החדשות
קריסת עצים ברמת גן (צילום: דוברות המשטרה)
עץ קרב על רכבים ברמת גן
|
צילום: דוברות המשטרה

עצים קרסו בגוש דן, כבישים נחסמו

כמויות גשם משמעותיות כבר יורדות ברחבי הארץ וקיים חשש משטפונות והצפות בערים. רוחות בעוצמה של 90 קמ"ש גרמו לנזקים ולקריסת עצים ומפלס הכינרת עלה עד כה ב-3 ס"מ. שיא הסערה - בצהריים

כתבי חדשות 2 | החדשות | פורסם 07:50 05.01.18 | עודכן 10:41 05.01.18

שנה גודל אות

קריסת עצים ברמת גן (צילום: דוברות המשטרה)
עץ קרב על רכבים ברמת גן
|
צילום: דוברות המשטרה

לאורך הימים האחרונים התכוננו אליה הרשויות וארגוני ההצלה ברחבי הארץ, והיום (שישי) צפויה הסערה להגיע לשיא עם טמפרטורות נמוכות מהרגיל לעונה ורוחות עוצמתיות במהירות של 90 קמ"ש. מזג האוויר יהיה גשום וסוער מצפון הארץ ועד לנגב וקיים חשש כבד להצפות לאורך מישור החוף ולשיטפונות בנחלי המזרח והדרום.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשל כמויות הגשם החריגות ביחס לימים האחרונים ועוצמת הרוחות, קיים חשש מפני נזקים מקומיים. הבוקר דווח על שני רכבים שנקלעו לשלולית בגובה של 60 ס"מ במחלף הסירה ולא הצליחו להיחלץ ממנה בכוחות עצמם. כוחות משטרה שהגיעו למקום סייעו לשניים וחילצו אותם בשלום. כוחות כיבוי והצלה פועלים באזור לניקוז המים.

זמן קצר לאחר מכן חולצו שני ילדים כבני 6 ו-9 לאחר שנסחפו לשלולית סמוך לחדרה. "במוקד 101 של מד"א התקבל דיווח על רכב שטח עם גבר כבן 70 וילדים כבני 6 ו-9 שנסחפו לשלולית גדולה בשטח פתוח סמוך למאור", נמסר ממד"א. "חובשים ופרמדיקים העניקו להם טיפול רפואי ופינו אותם לבית החולים הלל יפה במצב קל ובהכרה מלאה, כשהם סובלים מהיפותרמיה".

בהמשך התקבלו במשטרה דיווחים על עצים שקרסו על רכבים חונים ברחוב אנה פרנק ברמת גן ורחוב בן יהודה בתל אביב. אין נפגעים אך נזק נגרם לרכבים. כמו כן בשל בור שנפער בכביש נחסם לתנועת כלי רכב רחוב הירקון בת"א, בין הרחוב אלנבי וטרומפלדור. ציבור הנהגים מתבקש שלא להגיע לאזור ולבחור בדרכים חלופיות. "שוטרים רבים פרוסים בשטח ומסייעים בהכוונת התנועה ובסיוע לציבור בשל פגעי מזג האוויר. יש לנהוג בזהירות ולהישמע להוראות השוטרים", מסרה המשטרה.

במקביל, ברחוב האורן בשכונת רוממה בחיפה קרס חלק מחומה שתחמה גז מוטמן. כתוצאה מכך נגרם נזק לתשתית והגז החל לדלוף. צוות של לוחמי אש הוזעקו למקום, עצרו את הדליפה והודדו את הזירה עד להגעת אנשי חברת הגז.

אתר החרמון נסגר למבקרים בשל השלג שיורד במקום, כשבינתיים 15 ס"מ של שלג הצטברו במפלס התחתון. בשל הגשמים העזים שירדו באזור הצפון, הכינרת עלתה ב-3 ס"מ אך בנחלים עדיין אין זרימות משמעותיות. מרשות המים נמסר כי בשעות הלילה ירדו כ-30-20 מ"מ בצפון הארץ כשבגליל ובגולן הצטברו 50-40 מ"מ.

שיא הסערה - בשעות הצהריים

כאמור, ההכנות לקראת מזג האוויר הסוער היום התקיימו בימים האחרונים. בעיריות, במשטרה ובחברת החשמל הגבירו את הכוננות לקראת הגשמים העזים שהחלו לרדת באזור הצפון ומתפשטים בהדרגה לכיוון המרכז והדרום. חזית הגשם המרכזית היא כעת באזור המרכז, אך בהמשך היא צפויה להתפשט דרומה עד להפוגה של כשעתיים. בהמשך, לקראת הצהריים יתחדשו הגשמים והסערה תגיע לשיאה, ומשם תיסוג ותיחלש בהדרגה. המערכת החורפית הזו מתקדמת במהירות גבוהה למדי ולכן גם תעזוב את אזורנו לאחר כ-24 שעות בלבד.

הטמפרטורות החזויות להיום: בקצרין 9-12 מעלות, טבריה 12-15, נצרת 9-11, חיפה 12-14, תל אביב 12-15,ירושלים 8-9, ים המלח 14-18, באר שבע 9-14, מצפה רמון 6-10 ובאילת 11-18 מעלות.

חילוץ הנהגים  שנתקעו בשלולית במחלף הסירה (צילום: עיריית הרצליה)
חילוץ הנהגים שנתקעו בשלולית במחלף הסירה
|
צילום: עיריית הרצליה
מנזקי הסערה בתל אביב, אמש (צילום: דוברות המשטרה)
עץ קרס בת"א בשל הרוח
|
צילום: דוברות המשטרה

שירותי הכבאות וההצלה סיימו את ההיערכות למזג האוויר הסוער. ההכנות כללו בדיקת ציוד החירום ובו סירות גומי, משאבות, מסורים, גנרטורים וציוד חילוץ והצלה נוסף. תחנות הכיבוי יתוגברו בלוחמי אש, ויחידת הכיבוי המרכזית "להבה" תהיה בכוננות מיוחדת כדי לתת מענה לאירועי חילוץ מורכבים.

מתכוננים לסופה (צילום: רפי קינג, חדר מצב ארצי)
מתכוננים לסופה
|
צילום: רפי קינג, חדר מצב ארצי
ברקים וערפל מעל אונ' חיפה (צילום: יובל ליבוביץ)
ברקים וערפל מעל אונ' חיפה
|
צילום: יובל ליבוביץ

במשטרה קראו לציבור להיערך מבעוד מועד למקרה של הצפות בערים. "חשוב כי כל אזרח יבחן את סביבת ביתו לקראת מזג האוויר, יערך כמיטב יכולתו לתרחיש הצפה ובין היתר יוודא כי הוא מודע מה עליו לעשות וכיצד לפעול במקרה שכזה", מסרו.

החומה שהוקמה בחופי תל אביב (צילום: החדשות)
החומה שהוקמה בחופי תל אביב
|
צילום: החדשות
החומה שקרסה בחיפה (צילום: דוברות מחוז החוף)
החומה שקרסה בחיפה
|
צילום: דוברות מחוז החוף

גם באילת מתמודדים הבוקר עם מזג האוויר סוער: בשל רוחות דרומית עזות של 30-35 קמ"ש ומשבי רוח של 50-60 קמ"ש, הונפו דגלים שחורים בחופים המוכרזים והרחצה בחופי אילת נאסרה.

הצפות ברמת גן (צילום: דיוחי הרגע)
הצפות ברמת גן
|
צילום: דיוחי הרגע

בהכנת הידיעה השתתפו: אילנית אדלר, מתן יעקב, תמיר סטיינמן ופוראת נסאר.