מוסד פרסי האוכל היוקרתי והנחשב "50 Best" דירג את 50 המסעדות הטובות במזרח התיכון בפעם השלישית - והדירוג פורסם היום (שלישי) במלואו. המסעדה הישראלית שזכתה לדירוג הגבוה ביותר היא מסעדת OCD של השף רז רהב, שנמצאת במקום ה-10. בתגובה ראשונה הוא מסר ל-N12: "ככל שחושבים על זה יותר ויותר, כניסה לרשימה בימים כאלו אפילו משמחת יותר כישראלים ציונים שלומדים ומייצגים את המטבח הישראלי המתהווה".

אחריה, במקום ה-20 מסעדת "ג'ורג' וג'ון" במלון דריסקו של השף תומר טל. "בכל בוקר אני מגיע למטבח כדי לחדש, לשפר, לייצר חוויה קולינרית טובה יותר ולהביא לאורחים מסע של טעמים שלא חוו קודם", מסר השף טל שדורג אשתקד במקום ה-6. "דירוגים כמו ה'בסט 50' הם תוצר לוואי מבורך של העשייה הזאת, תזכורת והערכה בין-לאומיים שתמיד נעים לקבל".

טטאקי פלמידה, ג'ורג' וג'ון (צילום: אמיר מנחם,  יח
טטאקי פלמידה, ג'ורג' וג'ון|צילום: אמיר מנחם, יח"צ

הבאה בתור מבין המסעדות הישראליות במקום ה-25 היא המסעדה היחידה מחוץ לתל-אביב, "נומי" מכפר מונש, של צמד השפים גדי בור ויוני דנון, שלהם זו כניסה ראשונה לרשימה היוקרתית. אלא שהצמד, שזכו בהישג, עזבו את המסעדה אחרי סכסוך עם הבעלים: "עמדנו בראש של נומי ונסענו להביא את מי שאנחנו. לצערנו זה לא עבד יותר ודרכנו נפרדו", מסרו. 

אנימאר - ירוקים על הגריל (צילום: ספיר קוסא,  יח
אנימאר - ירוקים על הגריל|צילום: ספיר קוסא, יח"צ

מיד אחריה במקום 26 היא מסעדת "אנימר" של השף הילל תווקולי שנמצאת ברשימה 3 שנים ברציפות. בתגובה ראשונה לדירוג השף מסר ל-N12: "אנימאר ואני נרגשים לקבל את ההכרה בפעם ה-3 ברציפות. אני כולי תקווה שתיירות ושפיות יחזרו אלינו במהרה, אוכל כן צריך ויכול לאחד בנינו. ואם לבקש משאלה לשנה החדשה היא לקבל אליי בחזרה את הצוות המדהים שהיה לנו ה-6 לאוקטובר, במטבח ועל הפלור".

עוד מסעדה ותיקה בדירוג היא "מילגו ומלבר" של השף מוטי טיטמן, שמדורגת השנה במקום ה-34. "בשנה הראשונה התרגשתי מאוד, אבל לדעת שאתה שומר על תואר כל כך מכובד ועולמי 3 שנים ברצף רק מראה כמה עבודה קשה, התמדה ועקביות מוכיחה את עצמה", אמר ל-N12 השף טיטמן בתגובה ראשונה. "תודה לצוות שלי בכל העסקים שלנו שדואגים לעשות את הטוב ביותר ערב אחרי ערב וכמובן לאורחים שלנו. כיף לחייך חיוך קטן גם בתקופה כל כך קשה וכואבת, מחבקים את כל עם ישראל".

המסעדות הכי טובות - OPA (צילום: אנטולי מיכאלו)
צילום: אנטולי מיכאלו

וגם ייצוג נשי יש ברשימה: במקום ה-43 דורגה מסעדת OPA בהובלת השפית שיראל ברגר, שמגישה פיין דיינינג טבעוני ובשנה שעברה נבחרה ל"תגלית" של הרשימה. “מאוד מרגש אותנו לייצג את ישראל בתקופה הזו ובכלל. המצב לא פשוט ומאוד מעציב", מספרות שיראל ושרונה ברגר, "אבל באותה נשימה מרגש להביא קצת אור ולהמשיך להאיר ולהביא שלום בצלחת. תודה לשותפינו האהובים והצוות היקר והאהוב שלנו”.

במקום הראשון ברשימת המסעדות הטובות במזרח התיכון זכתה, שוב, מסעדת "האחים אורפלי" מדובאי. אנחנו פרסמנו לראשונה ב-N12 שהשנה, בעקבות המלחמה והמצב המתוח, הטקס החגיגי שנחשב ל"אוסקר" של עולם הקולינרי, אשר התקיים באבו דאבי בנוכחות שפים מישראל, לבנון, ירדן, קטאר, מצרים ועוד מדינות ערב – בוטל. "ליבנו יוצא אל כל אלה המושפעים מהמצב הנוכחי, הטקס בשלב הזה לא יהיה מתאים, ההחלטה לבטל את האירוע התקבלה לאחר שיקול מדוקדק של המצב הנוכחי באזור ", אמרו לנו אז השף רז רהב, שהתייחס היום גם להחלטה הזאת: "זה בהחלט מרגיע שהמדריך לקח החלטה לא לקיים טקס שיכול להוביל לקונפליקטים כאלו או אחרים. בעיניים שלי אני רואה את זה כאמירה שהם נגד אלימות מכל כיוון שהוא, אבל בהחלט בעד חיזוק התא הקולינרי בעולם כגורם מאחד ומקרב".

היום כאמור, הדירוג התפרסם ואחרי דובאי, שהפכה ליעד קולינרי עולמי עם 18 מסעדות ברשימה - נמצאות ישראל (6) ומצרים (6) עם הכי הרבה נציגות ברשימה. ישראל שומרת על מספר המסעדות ברשימה היוקרתית כמו בשנים האחרונות, למרות המלחמה והמתיחות באזור. בהחלט הישג מרשים לקולינרי המקומית, קל וחומר בתקופת מלחמה. עוד ברשימה, מסעדות מירדן, ביירות, ערב הסעודית, קטאר, בחריין, אומן, מרוקו ותוניסיה.

הדירוג המלא - 50 המסעדות הכי טובות במזרח התיכון לשנת 2024