בעלי עסקים ברחבי הארץ מנסים למצוא פתרונות יצירתיים למצב אליו נקלעו. רובם טוענים שהמדינה לא מציעה מספיק עזרה וכי הם לא ישרדו את המשבר הכלכלי. אך לא כולם מחכים לישועה מהמדינה, קבוצת "ספייסהאוס גרופ, המחזיקה בבעלותה את ברי הקוקטיילים ספייסהאוס, דאבל סטנדרט והונולולו, השיקה לפני כמעט חודש קמפיין מימון המונים.

"זו תקופה ממש הזיה. הוצאנו 75 איש לחל"ת נשארנו עם עוד 2 שותפים לעבוד, מספר יותם שילה מיקסולוג בכיר בארץ וממובילי הקבוצה. "יש לנו לטפל בכל הנושאים הבירוקרטיים, ספקים תלושי משכורת. לשמר את פיזית את העסקים במצב שלא יהיו נזקים. על הדרך ניסינו להפיץ רוח טובה חיובית כמו משלוחי קוקטיילים עד הבית".

שילה, כמו מרבים בעלי העסקים בישראל, מצפה לעזרה מהמדינה ודי המום מההתנהלות שלה. לטענתו דווקא עכשיו, חוסר ההיכרות של המדינה עם ענף הבילויים מאוד בולט. "זה פשוט משהו שהוא לא מוכר למקבלי ההחלטות. המינימום של המינימום. אני מדבר עם חברים שלי, בעלי מקומות מוכרים מאוד, ואנשים מאוד מבואסים. צריכים אולי להפיץ צו מדינה שאנחנו לא נשלם שכר דירה, ושהמדינה תפצה את בעלי הנכסים. אנחנו משכירים את הנדל"ן הכי יקר בישראל ואנחנו תלויים בטוב לב של הבעלי הנכסים".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Spicehaus Cocktail Bar (@spicehaus.cocktails.tlv) on

בצוות העובדים של הברים יש לא מעט סטודנטים שעובדים בסך הכל מספר חודשים ולא זכאים לפיצויים מהמדינה, שילה מציין לדעתו היקף העזרה צריך להיות רחב בהרבה. “אולי עכשיו הנושא של זכויות העובדים יקבל מודעות, זה תחום שהוזנח. אני בן 34 וזה מה שאני עושה כל החיים, הייתי ברמן, מלצר, בעלים של בר, והיום של 3. ככל שאני מתקדם אני מגלה עד כמה הרשויות לא מכירים את הענף הזה בכלל- כל האנשים 'גדלים' בו, ותרבות הבילויים של ישראל היא הראשונה לייצג אותנו בתיירות, אבל מצד שני המדינה לא באמת מכירה בנו".

נכון לעכשיו, הקבוצה גייסה כבר כ-54 אלף שקל והם מקווים לעמוד ביעד שהציבו לעצמם (99 אלף) עד סוף אפריל ולמרות שיכולות להיות לו כל הסיבות לדכדוך, הוא שומר על אופטימיות. "אני חושב שנספיק להגיע עד סוף החודש, הייתה לנו קפיצה חיובית בימים האחרונים אז אני מרגיש שזה מתקדם. אנחנו עלינו עם הקמפיין ראשונים ואחרינו ראינו עוד המון יוזמות, שמח שפתחנו לאנשים את 'הצ'קרות'.

שילה מסביר איך הגיוס עובד אצלהם: "זה נקרא 'תשורות', חבילות ליום של אחרי. אני מניח שכשהכל יגמר, יהיו קצת פחות טיסות לחו"ל ומלונות, אבל אנשים ירצו קצת להתפנק. לשתות איזה דרינק, ויש לנו דילים מאוד משתלמים. ראינו שיש ביקוש לקוקטיילים המבוקבקים, אז כבר הוצאנו אותם עכשיו במשלוחים רק כי אנחנו מאמינים שנגיע בעזרת הציבור ליעד שלנו".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Double Standard (@doublestandard_tlv) on

מה אתם עושים בעצם עם הכסף הזה?
"הסכום הוא 99 אלף שקל, שכנראה אם לא היו לי ברים זה היה נשמע לי הרבה, אבל 3 עסקים סגורים זה המון כסף. אתמול למשל ירד לי חשבון חשמל באחד מהברים. הכסף אמור להתחלק בין 3 הברים, באחד זה יעזור עם השכירות, באחר עם החשמל, ובשלישי עם החשבונות השוטפים או תשלום לספקים. זה באמת תהיה טיפה בים, אבל יעזור להשאיר את הראש מעל המים".

חשבת על כבר על היום שאחרי?
"אנחנו עם שאוהב לצאת, לחגוג ובילויים אז אני בטוח שאנשים ירצו לבלות לפצות את עצמם על התקופה. כלכלית, זה לא יהיה פשוט לכולם אבל יצאו הרבה. ואנשים פה יצירתיים הם ימצאו דרכים יצירתיות לבלות. לטובתנו וגם לרעתנו, יש לנו זיכרון קצר, היו פה גם מלחמות ועוד מצבים לא נעימים, אבל בסוף החיים ממשיכים וכולם רוצים לבלות".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Double Standard (@doublestandard_tlv) on

אז איזה תשורות אפשר לרכוש? יש מגוון רחב של אופציות וביניהם: השתתפות בסדנת קוקטיילים ב-50 שקל, כרטיס כניסה למסיבת הפתיחה של הספייסהאוס ב-100 שקל, בקבוק קוקטייל משפחתי ב-129 שקל, ערב קוקטיילים באחד הברים ב-250 שקל, והאופציה היקרה (והמפתה) ביותר היא כרטיס VIP 50% הנחה לכל החיים ב-2,500 שקל. ניתן לקנות את התשורות דרך הדסטארט.