הכי ישראלי, הכי משלנו: דור שמעון יודע את העבודה. אולי בגלל שהיה בעבר בתוכנית שירה, אולי זה הניסיון הבימתי המפואר ואולי פשוט כישרון יוצא דופן שנראה כי יוצא ממנו באופן טבעי ומבלי מאמץ. ככה זה כשיש לך שנים של ניסיון בהופעות וקול שממגנט אליו כל מאזין. מספיק צליל אחד שבוקע מהגרון הענק של הפיינליסט - והקהל עומד על הרגליים, מתרגש עד דמעות ומריע ללא הפסקה.

אחרי שנים של הופעות באירועים פרטיים, מול קהל מוכר ואוהב, עכשיו הגיע הרגע שלו לפרוץ קדימה ולעבור לדבר האמיתי, והנה זה קורה. ממש בעוד כמה שעות הוא יעלה על חליפה, יעשה חימום אחרון וייתן את כל מה שיש לו במטרה אחת בלבד: להיות הנציג שלנו באירוויזיון 2024.

כשמסתכלים על הדרך שעשה מהאודישן הראשון ועד עכשיו אי אפשר שלא הבין שמדובר באחד המתמודדים הבולטים והגדולים שידעה התחרות. הוא מרגש בכל ביצוע שלו מחדש, מביא את עצמו עד הסוף ובוחר להיות נאמן למקורות שלו, לעצמו. רגע לפני שינסה להגשים את החלום הגדול, חזרנו לדרך המפוארת שעשה החל מהאודישן הראשון ועד לגמר הגדול.

מי הכוכב? הזמר הענק דור שמעון, בן 30 מבית שאן, פיינליסט "אייל גולן קורא לך", הפך עם השנים לשם דבר בעולם האירועים והשמחות הפרטיות. נשוי לגל ואבא לשתי בנות מקסימות, עופרי וליאור. דור ייצג העונה ב"הכוכב הבא לאירוויזיון" את הישראליות והחיבור למדינה והקפיד לשיר בעברית מהביצוע הראשון ועד לגמר.

וולקאם: באודישן ביצע את "אחרי הנצח" ששר במקור פאר טסי והקדיש אותו לחברו שנפל בקרב, שמעון אלרואי בן שטרית זכרונו לברכה. הביצוע, שהסתיים ב-94% ושישה כחולים, ריסק את לב השופטים. אסי עזר פרץ בבכי וביקש להקדיש את הביצוע לליאם שרם ז"ל, בת חברה משותפת לו ולרותם סלע שנרצח במסיבה ברעים. "הקול שלך מפלח את השמיים", אמר אסי, "הבכי דווקא טוב, אני מחבק את זה. אנחנו צריכים לפרוק, להוציא".

אסף אמדורסקי זיהה את פוטנציאל האירוויזיון הטמון בדור: "יש משהו בדמות שלך שהיא אולי לא אירוויזיון בשום אופן, אבל אותי דווקא מעניין לדמיין מישהו בדמות שלך מייצג את ישראל, במקום שאנחנו נמצאים היום מול העולם, מול אירופה. לבוא דווקא מהצד הזה, לא לנסות להידמות לסקנדינבי - לרגע דמיינתי משהו יפה".

הרגע שגרם לנו להתאהב בו סופית: כשביצע את "עם ישראל חי" כשהוא עטוף בדגל ישראל ומרים את האולפן באוויר. "זה שיר שאמור להקים אותך, אבל רציתי לעצום עיניים. פתאום הקשבתי למילים. התרגשתי מהביצוע שלך", החמיאה שירי מימון. "איתי ואני רקדנו פה, שמחנו וצהלנו. המילים מחזקות, עושות חשק לקום. הקהל היה באנרגיה מטורפת", העיד עדן חסון, "זה היה מרגש, נעים ומשמח". אסי קבע: "באופן חד משמעי, יש לך מקום בתעשיית המוזיקה הישראלית. הלוואי וכשתצא מכאן תכבוש את הבמות. מגיע לך להשתלב עם הקול היפה שלך והאופן שבו תפסת את הקהל".

אפילו אייל גולן הגיב לביצוע: "את דור המוכשר אני מכיר מ'אייל גולן קורא לכם'. כבר אז היית זמר עוצמתי וגדול ועכשיו אתה עושה חיל ב'הכוכב הבא'. איזה ביצוע מרגש ומדויק ל'עם ישראל חי'. תצליח, אלוף".

ביקורת בלתי נשכחת: הדואט עם יונתן ביטון ששילב בין "סחרחורת" (טונה) ל"בדד" (זוהר ארגוב), מפגש קסום ומרגש בין שני עולמות, היה החותמת עבור שירי כי לדור צפוי עתיד מזהיר בתעשייה: "הרגשתי שזו הפעם הראשונה שדור הרגיש בנוח. הוא ישב באיזה מועבט כזה שיונתן הזמין אותו אליו - ושר. אני שמה אותך בשורה הראשונה עם הזמרים הכי חזקים בארץ, ברמה כזאת. אתה זמר מדהים. אתה כישרון טבעי".

לשים בפלייליסט: הדואט בהפתעה עם נסרין קדרי ל"עד מתי אלוהיי". 11 שנים אחרי ששרו יחד על הבמה ב"אייל גולן קורא לך", התאחדו השניים לדואט ענק שהרשים מאוד את השופטים. "שערי שמיים נפתחו בביצוע הזה, זה היה אחד הדואטים הכי מצמררים שיש", החמיאה רותם. חסון פרגן: "זה שצלחת שיר כל כך קשה, ליד זמרת כל כך טובה, זה רק מעיד על כמה שאתה טוב. הקול שלך נשאר מדויק וחד כמו סכין". שירי סיכמה: "איזה זמרים אתם. דפקתם הופעה של החיים. דור, זה כאילו קטן עליך. אתה אלוף".

גוזמה או הגזמה: הביצוע המפתיע ומעורר הדיון היה כשדור שר את "ירח", מהלהיטים הגדולים של שלמה ארצי. חסון אמר: "יש שיגידו שהחרבת את השיר, ויש שיגידו שזה הביצוע הכי טוב שהם שמעו בחיים שלהם. זה היה ביצוע אחד היפים, מדויק לחלוטין, נהניתי ממך מכל רגע. יש כאלה שיאהבו את הגרסה האלגנטית, השקטה, הסיפורית, המדברת - ופחות יתחברו". קרן פלס דווקא חיזקה: "אהבתי מאוד את מה שעשית עם השיר, על אף שאני מעריצה מושבעת של שלמה ארצי. הצלחת לקחת אותי לעולם שלך. אתה ווקאליסט מאוד גדול ונתת המון כבוד לשיר הזה".

כחולים: 46 | אדומים: 10

אז למה מגיע לו לזכות: כי דווקא השנה, דווקא עכשיו, זה הקול הנכון, במקום הנכון - ויותר ישראלי מזה אין.