יוצרים עם פיבן. עטיפת הספר (צילום: חדשות 2)
יוצרים עם פיבן|צילום: חדשות 2

החופש הגדול התחיל, ואפשר לתת לילדים ספרים חדשים שיעבירו את זמנם הפנוי.

יוצרים עם פיבן - ספר סדנה

חנוך פיבן, האמן שלימד אותנו ממה מורכבים פוליטיקאים ואישים אחרים, יוצא עם ספר יצירה לילדים שמלמד אותם להסתכל על עצמים דוממים ולהפוך אותם לקריקטורה מדויקת בפרשנותה. הספר מורכב מתשעה פרקים שהם בעצם תשעה שיעורים: על אמנות הפנים, החלקים מהם עשויים הפנים, איסוף החומרים, משמעות החפצים ועוד.

מצאתי את עצמי קוראת בשקיקה וכבר זוממת על ערימת החפצים שהשאירו השכנים שעברו לעיר אחרת. חששתי שהשפה חגיגית מדי והטקסט דורש יכולת ריכוז גבוהה, ושאולי ילדים ידלגו על המבואות המרתקים ויחפשו את התכל'ס. אחרי שנתתי את הספר לשלושה ילדים, שתי בנות 12 וילד בן 11, גיליתי שטעיתי כי הילדים פשוט סירבו להחזיר לי אותו. שעתיים אחר כך קיבלתי הודעת מולטימדיה עם קריקטורה בדמותי (לא, אני לא חושבת שצדפים מייצגים נאמנה את האוזניים שלי!) ורשימת דרישות לחומרים הכרחיים לעבודות הבאות.

פיבן מצליח להגיע לילדים בגלל שהוא לא מנסה לחנך אותם. הוא כן מלמד אמנות וממליץ על מחזור ואפילו משבץ קצת היסטוריה ופוליטיקה ואזרחות, אבל הכל נעשה מתוך חשיפה אישית לא מתייהרת. הוא מספר על דרכו, על דרך עבודתו ואפילו על הקשיים. גם כשהוא מסביר את הצלחתו זה רק מהווה דוגמא לילדים ונותן להם את הכוח למצוא את הקול הפנימי והייחודי שלהם.

לא לגמרי החלטתי האם הספר מיועד לילדים או להורים. ואתם יודעים מה? זה ממש לא משנה. שכל אחד יקרא ויתחבר למה שמתאים לו. גם את הקריקטורות אפשר להכין לבד או עם חברים או בפעילות משפחתית משותפת.

"מסע בן ממלכות"/מיה רבינוביץ

מסע בן ממלכות/מיה רבינוביץ (צילום: חדשות 2)
מסע בן ממלכות/מיה רבינוביץ|צילום: חדשות 2

הספר השני הוא "מסע בן ממלכות" של מיה רבינוביץ. בהתחלה התעצבנתי על משקפי התלת ממד שצורפו לספר כי קצת נמאס לי מהז'אנר הזה שהשתלט על כמעט כל סרטי הילדים. מה עכשיו זה גם משתלט על הספרים? טוב מאוד! המשקפיים עשו את כל ההבדל בין עוד ספר שמספר סיפור נחמד לבין ספר שהילדים ירצו שנקרא להם שוב ושוב.

שלושה אבירים חיים בממלכת השמש מלאת האור ושופעת הפירות. תפקידם להעיר את השמש. כמו בכל עבודה שגרתית ושוחקת הם מתחילים להשתעמם ומבקשים רילוקיישן לממלכת הירח. כמה ימים מספיקים להם להבין שעשו טעות ואין כמו בבית - במיוחד אם מחכים לך שם משקפי תלת ממד.

הערות ותגובות ניתן לשלוח ל- sigalr@news2.co.il