האם: מחדלים איפשרו את הרצח (צילום: AP)
האם: מחדלים איפשרו את הרצח|צילום: AP

אמה של ליז טרובישי ז"ל, הנערה בת ה-16 שנרצחה בפיגוע הירי במועדון הברנוער בתל אביב, תובעת פיצויים מאגודת הלהט"ב ומהמשטרה, בטענה כי מחדליהם אפשרו את רצח בתה. בתביעה טוענת האם כי באגודה עשו שימוש בשמה של בתה והפכו אותה "לנציגת הקהילה" למרות בקשותיה שלא לנהוג כך. כלפי המשטרה היא טוענת כי הצהרותיה לגבי פענוח הרצח שבו ופתחו את פצעיה, וכי הידיעה שהרוצח מסתובב חופשי מותירה אותה עם סימני שאלה שלא נענו. משפחתה של ליז ז"ל דורשת פיצויים בסכום של עד 2.5 מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בכתב התביעה, שהוגש לבית משפט השלום בתל אביב באמצעות עו"ד גלית לובצקי ועו"ד סמדר בן נתן, טוענת האם כי האגודה, שהייתה אחראית להפעלת הברנוער, לא דאגה לשלומם וביטחונם של המבקרים במקום. "האגודה צריכה הייתה לצפות התרחשות כדוגמת אירועי הירי נוכח האיומים שהופנו כלפי הקהילה בעבר", לשון כתב התביעה. האם מלינה כי למרות האיום על חברי הקהילה, האגודה לא דאגה להצבת אבטחה בברנוער ולא הזהירה את המבקרים כי מדובר במקום לא בטוח.

זירת הרצח בברנוער (ארכיון) (צילום: AP, חדשות)
זירת רצח|צילום: AP, חדשות


הפכה ל"נציגת הקהילה" בניגוד לרצון המשפחה

בנוסף, מעלה האם כלפי האגודה טענות בדבר התנהלותה לאחר הרצח. לדברי אמה של טרובישי ז"ל, האגודה אימצה את בתה כ"נציגת הקהילה" והפכה את מותה לדגל, חרף בקשותיה שיחדלו מכך. "האגודה פרסמה מודעה הקוראת לתרום כספים בעקבות הרצח, הכוללת את פרטי של ליז", נכתב בתביעה.

באתר "ישראל תורמת" הופיעו פרטיה של ליז ככלי לעידוד תרומות לצד הכיתוב "ביום הרצח איבדה הקהילה שניים מבניה" וזאת, חרף בקשותיה של האם שלא להזכיר את שם בתה ולא לפעול להנצחת שמה שלא על דעת המשפחה. "ארגון חברתי העוסק בנושאים רגישים לא היה משתמש בשמו ובדמותו של מי שהיה קורבן לרצח נורא מבלי לברר האם קרוביו מסכימים לכך, ודאי שלא מיד לאחר שהמשפחה האבלה ביקשה לשים לכך סוף", נכתב בתביעה.

ליז טרובישי ז
ליז טרובישי ז"ל|צילום: רפרודוקציההצהרות על התקדמות בחקירה ללא כיסוי

משפחתה של ליז מעלה טענות גם לגבי התנהלות המשטרה בפרשה. "עד היום, חמש שנים לאחר האירוע הנורא, לא מצאה המשטרה את הרוצח ולא פענחה את האירוע", נכתב בתביעה. "מדי פעם מצהירה המשטרה על התקדמות בחקירה או על איתור חשודים, וכל הכרזה כזו מעוררת את הפצע הפתוח ומוסיפה על הקושי בחזרתם לשגרת חיים רגילה".

ביטול כתב האישום נגד חגי פליסיאין הותיר את התובעים, כך על פי טענתם, עם סימני שאלה ובידיעה שרוצח בתם היקרה מסתובב חופשי.

מאגודת הלהט"ב נמסר בתגובה כי "ליז טרובשי ז"ל הייתה ועודנה יקרה לליבנו, אנו משתתפים בצער המשפחה על אובדנה. איננו מעוניינים לדון בנושאים המדיינים כרגע בבית המשפט בתקשורת. עם זאת נציין שאיננו מודעים לפנייה שנעשתה בנושא אי השימוש בשמה של ליז. נבדוק את הדברים ונפעל בהתאם".

מהמשטרה טרם התקבלה תגובה.