חדשות
האם שמרון יהפוך לעד מדינה? (צילום: אלכס קולומויסקי, תומר נויברג / פלאש 90)
האם שמרון יהפוך לעד מדינה?
|
צילום: אלכס קולומויסקי, תומר נויברג / פלאש 90

האם דוד שמרון יהפוך לעד מדינה?

פרשת הצוללות או בשמה הרשמי "תיק 3000" אמנם נעלמה מהכותרות אך במשטרה מעריכים כי אם יוגש כתב אישום נגד דוד שמרון, הוא יהפוך לעד מדינה. שמרון מצידו צוחק מהאפשרות שסיטואציה כזאת אכן תתרחש. אמנון אברמוביץ' סוקר את תיק הצוללות ואת התיקים בהם נחשד נתניהו

אמנון אברמוביץ' | החדשות | פורסם 12:03 13.01.18 

שנה גודל אות

האם שמרון יהפוך לעד מדינה? (צילום: אלכס קולומויסקי, תומר נויברג / פלאש 90)
האם שמרון יהפוך לעד מדינה?
|
צילום: אלכס קולומויסקי, תומר נויברג / פלאש 90

תיק 3000, או בשמו האחר "חקירת הצוללות", עוסק בחשדות חמורים הקשורים לביטחון המדינה. אך למרות כובד החשדות החקירה נעלמה מהכותרות בתקופה האחרונה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אין כל ספק שהפרשה הזאת נחקרת באיטיות, אפילו באיטיות יוצאת דופן שחורגת מהמקובל. יש אנשים שיטענו כי מדובר בשיטת חקירה חדשה: במקום לחכות שהפרקליטות תדרוש השלמות חקירה, המשטרה מבצעת את ההשלמות תוך כדי החקירה. ייתכן כי תיאוריה זאת נכונה.

חלק ניכר מהפרשה סובב סביב תפקודו הכפול לכאורה של עורך הדין דוד שמרון. מחד, אחד מהאנשים המקורבים ביותר לראש הממשלה בנימין נתניהו, בן דודו ועורך דינו, מאידך ייצג שמרון את מיקי גנור, שהפך לעד מדינה, והיה הנציג של התאגיד הגרמני אשר מכר את הצוללות לישראל.

שמרון צוחק מהספקולציות (צילום: חדשות 2)
שמרון צוחק מהספקולציות
|
צילום: חדשות 2

בראש מערכת אכיפת החוק ישנם אנשים שמנבאים כי אם יוגש כתב אישום נגד שמרון הוא יהפוך לעד מדינה נגד נתניהו. ישנם אנשים שאף לוחשים שבבית משפחת שמרון יש כאלה שחושבים שאדם מכובד כמו שמרון לא צריך ליפול עבור נתניהו ובני משפחתו.

אבל, אם תשאלו את שמרון (ומספר חברים שלו שאלו אותו) התגובה הראשונית שלו היא לפרוץ בצחוק. "אין לי שום דבר נגד נתניהו ועל נתניהו" הוא עונה לחבריו. "בעיניי נתניהו הוא אדם ישר וכל התיאוריה הזאת היא ספקולטיבית למדי".

עד שיהיו התפתחויות משמעותיות, שניתן יהיה לפרסם, בתיק 3,000 - נבחן מה המצב ביתר התיקים:

"ממרחב ההשמצה למרחב ההכחשה", אברמוביץ' (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

תיק 1000 - חקירת המתנות:

בכל הנוגע לתיק 1000, תיק המתנות, החוקר את היחסים בין ראש הממשלה למיליארדרים שעל פי החשד סיפקו לו באופן קבוע מוצרים בעלווית של מאות אלפי שקלים - תהיה המלצה של המשטרה. "אם לא יעמידו בתיק הזה את נתניהו לדין, צריך יהיה לשנות באופן רטרואקטיבי את חוק העונשין", אומרים במשטרה.

תיק 2000 - יחסי מוזס נתניהו

בתיק הזה - העוסק בהקלטות בהן נשמעים ראש הממשלה נתניהו והמו"ל של ידיעות אחרונות ארנון "נוני" מוזס דנים בעסקה לפיה תוגבל הפצת "ישראל היום" בתמורה לסיקור "מלטף" בעיתון - המצב מעט מסובך יותר.

במשטרה אומרים כי תהיה המלצה, אבל רק המשפטנים יוכלו לקבוע האם מדובר במעשה פלילי או לא, היות ומדובר בסוגיה פרשנית אשר במשטרה מאמינים כי "לא לנו להכריע בה".