יודעת בדיוק מה היא עושה: כשאור כהן נחתה באודישן הראשון באולפן "הכוכב הבא לאירוויזיון" היה נדמה שהיא באה בשביל הכיף, בשביל החוויה. אבל שחלילה זה לא יטעה אתכם לרגע, לא עבר הרבה זמן עד שהבנו שיש כאן עסק עם זמרת מהמדרגה הראשונה, שכן, על הדרך יודעת גם להצחיק את כולם ולהיות מסמר הערב.

ממש בעוד כמה שעות היא תעלה על בימת התוכנית בפעם האחרונה בניסיון להגשים את החלום האמיתי: לייצג את ישראל באירוויזיון 2024 שיתקיים בשוודיה (גמר "הכוכב הבא לאירוויזיון" בשידור חי, אחרי החדשות קשת 12). העובדה שהיא מתחרה על כרטיס לתחרות הגדולה באירופה נראית היום כמו הדבר הטבעי ביותר, וכנראה שאי אפשר היה לדמיין גמר ללא המתמודדות הצבעונית של העונה, אבל הדרך שלה נבנתה לאט-לאט עד שנחשפנו לעוצמות האמיתיות מתחת לבחורה עם הצחוק המתגלגל.

מביצוע לביצוע גילינו עוד איכויות במתמודדת שבוחרת תמיד להפתיע עם עיבודים מיוחדים, ואפילו השופטים לא הבינו מי זאת הילדונת מראש העין שהטריפה את האולפן ועשתה את זה בכזאת אגביות מטריפה. אור למדה להראות מי היא באמת מתחת לכל הקלילות שהיא משדרת ועברה דרך מפוארת מהאודישן הראשון ועד לתואר "פיינליסטית". רגע לפני שנדע אם היא זו שתייצג אותנו, חזרנו אחורה לרגעים המשמעותיים בדרך שלה לגמר הגדול.

מי הכוכבת: המתמודדת הפלפלית של העונה שמוקפת תמיד בפמליה הכי רועשת בסביבה. אבל מאחורי כל הרעש והצלצולים מתגלה זמרת על עם קול מרעיד, מקוריות שיא ורוקיסטיות מגניבה ולא מתאמצת שמזכירה מישהי שכולנו התאהבנו בה אי שם בניצנים 2003.

וולקאם: יש מתמודדים שמהרגע שהם נכנסים לשיחה ראשונה עם אסי עזר ורותם סלע ישר כולם מבינים שמדובר בכוכב בהתהוות, ואור היא לגמרי אחת כזאת, אבל מסוג קצת אחר. עד שעלתה לבמה לראשונה היה ברור שמדובר במישהי כריזמטית ובולטת, אבל רק כשפתחה את הפה וביצעה את "נכון להיום" אפשר היה להגיד בביטחון - היא לא מחזיקה רק באישיות כובשת אלא גם בקול שאין שני לו. למרות שבנות המשפחה גנבו מידי פעם את הפוקוס (אלה ותהל, כמובן), בכל ביצוע מחדש היא מזכירה לכולם - היא הכוכבת האמיתית. 

הרגע שגרם לכולנו להתאהב בה סופית: זה לא סוד שלא לקח הרבה זמן להתאהב באור. למרות שכבר מהביצועים הראשונים היא סחפה אחריה את הקהל, היה רגע אחד שסימן באופן סופי שזהו זהו, יש לנו עסק עם מקצוענית אמיתית. הביצוע של הפיינליסטית ל"לא ידעתי שתלכי" הוכיח אחת ולתמיד שיש כאן מתחרה שלא דופקת חשבון, עם מקוריות משוגעת בעיבודים וקול שמרעיד את הבמה. אז אם מישהו היה ספק ולו הקטן ביותר, הביצוע הזה שינה את כל התמונה. 

ביקורת בלתי נשכחת: קשה להתמקד במשפט של שופט אחד כשהביקורות לביצוע "חומות חימר" הביאו איתו שלל תגובות מטריפות מהשופטים. הביצוע שזיכה את אור ב-93% וכרטיס לגמר השאיר את השופטים בהלם מהמתמודדת שמולם. עדן חסון התחיל ואמר שהיא שרפה את המקום ובאותה נשימה לא תקפה בהגשה, ושירי מימון מיהרה להוסיף: "לא רק שלא תקפת, השארת אותנו במתח. לא זזתי, ישבנו בשוק, הקהל התרומם, כולם איתך. אני באמת מאמינה לך שאת לא יודעת מה את עושה". אם יש מישהו שחושב שהיא דווקא מודעת לעניין זה אסף אמדורסקי שנטרף מהביצוע וטען: "אני לא קונה את זה, היא יודעת טוב מאוד מה היא עושה. כל פעם שהיא מביאה אותה בפול פאוור זה נשמע כמו מישהי שהולכת להביא אלבום מדהים".

רן דנקר מבחינתו הכריז על הזוכה שלו וטען: "את לופתת את המיקרופון, את נתפסת ולא משחררת. מבחינתי את הזוכה של העונה. את ננעלת כמו בולדוג, גם אני ננעלתי, לא משחרר", וקרן סיכמה בביקורת מרגשת במיוחד: "אנחנו נמצאים במציאות משוגעת, את הצלחת להביא אלינו לאולפן בביצוע את כל הסערה מסביב, אבל יש בלבוסטה שמחזיקה את המושכות והיא דוהרת - ואני אחריך. את לוחמת ולביאה ואת לוקחת אותנו לניצחון באירוויזיון".

שיר להיכנס לחופה: "If I Ain't Got You", הדואט המרגש של אור עם עדן גולן, הוא ללא ספק הבחירה המנצחת לשיר חופה שלא ישאיר אף עין יבשה אצל האורחים. ביצוע עדין ועוצמתי עם שילוב קולות מטריף של שתי כוכבות על.

לשים בפלייליסט: אור היא זמרת שאפשר לשמוע בלופים. לשים כל ביצוע 30 פעם ברצף ולהידהם מהווקאליות המטריפה שלה. בכל זאת, יש שיר אחד שאי אפשר שלא להכניס אותו מיד לכל פלייליסט שלכם, ולא רק כי היא נשמעת שם מדהים, אלא בעיקר בגלל שהיא שרה את עצמה, את מה שהיא. את זה שהיא שונה, מיוחדת, עוף מוזר, והאמת - היא כן פאקינג ספיישל. תעשו לעצמכם טובה ותכניסו את "Creep" ישירות לכל רשימת האזנה שיש לכם.

כחולים: 51 | אדומים: 3 

גוזמה או הגזמה: ממש באותו ביצוע מטורף בו התאהבנו בה סופית ("לא ידעתי שתלכי"), קרה גם הרגע המוגזם ביותר שהיה אפשר להעלות על דעת. הביצוע העוצמתי של אור גרם לרן דנקר לזנק מהכיסא, לקפוץ היישר לשולחן השופטים ולדפוק שאגה של פעם בחיים. דנקר לא הסתפק בזה וגם רקד וצרח את מילות השיר, כשמולו אור ממשיכה בביצוע במקצועיות בלתי מתפשרת וקול שחודר עמוק לנשמה.

אז למה מגיע לה לזכות? מעבר לקול הייחודי, הרוקיסטיות המתפרצת והאופי הכובש, אור היא כל מה שאנחנו צריכים בשנה הזאת. הבחירה לאירוויזיון קיבלה הפעם משמעות חזקה ושונה, עם שלם שרוצה להעביר מסר, סיפור. אור לא מייצגת רק את הקול או השואו, אלא בעיקר משמעות. היא ארץ ישראל היפה והיא זאת שיכולה להציג אותנו באור שאנחנו כל כך רוצים וצריכים. עם הפמליה, בלי הפמליה, אור היא זמרת שאף אחד בעולם לא יכול לפספס.