סוד החולד העירום (צילום: AP)
יפה בוורוד. חולד עירום|צילום: AP

היצור הכעור למדי הזה, עשוי להחזיק את הנוסחה להארכה קיצונית של תוחלת החיים האנושית, כך מאמינים מדענים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החולד העירום (מכרתן בשמו העברי ו-naked mole rat בשמו הלועזי העממי) חולק 93% מהגנים האנושיים, ותוחלת החיים שלו היא פי 10 ממכרסמים אחרים. שעה שמצב הגוף שלנו הולך ומידרדר ככל שאנו מתבגרים, למכרסמים האלה שמקורם במזרח-אפריקה, יש עמידות מופלאה בפני הזדקנות.

החולד העירום חי עד 30 שנה, מתרבה עד יומו האחרון, נראה צעיר ומציג רק הידרדרות מעוטה ביכולת המוחית או במבנה העצמות. חוקרים מאמינים שהמפתח לחייהם הארוכים והבריאים חבוי בגנים שלהם - והסוד הזה ממתין להתגלות.

"הזדקנות היא לא עובדה"

פרופ' ג'ונתן פלינט, מומחה בגנטיקה אנושית מאוניברסיטת אוקספורד אמר לעיתון "הסאן" הבריטי: "הזדקנות היא לא עובדה. אין גבול לכמה אנחנו יכולים לחיות. זה שאנשים מתים בגיל 80 או 90, זה לא מחויב המציאות".

"בתיאוריה, אנחנו יכולים לחיות גם 200 שנה אם נבין את הדרכים הביולוגיות ונוכל לשנות אותן באופן כלשהו", הוסיף פרופ' פלינט.

לחיות 200 שנה - ולהיראות ככה (צילום: AP)
לחיות 200 שנה - ולהיראות ככה|צילום: AP

החולדים העירומים, שמבלים את רוב זמנם מתחת לאדמה ועיוורים כמעט לחלוטין, הסתגלו היטב לסביבה המדברית ממנה הם באים. הם יכולים לאכול צמחים רעילים, להתמודד עם חום קיצוני - וגם מפתחים עמידות יוצאת דופן לסרטן.

פרופ' רושל פאבנשטיין מאוניברסיטת טקסס אמרה, "לא משנה מה זורקים עליהם, נראה שהם מתמודדים". אבל - תשאלו את עצמכם - האם אתם הייתם רוצים לחיות 200 שנה, ולהיראות ככה?