בדרך לפתיחת השמיים מחדש: קבינט הקורונה שכונס היום (שלישי) אישר את המתווה לפתיחת השמיים שהציע המל"ל, הכולל אישור להכנסתם של 3,000 ישראלים ארצה מדי יום ללא אישור בוועדת חריגים וכן קידום השימוש באמצעי פיקוח אלקטרוניים על מבודדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המתווה המלא שאושר וייכנס לתוקף ביום ראשון:

• 3,000 אזרחים ישראלים יוכלו להיכנס ארצה מדי יום, דרך האוויר ודרך היבשה, בהיקף טיסות שייקבע על ידי משרד התחבורה בתיאום עם משרד הבריאות.

• ישראלים החוזרים מחו"ל יחויבו בבידוד ביתי. אזרחים מחוסנים או מחלימים יידרשו לעבור בדיקות לאיתור הנגיף גם הם.

• הבידוד ייאכף בצורה ממוקדת, ויוגדר עבור המשטרה כמשימה ב"עדיפות עליונה".

• קידום מיידי של האמצעים הטכנולוגיים והחקיקה הנדרשת לשימוש בהם, למען אכיפת הבידוד הביתי.

• אזרחים שלא יכולים לקיים בידוד ביתי, יעבירו אותו במלונית קורונה.

• אזרחים מחוסנים יוכלו לצאת מגבולות המדינה בהתאם להיקף הטיסות. במקביל, תופעל ועדת חריגים ליציאה מישראל שתדון בבקשות יציאה של אזרחים שאינם מחוסנים.

• תתבצע עבודת מטה בעניין כניסה עתידית של תיירים מחוסנים.

 

"נקפיד שזכויות דמוקרטיות בסיסיות נשמרות"

שר הביטחון בני גנץ בירך בסיום ישיבת הקבינט על ההחלטות שהתקבלו ואמר: "שמח על קבלת דרישת שרי כחול לבן לביטול ועדת החריגים בנתב"ג, הכנסת כלל הישראלים השוהים בחו"ל לארץ לפני הבחירות והמשך קבלת כלל העולים לארץ. בנוסף, כפי שהצעתי, מחוסנים לא יצטרכו בידוד אלא בדיקה שלילית לאחר הנחיתה ויוכלו גם לצאת לחו"ל, ובכך נמשיך לעודד את מתווה 'התחסנת- נכנסת' ואת מאמץ החיסונים".

"אנחנו בימים קריטיים ואסור להיות שאננים", המשיך גנץ. "לכן דרשנו ואישרנו גם תגבור של האכיפה נגד מפירי בידוד ונמשיך לפעול למען בריאות הציבור, לסייע באמצעות מערכת הביטחון ולהקפיד שזכויות דמוקרטיות בסיסיות של אזרחי ישראל נשמרות".העדכונים מישיבת קבינט הקורונה: 

19:26: הדיון הסתיים

18:05:
שרת התיירות, אורית פרקש-הכהן: "סגירת השמיים לא יעילה יותר, המוטציה הגיעה לכאן כשהשמיים סגורים".

18:01: ראש הממשלה נתניהו 
על בעיית המחסור בצמידים אלקטרוניים: "מה הבעיה? תעשו גוגל. תמצאו פתרונות, ככה מצאנו את הסופר טנקר בשריפה בכרמל". 

17:54: השרה רגב: "בהתנגשות בין הערכים של הזכות לבחור לבין הסכנה לחיים, הסכנה גוברת. אם אין לנו יכולת בידוד ואכיפה, ואנחנו לא יודעים להביא חוק בתוך יום שיחייב את הבידוד, לא צריך לקדם את המתווה ולפתוח את השמיים. בלי בידוד ואכיפה - אין מתווה".

17:52: ד"ר שרון אלרעי פרייס: "אנחנו רואים מוטציות רבות בחוץ, לא רק מניו יורק. יש גם מוטציה שנכנסה מהולנד שאנחנו בודקים. חייבים לוודא שהאנשים שנכנסים פנימה לארץ לא יהיו רק תחת אכיפה של המשטרה, שלא נמצא את עצמנו בתוך חודש בקטסטרופה ונשאל איך הכנסנו לכאן אנשים עם מוטציות. במצב כזה החיסונים עשויים ללכת לפח". 

17:42: סגן שר הבריאות, יואב קיש: "מיום ראשון נוכל לחלק 4,000 צמידים דיגיטליים נוספים". 

17:41: 
השרה מירי רגב: "‏אנחנו פותחים את השמיים לישראלים לקראת הבחירות. צריך להודיע למי שחוזר ארצה שהוא צריך להציג בדיקות שליליות מלפני ההמראה וגם אחרי הנחיתה, כך נוכל לוותר על ועדת החריגים". 

17:40: 
השר אריה דרעי: "אי אפשר לסגור הרמטית את השמיים בפני לא ישראלים. יש מקרים בעייתיים ביותר שצריכים לקבל תשובה. ועדת החריגים אישרה בשנה האחרונה גם כניסה לארץ של דיפלומטים. צריך לבחון את זה". 


המתווה שהוצג על ידי המל"ל טרם הישיבה לא מקובל על משרד הבריאות, וכולל את ההמלצות הבאות: 

• מתן אפשרות "בטווח הזמן המיידי" לכניסת 3,000 אזרחים ישראלים ביום

תבוטל ועדת החריגים לאישור כניסה לישראל

• יעד ומטרה לעתיד הקרוב: בידוד ביתי מבוסס על אכיפה טכנולוגית/ בידוד במלונית

   עד אז: בידוד ביתי (למי שאינו מחוסן או מחלים) באכיפה של המשטרה

• משאבים שיינתנו למשטרה לביצוע משימת האכיפה כולל הקצאת פקחים

• המשך ועדת חריגים ליציאה מישראל (מחוסנים יורשו לצאת ללא הגבלה)
 

היעדים הראשונים אליהם יורשו הישראלים לטוס  

מוקדם יותר היום, פרסמנו את היעדים אליהם מסתמן שהישראלים יורשו לטוס. משרד התחבורה אישר בשלב הראשון לבצע טיסות מפרנקפורט, פריז, ניו יורק וקייב, זאת בכפוף לאישור הממשלה. במקביל, ועדת החריגים תצטמצם משמעותית ותהיה רלוונטית רק לאלו שלא יתחסנו ויידרשו לקבל אישור מיוחד. 

אחרי שהשרים אישרו את תקנות הפעימה השלישית שייכנסו לתוקפן ביום ראשון הקרוב, הקבינט דן בעיקר במתווה של פתיחת נתב"ג, זה בייחוד אחרי המחדל שנחשף בתחקיר "אולפן שישי". כדי לשלוט במספר הטיסות, בשלב הראשון יתאפשרו טיסות מצומצמות ליעדים הנבחרים שהזכרנו. ליעדים הללו מחוסנים ומחלימים יוכלו לטוס ללא אישור ועדת החריגים שתצומצם משמעותית ותהפוך לרלוונטית רק לאלו שלא התחסנו והם כבר יידרשו לקבל את אישורה.

ישיבת הקבינט הייתה אמורה להתקיים מוקדם יותר היום, אולם בשל מחלוקות הנוגעות למתווה השמיים - שלא יושבו גם עד לפתיחת הישיבה - הדיון התעכב. הוועדה הבין-משרדית הסכימה על ביטול ועדת החריגים, אך טרם הבהירה איך ינוהלו היציאה והחזרה לארץ בלעדיה. במשרד הבריאות התעקשו על אמצעי אכיפה נוקשים יותר לנוחתים כמו מלוניות, צמיד אלקטרוני או אפליקציה ייעודית. במשרד התחבורה ובמל"ל התכוננו לאישורים של 3,000 נכנסים ביום שייכנסו לבידוד ביתי. בנוסף, משרד התחבורה רצה לאפשר יציאה חופשית מהארץ מהשבוע הבא למחוסנים, למעט למדינות אדומות, אולם במשרד הבריאות הסכימו לאפשר את זה רק אחרי פסח. 

אמש, השרה רגב ניסתה לאשר את ההחלטות שקיבלה בנוגע לפתיחת השמיים במהלך ישיבת הקבינט אך ראש הממשלה ביקש לחזור לשולחן ולדון במתווה בצורה עמוקה ומפורטת יותר. כעת נודע כי גם ילדים יידרשו לעבור ועדת חריגים ולא יוכלו להשתמש בעובדה שהוריהם התחסנו כתירוץ להיות מאושרים לטיסה. נוסף על כך, במסגרת המתווה, ייתכן וינסו להעביר חובת בדיקה לכל אזרח שייכנס לישראל, עד 72 שעות לפני מועד הטיסה, בדיקת אנטיגן בעלייה למטוס ובדיקה נוספת בירידה ממנו. 

עוד דנים שרי הקבינט על חובת הבידוד במלוניות או החלופה שבגינה החל פיילוט בימים האחרונים - צמיד אלקטרוני לנכנסים שלא מחוסנים. במקביל, ינסו להבין האם וכיצד המשטרה צריכה להיערך לטיפול במבודדים הביתיים ותתבצע הערכה למוכנות פיקוד העורף להגדלת קיבולות המלוניות. אמש הנחה רה"מ את ראש המל"ל להקים צוות בהשתתפות משרדי הבריאות, התחבורה, לבט"פ, הפנים, הביטחון, האוצר והייעוץ המשפטי לממשלה שיגבש מתווה אופטימלי לנושא.