רשות המיסים תבחן מחדש הענקת הקלות במס לעמותה של חסידות סאטמאר בעקבות מייצג שקרא להתנגד לגיוס לצה"ל, כך הוחלט היום (שני) במסגרת דיון בוועדת הכספים של הכנסת. במוקד המחלוקת עומד מיצג בהשתתפות ילדים תלמידי תלמוד תורה של החסידות שהתקיים בחג הפורים האחרון ושעורר סערה גדולה ברשתות החברתיות. במסגרת המיצג נשאו הילדים גרדומי תלייה והולבשו בחולצות ועליהן הכתובות "נמות ולא נתגייס" ו"להתגייס או לגרדום? תשובתינו לגרדום".

עוד ב-N12 כלכלה:

"מישהו התבלבל": סמוטריץ' נגד פיקוח על החינוך החרדי
כמה ימי מילואים כל אחד יחסוך אם החרדים יתגייסו?
עימותים בכנסת בין משפחות חטופים לחברי כנסת

בחסידות סאטמאר לא מכירים במדינת ישראל, אך בכל זאת ביקשו מרשות המיסים כי לעמותת ישיבת יטב לב דסאטמאר הקשורה לחסידות תינתן הטבה שתעניק זיכוי מס למי שתורם לה כספים. מדובר מהטבה לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה המוענקת לעמותות הפועלות במגוון תחומים.

לפי הנוהל הקיים, ברשות המיסים בוחנים את העמותות המבקשות לקבל את הטבת המס לפי שורה של קריטריונים שקופים. הבקשות שעומדות בקריטריונים מוגשות לאישור מנהל הרשות שחותם כנציג שר האוצר, ומועברות לדיון ואישור ועדת הכספים.

בדיון שהתקיים היום אושרו הקלות במס ל-155 עמותות. לדרישת מרכז האופוזיציה בוועדת הכספים חה"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד), ההצבעה בעניינה של העמותה של חסידות סאטמאר הושהתה עד לבירור בעניינה שתערוך רשות המיסים. "העמותה הזו עשתה מיצג של ילדים לחודש פורים תחת הכותרת להתגייס או לגרדום", אמר בדיון בליאק. "אין שום סיבה לתת כספים לעמותה הזו, אני מבקש להוציא אותה מהרשימה".

מיצג של ילדי חסידות סאטמאר נגד גיוס לצה
המיצג של סאטמאר נגד גיוס לצה"ל|צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

נציגת רשות המיסים בדיון אפרת לקס אמרה כי ברשות לא הכירו את המיצג המדובר: "אנחנו תמיד מחויבים לפעול לפי הקריטריונים. המידע שמועבר לנו [על המיצג] הוא מידע חדש ולא שקלנו אותו בבואנו לאשר את העמותה. במחשבה זריזה אנחנו צריכים לעבור על החוזר ולראות אם יש התנגשות בין הקריטריונים להתנהלות כזו של עמותה".

גורמים המעורים בתקנות המס אומרים כי מדובר במצב חריג, שכן עמותות חרדיות שאינן מכירות במדינת ישראל נוטות לרוב שלא להסתמך כל סיוע תקציבי מהמדינה. עם זאת, לדבריהם, בנוסח הקיים של הקריטריונים להענקת הטבת המס קיים קושי למנוע את מתן ההטבה לעמותה של סאטמאר.

מחאה של אחים לנשק נגד המהפכה המשפטית, ביוני 2023 (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
מחאה של אחים לנשק נגד המהפכה המשפטית, בשנה שעברה|צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הקריטריונים שעשויים להיות רלוונטיים לסוגיה הם אלו שדורשים כי פעילות העמותה לא תנגוד את ערכי מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, לא תהיה כרוכה בהפרת חוקי המדינה ולא תפגע בביטחון הציבור והמדינה. על פניו, הקריאה "נמות ולא נתגייס" והמיצג שקיימה העמותה לא עומדת בסתירה לקריטריונים אלו.

הענקת אותה הטבת מס בדיוק לעמותת אחים לנשק נתקלה בהתנגדות מצד גורמים פוליטיים, על רקע קריאת העמותה להפסיק להתנדב לשירות מילואים אך לא לגיוס מילואים.