לפני שמונה חודשים הצטרפו בני גנץ וגדי איזנקוט לממשלה כדי לייצב את ביטחון ישראל ברגע קריטי שבו איבדה שיווי משקל, ושמו בצד כל שיקול אחר. השיקול הביטחוני וטובת המדינה השאירו את המחנה הממלכתי בממשלה, חרף כל הטריקים והשטיקים של העומד בראשה.

הביטחון הלאומי של ישראל עומד גם מאחורי החלטתם לפרוש מהממשלה. שני הרמטכ"לים לשעבר לא יכלו עוד להמשיך ולהיות שותפים למהלכי ראש הממשלה, המובילים את ישראל למבוי סתום ביטחוני מסוכן וחסר תכלית אסטרטגית, למעט שיקולים זרים של הישרדות פוליטית ואישית. השניים גם לא יכלו להמשיך ולשבת בממשלה צינית המקדמת, תוך כדי מלחמה, חוק השתמטות הפוגע בצה״ל ובביטחון ישראל, בכלכלה ובעצם עתידה.

סירובו העיקש של נתניהו לדון בעתיד המלחמה ובריחתו מלקבל החלטות קובעות ומהותיות הם מתכון בטוח לדשדוש ולתבוסה. תמרוניו לחמיקה מעסקת חטופים מכשילים את הגשמת מטרת המלחמה של שחרורם.

כשגנץ ואיזנקוט לא הצליחו להשפיע על נתניהו מבפנים, נראה שהם הגיעו למסקנה, שהדרך היחידה לעשות זאת היא מבחוץ - ללחוץ על נתניהו לעשות את הצעד שהוא לא רק בבחינת צו מוסרי עליון אלא גם מהלך אסטרטגי חיוני, וללכת לעסקת חטופים גם אם היא כרוכה בעצירת המלחמה בעזה.

זו הדרך הקצרה ביותר לעצירת ההסלמה הזוחלת בצפון, שעלולה לצאת משליטה ולהוביל את ישראל למלחמה בעיתוי לא נכון. עסקת חטופים גם תאפשר לישראל להיערך טוב יותר ל"עשור שאחרי" בעזה, וברמה האזורית מול איראן באמצעות רתימת סעודיה ומדינות המפרץ, מצרים וירדן.

ברור שמעגל קבלת ההחלטות של ממשלת ישראל פגום ונגוע בשיקולים זרים, פוליטיים ואישיים. בממשלה קיצונית, חסרת לגיטימציה ונעדרת מנדט ציבורי, אין שום סיכוי לניצחון משום סוג, ואף קיימים סיכונים חמורים להעמקת ההסתבכות והתרחבות המלחמה.

בתנאים אלה, וללא גנץ ואיזנקוט ליד ההגה, גוברת האחריות הכבדה המוטלת על כתפי שר הביטחון, ראשי מערכת הביטחון, שרים בעלי ניסיון ושיקול דעת ושומרי הסף. הם יהיו חייבים לבלום את מדיניותם המופקרת של בן גביר וסמוטריץ', שדוחפים למלחמה בכל החזיתות, תוך התעלמות מוחלטת או חוסר הבנה של מגבלות העוצמה; ולפקח על מהלכי ראש ממשלה, ששיקוליו נגועים ועלול לבחור בהישרדות גם אם היא כרוכה בהרחבת המלחמה.

מכל הסיבות האלה, קריאת גנץ לחקירת הכשלים ולבחירות בהקדם, שיובילו לממשלת אחדות אמיתית שתקדם את האינטרסים הלאומיים של ישראל במקום להציב את הישרדות ראש הממשלה ושלטונו בראש סדר העדיפויות - היא אכן צו השעה, שעם ישראל חייב להוביל למימושה, כי בנפשנו היא.

>> אלוף (במיל') עמוס ידלין הוא ראש אמ"ן לשעבר, נשיא ומייסד ארגון מיינד-ישראל - שמספק ייעוץ אסטרטגי לאישיים וגופים בממסד המדיני-ביטחוני ולמקבלי ההחלטות בישראל