החדשות

לראשונה בישראל: חקלאים הצליחו לגדל פטריות כמהין

בחלקה סודית בגליל הצליחו חוקרים וחקלאים לגדל בפעם הראשונה את הפטריות היוקרתיות, שעלות קילוגרם אחד מהן עשוי להגיע למאות ואלפי שקלים. הפטריות, שגדלות מתחת לאדמה, מאותרות על ידי כלב מאולף. לטענת החוקרים, זוהי הפעם הראשונה בה הצליחו לגדל את הפטריות בחצי כדור הארץ הצפוני

גיא ורון, כתב בצפון | החדשות | פורסם 07:03 08.05.15 

שנה גודל אות

פטריות הכמהין השחורות הן מוצר מבוקש בכל העולם ומחירן יכול להגיע למאות ואלפי דולרים לפטרייה אחת. עד היום אף אחד לא הצליח לגדל אותן בישראל, אך עכשיו הן מתחילות לצמוח באדמת הגליל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גידול הכמהין מסובך. אופן הגידול הוא על ידי הדבקת שורשים של עצי אלון בנבגים - תאי פטריות, ורק לאחר מספר שנים הן מתחילות לצמוח. בחלקה בגליל העליון שמיקומה נשמר בסוד ניטעו העצים כבר לפני 15 שנה - ומאז לא הצליחו למצוא את הפטריות היקרות, עד שבאחרונה הן התחילו לצוץ.

"זה האזור הכי דרומי בכדור הארץ הצפוני שהצליחו לגדל את הפטריות האלו", אומר חוקר הפטריות ד"ר עופר ינאי. "לשמחתי אנחנו חושבים שהתחלנו לעלות על הדרך".

מסובכות לגידול. ]טריות כמהין (צילום: חדשות 2)
מסובכות לגידול. ]טריות כמהין
|
צילום: חדשות 2

עכשיו החוקרים יוצאים מהמעבדות ומתחילים לאמן כלבים במציאת הפטריות. באירופה משמשים בתפקיד הזה בעיקר חזירים, אבל אם הכלבים יעשו את העבודה - אולי אנחנו חוזים בראשיתו של ענף גידול חדש בגליל.