לא מעט חברות וארגונים מציעות עזרה בהוצאת תו נכה לבעלי נכות שזכאים לכך. לא פעם דווח בתקשורת על כך שאותן חברות עושקות מהנכים אלפי שקלים עבור התיווך, ולעיתים פשוט נעלמות עם הכסף. אלא שבשנים האחרונות נכנסו לתמונה מאכערים מסוג חדש - שמסייעים להוציא לכל אזרח שרק ישלם תו נכה בלי רקע רפואי שמצדיק זאת.

אותם "נותני שירות" מבטיחים שבתמורה ל-8,500 שקלים הם יספקו זיוף אמין של "מסמכים רפואיים". החוצפה שלהם עלתה לאחרונה מדרגה, כשבלי פחד מהמשטרה או מגורמי האכיפה - הם מפרסמים את עצמם ברחובות. כך למשל, באחד מרחובות תל אביב נתקלנו בפלאייר שמציע תו נכה ופטור מתור, כאמור ללא צורך ברקע רפואי מתאים.

בפלאייר, מודים המפרסמים שהם מציעים שירות לא חוקי ושיסייעו בהשגה במרמה של תו נכה מהמדינה. אותו תו, כך הם התפארו, מקנה לכל מבקש פטור מאגרת טסט שנתי, חנייה בחינם - גם באדום לבן וגם בכחול לבן - ואפילו הקלות בנתב"ג ובכל משרד ממשלתי. עוד הם מציינים כי התו הוא לכל החיים, וב"תשלום נוח ומתאים לכולם".

לכן החלטנו ב-N12 לפנות למספר הוואטסאפ שפורסם על אותו פלאייר. בשיחה איתם הם סיפרו לנו שברגע שנשלח להם צילום רישיון רכב שלנו, מספר תעודת זהות של בעל הרכב וסיסמה לאתר הממשלתי "gov.il", נקבל בתוך 48 שעות בלבד הודעה שהעבודה נעשתה. הם סיפרו שאת התשלום מבצעים רק אחרי קבלת התו.

הונאה: תו נכה ללא עבר רפואי
מנפיקים תג נכה ללא צורך ברקע רפואי

"אחי המחיר של התו הזה 8,500 שקלים", תיאר מפרסם הפלאייר בשיחה אתנו. "זה יהיה מוכן תוך 48 שעות מרגע האישור שלך שאתה מקבל הודעה. תשלום אחרי העבודה שאתה רואה שעבר באתר "gov", אתה מקבל שני כרטיסים בדואר תוך 21 יום מרגע האישור. רכב ראשי אחד מקבל זיכוי באגרת רישוי רכב, שני זה רק לחניות וחניונים".

כששאלנו אם התהליך עדיין מתאפשר אם אין לנו רקע רפואי, נאמר לנו בלי היסוס: "אין בעיה, לא צריך רקע רפואי". תהינו אם נוכל לדבר עם מישהו שכבר הוציא דרכם את תו הנכה כדי לבדוק אם הם באמת מצליחים להוציא תווים מזויפים, אך הם סירבו לשתף פעולה והשיבו: "זה באחריות, עשינו לא אחד, עפו עשר אלף (תווי נכים). כשאת רואה מוכן מעודכן באתר "gov", שליח מגיע לאסוף את הכסף".

יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל, הדגיש בשיחה עם N12 עד כמה חמורה הבעיה: "מציאת חניית נכים פנויה וזמינה לאנשים עם מוגבלות בניידות בעלי תו נכה הפכה פשוט לסיוט, כתוצאה מחוסר זמינות חניות הנכים. אנשים עם מוגבלות כמוני סובלים קשות, או שאנחנו מאחרים לפגישות, או שאנחנו בכלל לא מוצאים חניה ונאלצים לחזור הביתה, ורבים מעידים שלאחרונה הם פשוט מוותרים ונמנעים לצאת מהבית".

"לא יתכן שבמדינה מתוקנת יוכלו מאכערים תמורת בצע כסף לספק תווי חניה לאזרחים חסרי בושה ומצפון רק כדי שיהיה להם חניה קרובה ובחינם", סיכם וגנר, "חייבים לעצור את התופעה, ולקנוס את כל מי שהשיג לעצמו 2 תווי חניה מטעמי נוחות ובמרמה".

תגובות

ממשרד התחבורה נמסר: "מקרים בהם גורמים חיצוניים מציעים להנפיק תגי חנייה לנכה לנהגים שאינם זכאים לקבל את התג, מופנים לאגף חקירות וביטחון של משרד התחבורה לחקירה ובהמשך לטיפולה של משטרת ישראל. כך גם לגבי הבטחות להשיג אישור מבחן עיוני בנהיגה (תאוריה) למי שלא ביצע אותו, הרי שמדובר בעבירה פלילית לכל דבר והנושא מופנה להמשך חקירה של גורמי הביטחון השונים ומשטרת ישראל".

ממשטרת ישראל נמסר: "בתאריך 22.05.24 יחידת מחלק הונאה משטרת מחוז חוף יצאה בחקירה גלויה בפרשיה אשר מנוהלת בשיתוף פעולה עם משרד התחבורה. על-פי החשד מדובר בכנופיה אשר השתמשה במסמכים מזויפים ובאמצעותם הנפיקה תווי נכה למספר רב של נהגים ברחבי הארץ. במסגרת החקירה הגלויה, בוצעו מעצרים, נחקרו מספר רב של מעורבים וצפויים מעצרים נוספים".