הרגע הזה שבו עולים על המשקל הופך להיות מפחיד במיוחד בערך חצי שנה אחרי שהתחלתם את הדיאטה. פתאום אתם מתחילים להעלות קילוגרמים בחזרה - למרות שאתם ממשיכים להקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית. מחקר חדש באוניברסיטת בן גוריון מצא: כדורים המכילים חיידקי מעיים של עצמנו יכולים לעזור בשמירה על הדיאטה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אחרי ירידה דרסטית במשקל, עלולה להיווצר ירידה בקצב חילוף החומרים, גם אם נמשיך לאכול בדיוק את אותו תפריט – מה שמוביל לעלייה במשקל. ייתכן והתשובה לבעיה הזו טמונה בניסוי שהובילה פרופסור איריס שי מאוניברסיטת בן גוריון, שגילתה כי כדורים של חיידקי מעיים מצמצמים את העלייה החוזרת במשקל.

בניסוי השתתפו 90 עובדים בכור הגרעיני בדימונה, שהחלו דיאטה - והצליחו תוך כחצי שנה להוריד בממוצע 8 קילוגרמים. הכדורים שנראים כמו תרופה לכל דבר, הובילו להאטה דרמטית בעלייה במשקל של מי שבלעו אותם, האטה או מיתון בעלייה חוזרת בהיקף המותן, ושמרו על מדדי הסוכר שלהם.

במהלך התקופה הזאת, אספו מהם חיידקי מעיים והקפיאו אותם. כשהם המשיכו לתקופה הקשה של הדיאטה, שבה מעלים בחזרה את המשקל, נתנו להם לבלוע כדורים שהכילו את חיידקי המעיים המוקפאים שלהם עצמם.

התוצאה: אלה שלקחו את הכדורים במשך 6 חודשים העלו בחזרה במשקל רק 14% ממה שהשילו – בעוד שבקבוצת הביקורת שקיבלו כדורי דמה, העלו בחזרה 50% מהמשקל שהורידו. "אנחנו יכולים ליצור בעצם מאגר", הסבירה פרופ' שי, "בנק MACROBIOME של עצמנו, כדי לשמור אותו ליום סגריר. במקרה הזה, היום הסגריר הוא עלייה חוזרת במשקל".

בניסוי השתתפו גם אוניברסיטת בר-אילן ובית החולים אסף הרופא, ויש גם שותפים מפורסמים מחו"ל: אוניברסיטת הארוורד בארצות הברית, ואוניברסיטת סורבון בפריז. התקווה היא, שאותם כדורים ישמשו לטיפול בעוד הרבה מחלות אחרות בעתיד. מדובר בניסוי ראשוני כמובן, אבל באוניברסיטת בן גוריון מספרים שייתכן שכבר תוך כשנתיים יהיה מוצר מסחרי.