החדשות
נתניהו גינה את ההחלטה, אבו מאזן בירך (צילום: רויטרס)
חוששים ממו"מ. נתניהו ואבו מאזן
|
צילום: רויטרס

מו"מ מדיני תחת חקירות? "מעדיפים שלא"

על רקע המשלחת האמריקנית הצפויה להגיע לאזור, בכיר פלסטיני הביע חשש מפני חידוש המו"מ המדיני עם ישראל בשל ההתקדמות בחקירות נתניהו. "לא רוצים לחזור על תקדים אולמרט, כשהגענו לסוף ואז הוא התפטר", אמר לעיתון "א-שארק אל-אווסט"

חדשות 2 | החדשות | פורסם 09:04 13.08.17 

שנה גודל אות

נתניהו גינה את ההחלטה, אבו מאזן בירך (צילום: רויטרס)
חוששים ממו"מ. נתניהו ואבו מאזן
|
צילום: רויטרס

על רקע הגעתו הצפויה של ג'ארד קושנר למזרח התיכון כדי לקדם את תהליך השלום, הפלסטינים מביעים חשש שלא ניתן יהיה לקדם תהליך מדיני עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כל עוד הוא נתון תחת חקירות אינטנסיביות. בכיר פלסטיני אמר היום (ראשון) כי הרשות תעדיף שלא להיכנס למשא ומתן רציני בזמן החקירות כדי "לא לחזור על תקדים אולמרט".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הבכיר, שבחר להישאר בעילום שם ודבריו פורסמו בעיתון "א-שארק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, "כל עוד נתניהו נחקר ונראה שעתידו לא בידו, אין לנו רצון להיכנס להרפתקה של מו"מ רציני, מתיש ומכיל פרטים רבים עמו".

הבכיר הוסיף כי "אנחנו לא רוצים שהמקרה של אולמרט יחזור על עצמו, היינו על סף הסכם ואז הוא התפטר". נשיא הרשות הפלסטינית אבו-מאזן אכן הביע עניין בעבר להמשיך את המשא ומתן עם ישראל מהמקום שבו הוא הסתיים עם אולמרט, אך נתניהו סרב לעשות זאת.

בסוף השבוע הודיע הבית הלבן כי הנשיא טראמפ ישגר בקרוב את חתנו ויועצו הקרוב, ג'ארד קושנר ואת שליחו למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, לפגישה עם מנהיגים באזור על מנת לקדם את תהליך השלום עם הפלסטינים. ראש הממשלה נתניהו התייחס לכך בפתח ישיבת הממשלה הבוקר, באומרו כי "הנשיא טראמפ ישלח בקרוב את נציגיו ג'רארד קושנר וג'ייסון גרינבלט לשיחות באזור, כולל בירושלים, לנסות להתניע תהליך מדיני. כמובן נקבל אותם בברכה, כתמיד".

הפגנה למען נתניהו. לא יהיה כלום? (צילום: איתמר מינמר)
הפגנה למען נתניהו. לא יהיה כלום?
|
צילום: איתמר מינמר

סגנית היועץ לביטחון לאומי, דינה פאוול תצטרף אף היא למשלחת הבכירים האמריקנים שיגיעו לאזור, והפגישות בנושא תתקיימנה גם בסעודיה, איחוד האמירויות, קטר, ירדן, מצרים, ישראל והרשות הפלסטינית.

"הנשיא מנסה להראות שתהליך השלום יוכל להתקדם רק באמצעות משא ומתן ישיר בין הצדדים, כשלשיחות אזוריות יש תפקיד חשוב", נמסר בהודעת הבית הלבן. "ארה"ב תמשיך לעבוד בקירוב לצדדים כדי להתקדם בתהליך לעבר המטרה הסופית".

לאחרונה פורסמה הקלטה מתוך נאום של קושנר למתמחים בקונגרס שבה נשמע החתן מביע ספק בכך שממשל טראמפ ימצא פתרון "ייחודי" שיביא שלום למזרח התיכון. בנאום נשאל קושנר כיצד הוא מתכוון לנהל את המו"מ לשלום בין ישראל לפלסטינים והשיב כי הוא "אינו יודע".

פרטי תכנית השלום - בחודש הבא? (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
נתניהו, קושנר וטראמפ
|
צילום: קובי גדעון / לע"מ

בשבוע שעבר התייחס נתניהו להתקדמות המשמעותית בחקירותיו בפרשות 1000 ו-2000. בעמוד הפייסבוק שלו העלה רה"מ תמונה מתוך דיווח באתר "nrg" לפיו הפלסטינים הביעו תקווה כי החקירות יפילו אותו, וכתב כי דבר כזה "לא יקרה".