אם נציץ בפלייליסט שלכם, כנראה שאצל רובכם נמצא כמה מהלהיטים של עדן חסון - אולי אפילו כאלה שהוא לא שר בעצמו. בתוך טירוף ההצלחה קל לשכוח שעדן התחיל בכלל מאחורי הקלעים, בלכתוב ולהלחין לזמרים אחרים. החלום לכבוש בעצמו את הבמות התבשל על אש קטנה עד הרגע הנכון - ומשם, אין מישהו שיעצור אותו.

היום הוא כבר עושה סולדאאוטים להופעות, מוציא להיטים בקצב מסחרר ושוחה בעולם הפרסום והקהל. אחרי המסע כזה, זה היה הכי טבעי שעדן יגיע לפאנל השופטים ב"הכוכב הבא לאירוויזיון" (הגמר הגדול הערב, שלישי, קשת 12). כמי שעבר דרך לא שגרתית בעולם היצירה, ואפילו נבחן בעצמו ל"כוכב נולד", הפרספקטיבה שלו בתוכנית מרעננת ומעניינת. יש לו לא מעט ניסיון וטיפים לתת לזמרים הצעירים והוא לגמרי יודע לזהות כישרון כשהוא רואה אותו.

עדן לא הגיע לעונה רגילה. התקופה שאנחנו עוברים כעם הוסיפה אתגרים חדשים למתמודדים ולפאנל השופטים. האחריות על שליחת הנציג הנכון לתחרות באירוויזיון השנה גדולה יותר מתמיד, כובד האחריות אילץ אותו לקפוץ ישר למים העמוקים, כך יצא שבלי הסתגלות איטית או כניסה הדרגתית - הוא לקח את תפקיד השופט בשתי ידיים ונכנס אליו בשיא הרצינות.

רגע לפני שאירוע הגמר מתחיל ושנייה לפני שהעונה הראשונה שלו בתוכנית מגיעה לסיומה, ישבנו עם עדן וניסנו לסכם את החוויה המרגשת והמאתגרת שעברה עליו. "זאת הייתה עונה מדהימה. לא ויתרתי, למדתי והבאתי מעצמי המון. בדרך כלל מראים את הקושי של המתמודדים בתוכנית, אבל גם כשופט יש לך המון אתגרים, כמו להשתלב בקבוצה של שופטים מיומנים שנמצאים הרבה זמן מול המצלמות ולהביא את הבחירה המדויקת והאותנטית שלך. אני שמח על הבחירות שלי בדרך ואני מקווה שאמשיך בקצב הזה ובהתנהלות הזאת אל מול השופטים והתוכנית".

איזה סוג שופט אתה חושב שאתה?
"אני מנסה למצוא את האיזון בין לסנן את מי שלא יתאים לייצג את ישראל באירוויזיון, לבין לשמור על הערכים והכבוד של כל מתמודד שמגיע. אני לא מפחד לתת אדומים אבל תמיד מלווה אותם באיזשהו משפט שיחמם את הלב וישמח".

איך הדינמיקה ביניכם בפאנל?
"מדהימה, כל אחת ואחד מצליח להביע את עצמו במקומות הכי אישיים ואותנטיים שלו, יש כבוד גדול אחד לשני. אני מלא בהערכה לשופטים ותיקים ממני וחושב שאנחנו עושים עבודה מדהימה כצוות".

יש אדום שאתה מתחרט עליו?
"אני חושב המון לפני שאני נותן אדום כי לא נעים לי, אבל כשאין ברירה אז אין ברירה, לא מתחרט על האדומים שנתתי. כל מי שהגיע עד לשלב הזה - זה בזכות ולא בחסד, וגם כל מי שעזב אותנו".

לאור זה שיש מדינות שקוראות להחרים אותנו השנה באירוויזיון, איך אתה מדמיין את הנאמבר שלנו בתחרות דווקא השנה?
"יעבור להם. הנאמבר צריך בעיניי לשלב כמה עולמות. הוא צריך להיות שקט וגם קצבי, מרים בשילוב עם עצוב וכבוי - הכל ביחד, כי זה בעצם מה שממחיש את השגרה שלנו כאזרחים במדינה. אנחנו עוברים מקודש לחול ומשמח לעצוב נורא מהר. ברגע שנביא נאמבר שהוא בעצם הכל יחד במעברים חדים - זה מה שימחיש בצורה המקסימלית את מה שאנחנו רוצים להעביר באירוויזיון, וכמובן שזה צריך להיעשות בחן. השנה הזכייה בתחרות חשובה יותר מכל פעם אחרת, עיני כל העולם נשואות אלינו בתקופה בה אנחנו מנסים להילחם על הקיום שלנו".

כמי שזכה לפרסום אדיר בעצמו, מה תייעץ למתמודדים שמתחילים עכשיו את הדרך?
"וואו. לא לוותר על עצמם במהלך התהליך המטורף הזה, כי לפעמים אתה שוכח מעצמך מתוך רצון להיראות ולגרום לאנשים להבין שאתה מסוגל. הם עצמם מאוד חשובים בתוך התהליך ואסור לוותר על זה. צריך גם להבין שקריירה זה עליות וירידות, אין דבר כזה קריירה שהיא סטטית, אחרת זה גם נורא משעמם. צריך לברך כל דבר שמגיע וליהנות מהנוף ומהדרך".

אחד המפגשים שאולי הכי מסכמים את הדרך שעבר עדן כנראה התפספס לחלק מהצופים. הרגע שבו מרגלית צנעני הגיעה לתוכנית בתור זמרת אורחת, הזכיר לעדן את הימים בהם ניסה להתקבל ל"כוכב נולד", וקיבל את ה"כן" של כל השופטים - מלבדה. מרגול אמרה לו שזה מוקדם מדי, ביקורות שחוזרת על עצמה לא מעט פעמים גם ב"הכוכב הבא". אומנם אי אפשר לדעת איך הקריירה של עדן הייתה נראית אם היה מתקבל אז לתוכנית, אבל בהסתכלות אחורה - הוא לגמרי מודה לה על הביקורת הזאת, ובכל זאת הייתה ברגע הזה איזושהי סגירת מעגל.

"לראות את מרגול זה תמיד כיף, היא בחורה מצחיקה ומג'נונה. אמרתי לה שהרגשתי שהיא עשתה איתי איזשהו חסד שהיא לא העבירה אותי באותה תקופה. יש חשיבות גדולה לשופט בתוכנית להבין מתי מתמודד בשל ומתי הוא עדיין לא, כי יש כאלה צריכים לחכות וזה עושה להם רק טוב - אני הדוגמה לכך. באותה תקופה לא היו אדומים, זה היה כזה: 'אתה לא מוכן חביבי'. אני חושב שזה היה מוצדק כשכולם כן העבירו אותי חוץ ממנה. חד משמעית הרגשתי שסגרתי מעגל, היא הגיעה לתוכנית שאני נמצא בה כשופט".

ארבעה ימים לפני פרוץ המלחמה, עדן הספיק למלא את הלייב פארק בראשון לציון, שם חגג את הלהיטים מהשנה האחרונה – וגם את השירים הוותיקים יותר, אלה שמסמנים בשבילו את הדרך שעבר. כשעלה לבמה ונתן שואו ענק עם רקדנים, הוא לא תיאר לעצמו שההופעות הבאו ייראו אחרת לגמרי.

הוא אחד האומנים הראשונים שהתגייס לסייע בהרמת המורל. כבר ב-7 באוקטובר עדן פרסם פוסט באינסטגרם שקרא לתושבי הדרום שנמצאים בממ"דים להתקשר אליו בווידאו כדי שיוכל להקשיב ולעודד. מהר מאוד הוא מצא את עצמו בנסיעות בין קצוות הארץ. אחת התמונות שאולי הכי מספרות את התקופה היא זו שפרסם עשרה ימים אחרי האסון הנורא, כשתיעד את עצמו מחזיק ביד אחת חולצה שחורה שילבש כשיבקר בלוויה של חיילת, וביד השנייה חולצה לבנה לכבוד הופעה בחתונה.

כמה חודשים אל תוך המציאות החדשה, הוא משתף במה שעובר עליו בתקופה האחרונה. "אלה תחושות מאוד מורכבות, כואב לי כשאני רואה בשורות על חיילים שנהרגים ועל חטופים שעדיין לא חזרו אלינו, זה גורם לי להיות עצוב ואיזשהו פחד קיומי. אני מתנחם בזה שיש לנו צבא איכותי עם חיילים טובים שעובדים קשה כדי לשמור עלינו. אני מקווה שמקבלי ההחלטות יעשו צעדים נכונים וידעו לנהל את המלחמה הזאת גם בקרב וגם בעורף".

מה עוזר לך לעבור את הימים האלה?
"האיזון בין מודעות לבריחה זה דבר שמאוד חשוב לי, כי אי אפשר להיות כל היום מרותקים למסך, אבל גם חשוב לדעת מה קורה. אנחנו מוקפים במדינות שרק רוצות להשמיד אותנו ולא ניתן לזה לקרות, אנחנו עם חזק שתמיד מנצח".