החדשות

נזקי הסופה: 2 ילדים חולצו מהנחל

גשמים עזים בכל הארץ ורוחות בעוצמה של 90 קמ"ש גרמו להצפות, קריסת עצים וחסימות כבישים במספר ערים. 2 ילדים שנסחפו לשלולית סמוך לחדרה חולצו ופונו כשהם סובלים מהיפותרמיה

כתבי חדשות 2 | החדשות | פורסם 12:24 05.01.18 | עודכן 13:21 05.01.18

שנה גודל אות

באזורים רבים בארץ מדווחים משעות הבוקר (שישי) על הצפות ונזקים שנגרמו כתוצאה ממזג האוויר הסוער. לאחר שהבוקר חולצו שני רכבים שנקלעו לשלולית בגובה של 60 ס"מ במחלף הסירה, הוזעקו צוותי משטרה ומד"א בעקבות דיווח על רכב שנסחף בשלולית גדולה סמוך לנחל חדרה, ובו גבר כבן 70 ושני ילדים כבני 6 ו-9.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"במוקד 101 של מד"א התקבל דיווח על רכב שטח עם גבר כבן 70 וילדים כבני 6 ו-9 שנסחפו לשלולית גדולה בשטח פתוח סמוך למאור", נמסר ממד"א. "חובשים ופרמדיקים העניקו להם טיפול רפואי ופינו אותם לבית החולים הלל יפה במצב קל ובהכרה מלאה, כשהם סובלים מהיפותרמיה". גם סבם של הילדים פונה במצב קל לבית החולים כשהוא סובל מהיפותרמיה.

קריסת עצים ברמת גן (צילום: דוברות המשטרה)
עץ קרב על רכבים ברמת גן
|
צילום: דוברות המשטרה
מנזקי הסערה בתל אביב, אמש (צילום: דוברות המשטרה)
עץ קרס בת"א בשל הרוח
|
צילום: דוברות המשטרה

"חנינו עם האמבולנסים בכביש 9 סמוך למאור, לקחנו את הציוד הרפואי מהאמבולנס ונכנסנו רגלית לשטח, חצינו נחל רדוד והגענו לשפת השלולית העמוקה כשבכל הזמן הזה יש יורד עלינו גשם סוער", סיפרו החובשים הבכירים במד"א חי פנחס ואבי ביסמוט. "ראינו במרחק של מספר מטרים את הג'יפ במים, נהג הרכב ישב בפנים והילדים היו על הגג. נכנסו לתוך השלולית, תפסנו על הרכב והוצאנו את הילדים לשטח יבש ולקחנו אותם לאמבולנס. ביצענו בהם בדיקות רפואיות ראשוניות ופינינו אותם במהירות לבי"ח הלל יפה כשהם בהכרה מלאה וסובלים מהיפותרמיה".

בהמשך התקבלו במשטרה דיווחים על עצים שקרסו על רכבים חונים ברחוב אנה פרנק ברמת גן ורחוב בן יהודה בתל אביב. אין נפגעים אך נזק נגרם לרכבים. כמו כן בשל בור שנפער בכביש נחסם לתנועת כלי רכב רחוב הירקון בת"א, בין הרחוב אלנבי וטרומפלדור. ציבור הנהגים מתבקש שלא להגיע לאזור ולבחור בדרכים חלופיות. "שוטרים רבים פרוסים בשטח ומסייעים בהכוונת התנועה ובסיוע לציבור בשל פגעי מזג האוויר. יש לנהוג בזהירות ולהישמע להוראות השוטרים", מסרה המשטרה.

במקביל, ברחוב האורן בשכונת רוממה בחיפה קרס חלק מחומה שתחמה גז מוטמן. כתוצאה מכך נגרם נזק לתשתית והגז החל לדלוף. צוות של לוחמי אש הוזעקו למקום, עצרו את הדליפה והודדו את הזירה עד להגעת אנשי חברת הגז.

אתר החרמון נסגר למבקרים בשל השלג שיורד במקום, כשבינתיים 15 ס"מ של שלג הצטברו במפלס התחתון. בשל הגשמים העזים שירדו באזור הצפון, הכינרת עלתה ב-3 ס"מ אך בנחלים עדיין אין זרימות משמעותיות. מרשות המים נמסר כי בשעות הלילה ירדו כ-30-20 מ"מ בצפון הארץ כשבגליל ובגולן הצטברו 50-40 מ"מ.

שיא הסערה - בשעות הצהריים

כאמור, ההכנות לקראת מזג האוויר הסוער היום התקיימו בימים האחרונים. חזית הגשם המרכזית היא כעת באזור המרכז, אך בהמשך היא צפויה להתפשט דרומה עד להפוגה של כשעתיים. בהמשך, לקראת הצהריים יתחדשו הגשמים והסערה תגיע לשיאה, ומשם תיסוג ותיחלש בהדרגה. המערכת החורפית הזו מתקדמת במהירות גבוהה למדי ולכן גם תעזוב את אזורנו לאחר כ-24 שעות בלבד.

חילוץ הנהגים  שנתקעו בשלולית במחלף הסירה (צילום: עיריית הרצליה)
חילוץ הנהגים שנתקעו בשלולית במחלף הסירה
|
צילום: עיריית הרצליה
החומה שקרסה בחיפה (צילום: דוברות מחוז החוף)
החומה שקרסה בחיפה
|
צילום: דוברות מחוז החוף

שירותי הכבאות וההצלה סיימו את ההיערכות למזג האוויר הסוער. ההכנות כללו בדיקת ציוד החירום ובו סירות גומי, משאבות, מסורים, גנרטורים וציוד חילוץ והצלה נוסף. תחנות הכיבוי יתוגברו בלוחמי אש, ויחידת הכיבוי המרכזית "להבה" תהיה בכוננות מיוחדת כדי לתת מענה לאירועי חילוץ מורכבים.

במשטרה קראו לציבור להיערך מבעוד מועד למקרה של הצפות בערים. "חשוב כי כל אזרח יבחן את סביבת ביתו לקראת מזג האוויר, יערך כמיטב יכולתו לתרחיש הצפה ובין היתר יוודא כי הוא מודע מה עליו לעשות וכיצד לפעול במקרה שכזה", מסרו.

גם באילת מתמודדים הבוקר עם מזג האוויר סוער: בשל רוחות דרומית עזות של 30-35 קמ"ש ומשבי רוח של 50-60 קמ"ש, הונפו דגלים שחורים בחופים המוכרזים והרחצה בחופי אילת נאסרה.

מתכוננים לסופה (צילום: רפי קינג, חדר מצב ארצי)
מתכוננים לסופה
|
צילום: רפי קינג, חדר מצב ארצי
הצפות ברמת גן (צילום: דיוחי הרגע)
הצפות ברמת גן
|
צילום: דיוחי הרגע
עמודי חשמל קרסו בכביש 581 (צילום: דוברות המשטרה)
עמודי חשמל קרסו בכביש 581
|
צילום: דוברות המשטרה
פיגומים שקרסו כתוצאה מהסופה (צילום: כבאות והצלה ראשון לציון)
פיגומים שקרסו בראשון לציון
|
צילום: כבאות והצלה ראשון לציון

עד לשעות הצהרים, כמויות המשקעים הגבוהות ביותר ירדו באזור הכרמל והגליל המערבי, שם ירדו בין 70-90 מ"מ של גשם. כתוצאה מהמשקעים התפחתו זרימות עזות בנחלים בגליל ובשרון: נחל חילזון, קישון, חדרה, אלכסנדר ופולג.  בגליל העליון ובגולן ירדו עד כה כ-50 מ"מ. בנחלי הכנרת התפתחה זרימה לראשונה השנה אולם לא בעוצמה חזקה, מפלס הכנרת עלה משעות הבוקר ב-3 ס"מ ועומד כרגע על רום של 214.31- מטרים.

בהכנת הידיעה השתתפו: אילנית אדלר, מתן יעקב, תמיר סטיינמן ופוראת נסאר.