החדשות
מוסלמי אדוק שפעל בהשראת דאע
מוסלמי אדוק שפעל בהשראת דאע"ש
|
צילום: עד ראייה

הפיגוע באשקלון: דקר בהשראת דאע"ש

הותר לפרסום כי מחקירת האירוע בתחילת החודש בו דקר סודני שהסתנן לישראל חייל צה"ל ופצע אותו קל, עולה כי הוא ביצע את המעשה לאחר שהושפע מארגון הטרור הרצחני. במכשיר הנייד שלו נמצאו תמונות של פעילי המדינה האסלאמית

תמיר סטיינמן | החדשות | פורסם 12:32 25.02.16 

שנה גודל אות

מוסלמי אדוק שפעל בהשראת דאע"ש (צילום: עד ראייה)
מוסלמי אדוק שפעל בהשראת דאע"ש
|
צילום: עד ראייה

לפני כשלושה שבועות נדקר חייל צה"ל סמוך לתחנה המרכזית באשקלון בידי נתין זר מסודן המתגורר בעיר, שניסה לחטוף את נשקו ואז נמלט מהמקום. כוחות הביטחון פתחו במרדף אחר החשוד, אך מחקירה ראשונית לא היה ברור הרקע לאירוע. היום (חמישי) הותר לפרסם כי מחקירת שב"כ מסתמן שמדובר בפיגוע לאומני, שבוצע בהשראת דאע"ש.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

כמאל עא-עזיז חסן מחמד, אזרח סודני בן 32 שהסתנן לארץ לפני מספר שנים, דקר בתחילת החודש את החייל ופצע אותו קל. לאחר מכן נמלט המפגע בריצה לתוך שכונת מגורים כשאחריו עוברי אורח, ביניהם חייל שירה בו ופצע אותו קשה. מאוחר יותר מת החשוד מפצעיו בבית החולים ברזילי.

זירת הפיגוע באשקלון (צילום: עד ראייה)
זירת הפיגוע באשקלון
|
צילום: עד ראייה

מפרטי החקירה עולה כי בשנת 2009 הוא נעצר בחשד למעורבות בעבירות אלימות, ברח ממתקן חולות בשנת 2014 ומאז התגורר באשדוד ובאשקלון. מכלל הממצאים שעלו במסגרת חקירה משותפת של השב"כ ומשטרת המחוז הדרומי נמצא קשר לארגון הטרור דאע"ש ונמצא כי המפגע היה מוסלמי אדוק. על מכשיר הטלפון הסלולרי שלו הוא החזיק תמונות של פעילי "המדינה האסלאמית" (דאע"ש) במקומות שונים בעולם.

חייל צה"ל נפצע קל, הדוקר חוסל (צילום: עד ראייה)
חייל צה"ל נפצע קל, הדוקר חוסל
|
צילום: עד ראייה

כבר בחקירה הראשונית ביום התקיפה עלה החשד כי מדובר בפיגוע על רקע לאומני, שכן החשוד מלמל מילים בערבית לפני מותו. "התנהגותו, מיקום התקיפה, הבריחה, המתקפה נגד חייל - כל אלה מסתכמים לכדי העובדה שמדובר במתקפה על רקע לאומני", הסביר מפקד החקירה בשטח ביום הפיגוע, שמעון פורטל. עוד הבהיר כי לדוקר לא הייתה היכרות מוקדמת עם החייל ולא שוחח עמו לפני התקיפה - דבר המחזק את ההערכה.

פרמדיק מד"א אריאל פלאוט, שטיפל בחייל הפצוע, סיפר: "היינו בנסיעה כשלפתע אזרחים סימנו לנו לעצור. הבחנו בצעיר כבן 20 יושב על ספסל בהכרה מלאה עם מספר פצעי דקירה בפלג גופו העליון. העלנו אותו לאמבולנס והענקנו לו טיפול רפואי תוך פינוי לבית החולים. מצבו היה קל והוא שוחח איתנו בדרך".