מתוך העונה השנייה של
צילום: באדיבות yes, יחסי ציבור

בלשנא*

כשנתיים לאחר שהסתיימה זו הקודמת, "פאודה" פותחת עונה שמזכירה לכולנו למה היא הפכה תוך זמן קצר ללהיט עולמי. אמנם התחדשנו בכמה דמויות כמו אביו של דורון, בנו של השייח' שהצוות פוצץ ואחד עידן עמדי, אבל למרבה השמחה - יש שני דברים עיקריים שלא השתנו מאז סיום עונה 1: המציאות העגומה שעליה מתבססת העלילה, וכמה שהסדרה הזאת מצוינת (*התחלנו)

ליאור בורג | tvbee | פורסם 08:00 01.01.18 

שנה גודל אות

העולם מתחלק לשני סוגים של אנשים: אלה שיצאו אתמול לחגוג את הסילבסטר, ואלה שנשארו בבית לחגוג את העונה החדשה של "פאודה". או כי הם צריכים לכתוב ריקאפ. אם אתם מהסוג הראשון אז שתדעו שסילבסטר היה אנטישמי ושכדאי לכם להפסיק לקרוא עכשיו (ולחזור אח"כ) כי יש מלא ספוילרים. אם אתם מהסוג השני, אז יאללה. יש לנו הרבה לכסות.שנתיים וחצי חלפו מאז סיום העונה הראשונה של "פאודה" (לצערנו זמן סביר בהחלט במונחים ישראליים). שנתיים וחצי שבהן חייהם של יוצרי הסדרה, אבי יששכרוף וליאור רז, השתנו ללא היכר. אחת הסדרות האהובות והמדוברות בישראל הצליחה במהלך התקופה הזו להפוך אפילו עוד יותר פופולארית בזכות צופים רבים שבאו בעקבות הבאזז (ונשארו בגלל הליאור רז), להירכש על ידי ענקית המדיה נטפליקס ולהפוך ללהיט גם בשאר העולם (בעברית!), לזכות למחמאות מסטיבן פאקינג קינג ולהפוך את אותו ליאור רז, להלן כוכב הסדרה, לשחקן וכותב מבוקש בארץ וגם בחו"ל.

יודעים מה לא השתנה בשנתיים וחצי האלה? "המצב". או "החיים עצמם", אם תרצו. אותו הנרטיב עליו מבוססת הסדרה, וכן גם המציאות, של סכסוך בלתי פוסק ועקוב מדם של מדינת ישראל עם ארגוני הטרור שבסביבה. והיוצרים של "פאודה" (ימי א' ב-22:00, ערוץ yes EDGE) דואגים להזכיר לנו שכל הכיף הזה עדיין כאן כבר בסצנת הפתיחה של העונה, שבה מחבל מחופש מגיע לטרמפיאדה להניח פצצה ומגלה שהוא למעשה המנחה של שולחיו. ומי הם שולחיו המסתוריים?

הראשון הוא ידידינו הוותיק וואליד. את העונה הקודמת סיימנו כשוואליד מחסל את הקואצ'ר שלו אבו אחמד, והנה, על אף החששות, נראה שהוא נכנס יפה מאוד לכאפייה הגדולה שהשאיר לו "הפנתר". עם לוק חדש ובוגר יותר אה-לה אסף גרניט, וג'וב חדש ונוצץ של משלח פיגועים ראשי (+ רכב, נהג ותן ביס) אנחנו מגלים יותר מאוחר אל תוך הפרק שוואליד אפילו הצליח בסופו של דבר לשכנע (/לכפות, זה הכול עניין של סמנטיקה) את שירין להתחתן איתו, ושהצעד הבא מבחינתו הוא לעשות "כשאמא אבא ובני דודים". שירין, איך לומר, נראית פחות להוטה.

פאודה 0201 ב' (צילום: מתוך "פאודה")
וואליד. קיבל לוק חדש ובוגר יותר
|
צילום: מתוך "פאודה"

המשלח השני הוא נידאל "אל מקדאסי", בוגר בית הספר להנדסה וטרור של דעא"ש סניף סוריה והבחור החדש בשכונה שהוא יותר כריזמטי מוואליד ולכן וואליד נגרר אחריו. אה כן, והוא גם הבן של השייח' שדורון והחבר'ה פוצצו בעונה שעברה. עכשיו, הוא מתכנן לרשת את מקומו של אביו כמנהיג החמאס וחשוב מכך (בעיניו) - לנקום את מותו. זאת אומרת, להרוג את דורון קביליו.

והנה, סוף סוף הגענו לגיבורינו. וכן, הוא עדיין גיבור, וכן, הוא עדיין גבר גבר! נכון, הוא התגרש ואשתו לשעבר חיה עכשיו עם גבר שיש לו מלא שיער על הראש. אבל נראה שחוץ מזה טוב לדורון בסה"כ - הוא פרש מהיחידה (שוב) למה שמצטייר כסוג של פנסיה והוא גר בצפון בכיף שלו - רואה סרטים עם הילדים (בימים שלו, כאילו), מאלף סוסים, מגדל זיתים (גם את זה הוא עושה בגבריות, אני בטוח). אה, ומציל כמובן את אבא שלו מניסיון חיסול של מחבלים.

פאודה 0201 ה' (צילום: מתוך "פאודה")
דורון קביליו. עדיין גיבור
|
צילום: מתוך "פאודה"

שתי שאלות בנוגע לאבא: קודם כל, איך זה הגיוני שהוא נראה כל כך צעיר ביחס לדורון? ושנית, מאיפה גם הוא יודע לירות להסתער ולדלג במיומנות שכזו? יכול להיות שזה עובר בגנים של משפחת קביליו? בכל מקרה, מהר מאוד מתברר שיעד החיסול היה בכלל דורון ולא אביו, ושמי שעומד מאחוריו הוא חברינו החדש נידאל "אל מקדאסי", שכנראה לא שמע על הצעת ההגשה של נקמה קרה ומעדיף לסיים עם העניין הזה כמה שיותר מהר. 

גם דורון, נציג השב"כ איוב ומפקד היחידה מורנו מעדיפים "גומרים הולכים" ואחרי תכנון זריז שמורנו מאשר "רק כי דורון הוא אחיו" (לא ממש מקצועי, אחינו) ותדריך די חפיפנקי (למה אין בורקסים בשום תדריך בסדרה הזאת? זה פאק רציני באמינות), העניינים עוברים לשכם לסצנה מצוינת ומותחת שבה דורון שוב משמש כפיתיון ואנחנו הצופים חושדים ביחד עם חברי היחידה בכל דמות שנכנסת לפריים. אחרי השהייה מותחת בדיוק במידה הנכונה, הבלגאן מתחיל: יריות, RPG, מרדפי מכוניות, וצילומי רחפנים נעים בקצב מהיר ומכניסים אותנו לאווירה של אקשן "פאודי" אהוב ומוכר.

פאודה 0201 ג' (צילום: מתוך "פאודה")
האקשן ה"פאודי" האהוב והמוכר
|
צילום: מתוך "פאודה"

כשעל פניו של דורון עולה מבט ה"קיבלתי את הסיבוב" שלו, אנחנו כבר יודעים בוודאות שנידאל הוא האויב והמטרה החדשה של העונה הזאת, ושזו הולכת להיות עונה מצוינת. המוות העצוב שבסוף בפרק רק מחזק את התחושה הזו, ואת תחושת השליחות אצל דורון והחברים. אגב, אתם חושבים שלנידאל יש עוד "טריקים" חוץ מזה עם הפצצה והכפתור מכסף? או שהוא עשה התמחות רק בתחום הספציפי הזה וזה כל מה שהוא יודע? נקווה שלא יאכזב.

אז אויב חדש וראוי? יש. מניע לחזור ליחידה? יש. אהובה במצוקה? לא הוזכר במפורש, אבל ברור לכולנו שדורון עדיין בקטע של שירין, אז יש. עכשיו כל מה שחסר לנו זה איזה קונפליקט חברי תוך-יחידתי טוב. ופה נכנס - שגיא, המגולם ע"י עידן עמדי המצוין. ההימור שלי לשנה החדשה הוא שהבחור החדש ביחידה, שגם "שמע על דורון" (אבל בקטע רע), גם מעז להתחצף אליו וגם עוקץ את כל שאר היחידה כשהוא מציע לעשות מודל כדי שאף אחד לא ייחטף, עוד יציל חיים, או לפחות יקריב את שלו. ושתהיה לכולנו שנה טובה, או כמו שהיו רושמים את זה בשלטים של פאודה: كُلْ عَام وُإِنْتُمْ بِخِير !

tvbee בפייסבוק