההתבטאות, ערוץ הספורט מיהר להודיע כי שרף יושעה מפעולתו בערוץ עד להודעה חדשה. בתגובה לדברים הקשים, מכבי פתח תקווה הודיעה כי לא תאפשר לשרף להיכנס למשחקי הבית של הקבוצה.

שרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה: "‏שרף תקוע עדין בשנות ה-50 של המאה הקודמת והקודרת מלאת הגזענות בעולם. אדון שרף אתה סיימת את תפקידך, לגזען כמוך אין מקום בקדמת הבמה הישראלית או כל במה אחרת".

"אמירה כה פוגענית, מעליבה ומבישה"

שר התרבות והספורט חילי טרופר התייחס לדברי שרף: "מול תופעות של גזענות יש לעמוד בצורה ברורה. אמירתו של שלמה שרף אינה ראויה ואין לה מקום בספורט הישראלי ובחברה בכלל. נכון נהגו בספורט 5 כאשר החליטו להשעות את שרף. ביחד נשמור על הספורט כמקום שיש בו מקום לכל אחד ואחת בלי הבדל דת, גזע ומין".

תגובת ההתאחדות לכדורגל לאמירות: "ההתאחדות לכדורגל מביעה שאט נפש מההתבטאות של שלמה שרף, פרשן ערוץ הספורט ומאמן נבחרת ישראל בעבר, כלפי שחקנה הפנמי של מכבי פ״ת אבידל ארויו. השנה היא 2020 וחמור במיוחד שיש מי שמרשה לעצמו לחטוא באמירה כה פוגענית, מעליבה ומבישה. הניחוח המבאיש שעולה מהאמירה של שרף מחייב ענישה מחמירה והוקעה ציבורית".

מנהלת הליגות בכדורגל הגיבה גם היא להתרחשות: "אנו רואים בחומרה רבה את ההתבטאות המכוערת והגזענית של שלמה שרף ולא נעבור עליה בשתיקה. נפעל מול הזכיין למיצוי הליך משמעתי משמעותי כנגדו. לא נאפשר לאף אדם לפגוע בשחקנים על בסיס דת, גזע או מוצא".

גם ארגון שחקני ושחקניות הכדורגל פרסמה הודעה בשל הדברים: "שלמה שרף התנהג היום בגזענות, השפלה וביזוי של שחקן אך ורק בגלל צבע עורו. אנחנו קוראים לך להשעות את עצמך באופן מידי עד לקיום בירור על התבטאויותיך. לאף אחד אין זכות להיות גזען, כך בוודאי לא לאדם שמשדר בטלוויזיה".