אוכל

חדש: קינוח או הנחה בתמורה לוויתור על הסלולרי בזמן ארוחה

נראה שתרבות הסלולרים ותרבות הבילוי במסעדות כבר מזמן התמזגו להן יחד, ולא קיימת האופציה להעביר ערב רגוע במסעדה בלי צלצולי וואטסאפ ותקתוקי אינסטגרם. צוות "חדשות האוכל של ישראל" יצא לבדוק איך יגיב הסועד הישראלי אם יציעו לו בתמורה להםקדת הסלולרי קינוח או הנחה. התוצאות מפתיעות במיוחד

ריטה גולדשטיין | עמית אהרנסון | חדשות האוכל של ישראל | פורסם 16:05 19.03.17 

שנה גודל אות

טלפונים סלולרים הפכו בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מעולם האוכל - אם פעם הטלפון היה משמש אותנו רק לשיחות והודעות אינפורמטיביות, אז היום, עם האינסטגרם והפייסבוק, החיבור בין האוכל לבין המכשיר הנייד הוא בלתי נפרד - נסו לחשוב רגע מתי בפעם האחרונה העברתם ארוחה שלמה בלי לשלוח יד לטלפון. קורה מדי פעם שמסעדנים ושפים מרחבי העולם מנסים להילחם בתופעה ולגרום לאנשים לשוב ולהתרכז רק באוכל. לאחרונה, תתפלאו לשמוע, זה קורה יותר ויותר גם בישראל, כשסועדים מקבלים תמריצים שונים כדי לוותר לרגע על הטלפון בזמן הארוחה. אז מה אתם הייתם דורשים כדי להעביר ארוחה שלמה בלי טלפון? בדקנו.

בניסוי מיוחד בו חברנו למסעדת טרומן אנד קו באיירפורט סיטי, ביקשנו מסועדים להפקיד את הטלפון הנייד למשך ארוחת צהריים תמורת הטבה בדמות קינוח, מנה ראשונה או הנחה בחשבון הכללי של הארוחה. בנוסף, הצטיידנו גם במצלמות נסתרות כדי לראות למה באמת גורמת ההתמכרות הקולקטיבית לסלולרים ומה קורה למי שהסכים להיפטר מהם לארוחה אחת שלמה.
את הניסוי שלנו אמנם ערכנו במסעדה אחת, אבל היא ממש לא לבד; מדובר במגמה עולמית של מסעדות שמעדיפות סועדים ללא ניידים, שהם, מסתבר, פתוחים יותר, מתגמלים יותר ונהנים יותר. קפה ציונה בנס ציונה היו החלוצים, ואליהם הצטרפו מסעדות נוספות כמו המעשנה במושב ינוב. ובר הגטסבי בירושלים. אז מה קורה אם אנחנו בוחרים לשכוח מהנייד לכמה שעות? בבקשה: "אפשר לשים לב שמיד נוצר מרחב שיחה של משפחה", אומרים לנו מקפה ציונה, "וזה נדיר, לא רואים את זה".

"אנשים סוף סוף מדברים אחד עם השני", מספרים הבעלים של גטסבי בירושלים. "זה מאלץ אותנו טיפה להגביר יותר את הווליום, אתה באמת שומע יותר אנשים, יש איזה משהו נורא משעשע פתאום בלהסתכל על זה מהצד ולראות כמה אנחנו מחוברים לזה. כשאנשים פתאום רוצים לצלם את הקוקטייל שהם קיבלו, אז אתה רואה באוטומט את התנועה הזאת של ה'בוא נצלם', ואז הם פתאום נזכרים שאין וזה טוב כי הם נהנים מהרגע. הקהל כל הזמן מגיע וכן רוצה לחוות את החוויה הזאת, ופתאום יש גם קהל שלא שמע על זה, ובפעם הראשונה שאנחנו מציגים להם את הרעיון הם מבועתים, זה נראה להם כמו איזה משהו ממש מסוכן מבחינתם פשוט לבוא ולשים את הטלפון שלהם אצל בנאדם זר, או באמת לעזוב למשך שעתיים את המכשיר ופשוט ליהנות מהחוויה".

בסופו של דבר אם יש משהו אחד ברור שניתן להסיק מהניסוי הקטן שלנו הוא שרוב הלקוחות אולי לא רצו בתחילה לוותר על הנייד, אבל מי שהסכימו סיימו את הארוחה בתחושה לא מוכרת כמעט – ככה זה כנראה כשמרימים לרגע את הראש מהמסך ומדברים עם מי שיושב מולך בשולחן ובאמת נהנים מהאוכל.

"חדשות האוכל" משודרת בקשת בימים א'-ג' בשעה 15:45.

>> לכל חדשות האוכל