על רקע משבר הגיוס והחוק לפטור מגיוס שיעלה בכנסת, הרמטכ"ל הרצי הלוי הדגיש בפני הדרג המדיני כי חסרים 15 גדודים לצה"ל - כדי לעמוד במשימות הנדרשות. מדובר בסדר כוח של אוגדה, יותר מ-4,500 חיילים. יש לציין כי המחסור לא מגיע רק בעקבות המלחמה, אלא גם בשל הצורך להגדיל את סדר הכוחות עבור משימות נוספות שיש לצה"ל. 

בימים הללו מנסים למצוא פתרון זמני לבעיה: להקים חמישה גדודים, שיורכבו מחיילים שקיבלו בעבר פטור - אך יוחזרו מאחר שהם עדיין עומדים בקריטריונים. חשוב להדגיש כי המשבר בכוח האדם בצה"ל עולה ביוקר: הסכום שהוצא מקופת המדינה מתחילת המלחמה עבור גיוס והחזקת מערך המילואים של צה"ל - הוא יותר מ-40 מיליארד שקלים.

נתניהו, גלנט והרצי הלוי בהערכת מצב בצפון (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הלוי ונתניהו|צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

בינתיים, ראש הממשלה בנימין נתניהו מבקש להרוויח זמן. אין 63 ח"כים שמסכימים על נוסח החוק הקיים. נתניהו אמר להם שמדובר בצעד "טכני". על החרדים החוק לא מקובל והם דורשים ריכוך משמעותי. עם זאת, באופן תקדימי הם מוכנים להצביע בעד כדי להחיל דין רציפות ולתקן את החוק בהמשך.

ח"כים בליכוד אמרו שהם לא מוכנים להצביע בעד החוק. לדבריהם, מדובר בחוק "בלי שיניים" והם רוצים להקשיח אותו. להם אמרו שהדיון על כך יתנהל בוועדת החוץ והביטחון.

לכן, יש אשליה אופטית של רוב של 63 ח"כים שמתעלמים מדעתם על החוק בנימוק שהוא "טכני". שר הביטחון יואב גלנט הוא היחיד שלא משתף פעולה עם ההצגה והוא צפוי להיות היחיד בקואליציה שיצביע נגד. האתגר שלו יהיה לשכנע את חבריו בליכוד.