יו"ר הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו, יוליה שמאלוב ברקוביץ', נאמה הערב (חמישי) בוועידת המשפיעים. היא דיברה על הכוח שיש לבעלי ההשפעה, על החשיבות בשירות האינטרס הציבורי, קראה לאיפוק ואף פרצה בבכי כשדיברה על המתקפות האישיות נגדה: "מצאתי את עצמי חסרת אונים".

"כל האנשים שהוזמנו לוועידה מוגדרים כמשפיעים, אנשים שהמילה שלהם שווה הרבה, אנשים עם כוח בידיים. אבל כולנו יודעים שההשפעה יכולה להיות חיובית אבל גם שלילית", אמרה. "התקשורת היא כמו אש, היא יכולה לשרת אותנו נאמנה אך היא יכולה גם להזיק אם היא פועלת מתוך אג'נדה. עם כוח גדול באה אחריות גדולה"

שמאלוב ברקוביץ' הוסיפה כי תרומה של הרשות השנייה חשובה מאוד. "האחריות הגדולה של ערוצי התקשורת המסחרית היא לבצע איזון כמעט בלתי אפשרי בין הצורך המסחרי לפרנס לבין האחריות להעניק לציבור תמונת עולם שלמה, מאוזנת מקיפה ומשקפת", אמרה. "הרשות השנייה תמיד מעמידה לנגד עיניה את האינטרס הציבורי".

היא התייחסה גם למתיחות בין הפוליטיקאים לבין התקשורת לאור האירועים האחרונים: "מתקיימת מתיחות של ממש בין הפוליטיקה והתקשורת, הטונים חריפים, לא נעימים ואישיים. המערכת הפוליטית צריכה לכבד את עבודת התקשורת ואת חשיבות הביקורת, והמערכת העיתונאית צריכה לבקר בצורה עניינית ולא מתוך שמחה לאיד - מתוך רצון לתיקון ושיפור".

שמאלוב ברקוביץ' הוסיפה כי גם הרשתות החברתיות מוסיפות למתיחות זו, בין אם מצד עיתונאים ובין אם מצד הגולשים. "לעיתים אני עוברת על תגובות ואני פשוט מזועזעת מהשיח האלים שמופנה כלפי עיתונאים ופוליטיקאים ובין הגולשים לבין עצמם. אין כל סבלנות לדעה אחרת, כל אחד מתחפר בתוך קבוצה ורואה את עצמו משתייך אליה. דבר שגורם לפילוג נוראי בחברה הישראלית".

היא אמרה כי גם שמה נפגע בתקופת הבחירות האחרונה וכשדמעות חונקות את גרונה סיפרה: "עמדתי המקצועית הנוגעת למיזוג בין ערוץ 10 לרשת גררה אחריה גל של מתקפות אישיות קשות נגדי, עד כדי כך שהדרך היחידה של השר לשעבר איוב קרא הייתה להמציא עליי דוח שהקשר בינו לאמת הוא כלום. מהרגע שהדברים פורסמו אתה מוצא את עצמך חסר אונים. זה הגיע למצב שהפייק ניוז גרם לכמה עיתונאים להאמין שאני לא בתפקיד ואף דיווחו על כך בשידורים".

היא סיימה את דבריה בקריאה לאיפוק והבלגה: "אני מצפה מכל מי שמחזיק במיקרופון לנהוג באחריות ולהתייחס ביראת קודש לכוח שיש ברשותו. אני ממליצה לכל המשפיעים לאמץ מעט את מדיניות הביקורת העצמית, האיפוק וההבלגה. זה האינטרס הציבורי - ואת האינטרס הזה כולנו משרתים".