פרסום ראשון: אירוע האוכל היוקרתי ביותר של המזרח התיכון, דירוג ה- Best 50, לא יתקיים השנה, בעקבות המלחמה. מדובר בדירוג הנחשב של מגזין ה-Best 50 שאמור היה להתפרסם ב"טקס האוסקר של הקולינריה" באבו דאבי בחודש פברואר, בהשתתפות מספר שפים ומסעדות מישראל לצד שפים מלבנון, סעודיה ושאר האזור, אלא שבעקבות המלחמה האירוע בוטל, כך נודע ל-N12 היום (שישי).

מאחורי הקלעים התנהל מאבק עיקש להשאיר את הרשימה והדירוג במזרח התיכון ולא לבטל אותו לגמרי, לבסוף הוחלט לוותר על הטקס השנה. ויליאם דרו, המנהל של ארגון ה-50 BEST מסר ל-N12: "ההחלטה לבטל את האירוע התקבלה לאחר שיקול מדוקדק של המצב הנוכחי באזור".

בהודעה שהוציא ארגון Best 50 נכתב: "בשל הנסיבות והמצב הנוכחי במזרח התיכון, ארגון Best 50 מודיע כי הוחלט שלא לקיים תוכנית אירועים חיים במסגרת דירוג 50 המסעדות הטובות ביותר של המזרח התיכון וצפון אפריקה לשנת 2024. בשם כולנו בארגון, ליבנו יוצא אל כל אלה המושפעים מהמצב הנוכחי. בשלב זה, אנו מאמינים כי אירוח טקס פרסים חגיגי וכן אירועים נלווים, לא יהיה מתאים".

אומנם הטקס החגיגי לא יתקיים, אבל רשימת 50 המסעדות הטובות, שכבר גובשה, תפורסם בכל זאת. "המסעדות ברחבי האזור שלוקחות חלק בדירוג ימשיכו לקבל הכרה, תוך התמקדות בתרומתם לנוף הגסטרונומי של האזור", הבהיר הארגון. "יחד, כולנו שומרים על המחויבות להציג ולתגמל את המגוון הקולינרי שמגדיר את אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה".

השפים מלבנון ומסוריה מוחאים כפיים לנציגים הישראלים (צילום: חדשות 12)
השפים מלבנון ומסוריה מוחאים כפיים לנציגים הישראלים בשנה שעברה|צילום: חדשות 12

רשימת Best 50 מורכבת ממסעדות במזרח התיכון, מה שיוצר מפגש של שפים מישראל עם קולגות מלבנון, סעודיה, מצרים ומדינות נוספות. אם בשנתיים הקודמות האירוע עבר בצורה חלקה ובאמונה שהאוכל יכול לגשר על כל המחלוקת, הפעם המארגנים החליטו שהם לא לוקחים סיכון. 

מאז תחילת המלחמה, מספר שפים ערבים, שמדורגים גבוה ברשימה, עמדו לצד עזה והעלו פוסטים ותכנים נגד ישראל. המסעדה שמדורגת במקום הראשון למשל, "האחים אורפלי" מדובאי, גייסה תרומות שהועברו לרצועה. באקלים הנוכחי וברשימה שמורכבת ממדינות ערב, לקיים טקס נוצץ עם קולגות מישראל, עלול להיות אירוע נפיץ.

 

שפים ישראלים באבו דאבי (צילום: n12)
שפים ישראלים באבו דאבי בשנה שעברה|צילום: n12

מגזין חמישים המסעדות הטובות בעולם פתח את הרשימה גם למזרח התיכון אחרי החתימה על הסכמי אברהם. המגזין דירג את המסעדות הטובות ממצרים, דובאי, אבו דאבי, לבנון וגם מישראל. בשנתיים הראשונות של הטקס, ישראל רשמה נציגות מרשימה ברשימה עם 7 מסעדות בכל שנה. אשתקד נכנסו לרשימה מסעדות ג'ורג' וג'ון שהגיע למקום ה-6 והמכובד, OCD, מילגו ומלבר, אנימאר, a  של יובל בן נריה, OPA, והבסטה.