2025

היום השלישי | המרוויחים והמפסידים בפרויקט העירוני הראשון

במשרדה של מנהלת הבנק, דומיניק שעמד בראש הפרויקט, נדרש לחלק את הכסף שהרוויחו - אבל לא באופן שווה. תושב אחד מקבל יותר ואחר פחות. שרי לא מרוצה (״מטומטמת אני לא״), נטע מרחמת על דומיניק (״הוא כמעט בכה״) ודודו יוצא בהצהרות לא צפויות. עדכונים שוטפים מהעיר

עדכונים 24/7 | 2025 | פורסם 09:41 12.02.19 | עודכן 18:20 12.02.19

שנה גודל אות

העדכון האחרון:

03:00- דיסני אל תוך הלילה

מיכאל פוצח בחיקוי מתוך מלך האריות ומבדר את התושבים הערניים בשעת לילה מאוחרת. הבידור נמשך בחסות שירי דיסני, וכולם מפגינים בקיאות במילים בישיבה הלילית ברחוב. ג'ו מצטרף אל הצעירים ומוכיח להם שחיידק הבמה אכן דבק בו, כפי שסיפר בכניסתו לעיר.

מוקדם יותר, דומיניק מספר לנטע והודיה על הקשר שלו עם אמו ומודה: "בזכותה אני מי שאני, אבל ביקשתי ממנה לא לדבר איתי רוסית". הודיה בתגובה משתפת אותו בתחושות שחוותה במהלך הצפייה בתעודת הזהות שלו ואומרת: "זה שבר אותי".

02:00 – צפוף על הבר

הודיה וסיגל מבלות את שעת הלילה המאוחרת בשירה על הנדנדות מחוץ לביתן. "יש לי קול יפה אבל אני לא יודעת לשיר", מתוודה הודיה. בינתיים בבר השכונתי יושבים התושבים ומבקשים מרד הברמן להוסיף כיסאות.
מאוחר יותר בסוויטה, סמי ודודו משתפים במחשבות שלהם על התושבים האחרים: "ג'קי חמוד מאוד, אבל הוא אנמי. מיכאל מסוכן לנו, הוא דמות שתתחבב על הקהל", אומר סמי. "אני מעדיף להשתמש בכסף כדי להתקרב לאנשים כאן, ולא בשביל לנצח את המשחק", מתוודה דודו.

01:00 - דומיניק פותח את הלב: "בקשתי מהשופט שיציל לי את החיים"

בשעת לילה התושבים מרותקים לסיפורו האישי של דומיניק. "הייתי ילד שנלחם על החיים שלו", הוא מספר. "התיקים שנפתחו לי היו מבוססים על הישרדות, ובאף אחד מהם לא הייתה כוונה לפגוע". דומיניק מספר על ראש המכינה הצבאית שנלחם עבורו בבית המשפט, ועל ההזדמנות שקיבל כשהצליח להתגייס במקום להכנס למאסר.
מוקדם יותר שוחחו הדיירים על המשימה, ומנואל סיכמה: "המשחק הזה הוא לא רק כסף, יש פה אלמנט אנושי וחשוב לדעת שהדרך לשרוד פה היא לא רק להיות בראש הטבלה".

00:00 - שרי לדומיניק: "הרגשתי שכל הכחולים שיש לי ברגליים הם לחינם"

אחרי שהרוחות נרגעו, דומיניק ושרי  מתיישבים לשיחה מלב אל לב ושרי מסבירה למה נפגעה מאיך שחילק את הכסף בין תושבי העיר.

"את צריכה להבין את המצב שהייתי בו״, אומר לה דומיניק, ״כשהייתי שם אמרתי לעצמי שאני לא יכול לבחור על פי ההעדפות החברתיות שלי, ואותך אני רואה כחברה".

שרי מתוודה שהיא הרגישה לא מוערכת ולא בגלל הכסף אלא בגלל המיקום שלה בטבלה, ומוסיפה: "הרגשתי שכל הכחולים שיש לי ברגליים הם לחינם".

דומיניק מבין לליבה אבל לא נשאר חייב: "את לא תוציאי אותי מפה במצב שאני אומר שאת צודקת, אבל אני מאוד מעריך אותך ולא התכוונתי לפגוע בך".

השיחה מסתיימת בטונים חיוביים ושניהם מסכימים שלמיכאל הגיע המקום הראשון.

23:00 - תושבי העיר צופים בגמר ״הכוכב הבא לאירוויזיון״ 

התושבים יושבים יחד בחצר לעוד ערב שגרתי, כשלפתע הטבלה שעל בית העירייה מתחלפת  לשידור חי של גמר "הכוכב הבא לאירוויזיון". רותם ואסי פונים אל התושבים ומזמינים אותם לקחת חלק בהצבעה. התושבים נכנסים לבר לצפייה משותפת בביצוע של שפיטה, שמצליחה להקפיץ את  מיכאל ולימור. אחריה עולים לשיר קובי וכיתריה. לאחר הביצועים, רד הברמן מבקש מהתושבים להצביע וכיתריה מקבלת את רב הצבעות התושבים. יוצאת דופן היא שרי שמתעקשת על כך שהמתאימה ביותר לייצג באירוויזיון היא שפיטה, מכיוון שהיא מביאה איתה שואו.

22:00 - השקט שאחרי הסערה

סמי, דודו, מנואל ושרי יושבים לאכול ארוחת ערב מפנקת במסעדת השף של אביב משה בעיר. ארוחה שכל אחד מהם קנה ב-400 שקלים, למעט מנואל שהוזמנה על ידי סמי. בזמן שהם מתפנקים על המנות הטעימות, הם ממשיכים בדיון על "דומיניק והחלוקה הבלתי שוויונית", אך הפעם ממקום רגוע ומבין. הם מסכימים שדומיניק הוא בחור טוב שהיה בסיטואציה שהייתה קשה לכל אחד. הארוחה ממשיכה ודודו פותח את הלב בפני חבריו ומספר להם שנטיותיו המיניות גרמו לו להרגיש כמו ברווזון מכוער. 

21:00 - שרי מסרבת להירגע: "מטומטמת אני לא"

אחרי חלוקת הכסף שהרוויחו בפרויקט, שרי ממשיכה לכעוס  ולא מצליחה להירגע. "יש גבול כמה אפשר לחשוב שאני מטומטמת. מטומטמת אני לא", אומרת שרי למנואל וממשיכה: "אני מקום חמישי? אני לא ישנה כבר 24 שעות, עיצבן אותי שאחרי כל מה שעשיתי בסוף אומרים לי שאני מקום חמישי".

בינתיים בבית הפרטי, נטע, הודיה וסיגל ממשיכות לדבר על חלוקת הכסף הבלתי שוויונית. נטע מבינה לליבו של דומיניק ואומרת לבנות: "עוד שנייה הוא בכה. אני אפול עליו? זה המצב, הוא ניסה לחשוב על מה הכי רציונלי והגיוני. אני לא אהבתי את זה ששרי באה ואמרה שהיא עשתה הכי הרבה. אני לא אהבתי את הוויכוח הזה, דומיניק היה יוצא רע בכל מקרה". 

20:00- דומיניק והחלוקה הבלתי שוויונית 

דומיניק, מנהל הפרויקט הראשון, נפגש מוקדם יותר עם מנהלת הבנק וגילה שהוא צריך לקבל החלטה גדולה מאוד - איך לחלק את הכסף שהרוויחו בפרויקט בין כל התושבים? מנהלת הבנק מודיעה לו כי הרוויחו במהלך הפרויקט 34,500 שקלים. דומיניק מחליט לחלק בין התושבים באופן הבא: 8000 שקלים למיכאל, 7000 שקלים לסיגל, 5000 שקלים לג'ו, 3500 שקלים למנואל, 3000 שקלים לשרי, 2500 שקלים לדודו, 2000 שקלים לדומיניק, 1500 שקלים לנטע, 1000 שקלים לסמי, 500 שקלים להודיה, 300 שקלים ללימור ו- 200 שקלים לג'קי. 

שרי מופתעת מאוד מההודעה, וכועסת על הסכום שקיבלה בטענה שהיא עשתה את רוב המשימה, והייתה צריכה לקבל סכום שווה למיכאל, שקיבל כפול ממנה. ״אני בהלם, הוא דפוק. הגוף שלי עם כוויות כחולות בכל הגוף, זה לא פייר", היא אומרת בכעס ויוצאת לחצר במטרה להתעמת עם דומיניק, מה שגורם לוויכוח סוער בין כל התושבים. תושבי העיר בעד שרי, ומבקרים את השיקולים של דומיניק שהובילו לחלוקה הזו. דודו פונה אל דומיניק ותוקף : "יצרת פערים שקשים לגישור בין התושבים, כל עוד זה תלוי בי אני לא נותן לך לנהל שום פרויקט". בתגובה דומיניק מתגונן ומנסה לנמק את החלטתו: "אני פעלתי על פי העשייה בפרויקט החתול ולא על פי המצב של הטבלה".

19:00 - שיחות נפש, פוליטיקה ופינק

דודו, נטע ודומיניק יושבים בחצר ומנהלים שיחה עמוקה על התחושות שלהם מרגע שנכנסו לעיר. הם מזכירים את המתמודדים שלא הצליחו להיכנס, כשדודו אומר: "עד עכשיו לא נעים לי על הארבעה שהלכו". דומיניק מזדהה עם התחושה ומוסיף: "לא הרגשתי נעים לנצח על חשבון אחרים".

בינתיים, ג'ו, שרי וסמי מנהלים דו שיח פוליטי רגוע ומתון. סמי מצהיר שהשיקולים שלו בבחירה הם חברתיים, לעומת זאת אצל שרי השיקולים הם מדיניים.

בהמשך הערב דומיניק נכנס לחנות הבגדים לדבר עם פינק, המוכרת בחנות: "פינקי אני מדמיין אותך יושבת כל היום ומחכה שנבוא לכאן". פינק מבקשת לדעת איך זה גורם לו להרגיש, ודומיניק מתוודה בפניה: "מרגיש רצוי. בדרך כלל אני מרגיש רצוי בחיים". נטע מצטרפת אליו ומבקשת מפינק חופן או קמצוץ מהמסכה שהביאה לבית. בנוסף, היא מבקשת גם את האודם שלה בטענה שהשפתיים שלה יבשות. פינק מבטיחה לנטע ששתי הסוגיות בטיפול.

18:00 - במה עדיף להשקיע, לאכול טוב או לישון טוב?

שרי מבחינה בסמי עומד במרפסת המלון המפוארת, ושואלת אותו אם הוא חושב שבשבוע הבא הוא יעבור לישון באכסניה. סמי עונה לה בתגובה נחרצת: "נראה לך?", ומסביר שהוא מתכנן להמשיך להתפנק בבית המלון או בבית הפרטי. 

לקראת ארוחת הערב, סיגל והודיה מתלבטות אם להשתדרג ולאכול במסעדת השף, אבל מבינות שנזכרו מאוחר מדי וההרשמה כבר הסתיימה. התושבים מסתכלים בטבלת הכסף שממוקמת על בניין העירייה, ודודו מודאג מכך שג'ו ממוקם בתחתית הטבלה: "כולנו צריכים לתת לו, הוא לא ישרוד את השבוע עם הכסף שנשאר לו".

17:00 – החלטה קשה: להישאר במלון או לעבור לבית הפרטי?

שרי, סיגל, מיכאל והודיה מדברים על העיסוקים בחיים שמחוץ לעיר. מיכאל מפגין את הכישורים שלו כמסאז'יסט ומשחרר להודיה שרירי תפוס ברגל. הודיה מתרשמת: "אתה יודע איפה לגעת בשריר", וממהרת להראות לבנות איך הולכים על מסלול כמו מקצוענית. בינתיים בחנות הבגדים, מנואל מתוודה בפני פינקי המוכרת, שעוד קצת קשה לה להתרגל לחיים החדשים בעיר. בינתיים במלון, דודו וסמי מתכננים את הצעדים הכלכליים שלהם לשבוע הקרוב, ומתלבטים האם להמשיך בסוויטה שבוע נוסף, או לעבור לבית הפרטי. "קמצנות יתר זה לא טוב", מזהיר דודו, "אבל גם בזבזנות יתר לא".

16:00 – למה נטע רוצה לעזוב את הבית הפרטי?

נטע משתפת את הודיה וסיגל ברעיון לעבור בשבוע הקרוב מהבית הפרטי לאכסניה, ומסבירה להן שהסיבה היא לא בהכרח כלכלית: "זה יהיה לנו יותר טוב חברתית". סיגל לא רואה סיבה לעזוב את הבית שבעיניה הוא האופציה הכי טובה בעיר, ומנסה לשכנע את נטע להישאר: "כל מי שיגור בבית הזה לא ירצה לעזוב". הודיה לא בטוחה מי מהבנות יותר משכנעת, ומחליטה לחכות עם ההחלטה למחר.

כשהבנות בודקות בשעון החכם את היתרה הכספית שלהן, נטע חוששת שבזבזה יותר מדי כסף על בגדים מאז שנכנסה לעיר. מנואל, שמדורגת כמעט במקום האחרון בלוח התוצאות של העיר, מנסה להכניס את נטע לפרופורציות: "לי באמת אין כסף".

15:00 – להפתעה הזאת נטע לא ציפתה

משלוח האוכל מגיע לבית הפרטי, ונטע מפנה לעצמה זמן כדי לשתות את כוס הקפה שחיכתה לה מהבוקר. בינתיים בחנות הבגדים, הודיה לא מצליחה להחליט האם לרכוש שלושה מהפריטים שלה שמוצעים למכירה במבצע ב-500 שקל, ומבקשת מסיגל שתעזור לה לקבל החלטה. אחרי לא מעט התלבטויות, הודיה מחליטה לוותר על הרכישה ולחסוך את הכסף. השתיים חוזרות לבית הפרטי הם הפתעה לנטע, שמנסה לנחש בהתרגשות איזו הפתעה מצפה לה. אחרי ניחוש אחד היא מתאכזבת לגלות שלא מדובר באודם שרצתה לקבל, אבל בניחוש השני היא כבר קולעת. "חיפושית? איך אני מכירה אותך", נטע מתגאה שהצליחה לנחש שסיגל עומדת לעבוד עליה.

14:00 - יקיצה טבעית - בנות הבית הפרטי מתחילות את היום מאוחר

נטע, הודיה וסיגל, שישנו הלילה בבית הפרטי, מתחילות את היום מאוחר ומתעוררות רק באחת בצהריים. "איזה כיף שנתנו לנו לישון עד עכשיו", נטע מופתעת לגלות שלא העירו אותן מוקדם בבוקר כדי לעבוד בעיר. בינתיים בחנות הבגדים, לשרי יש הצעה עסקית אטרקטיבית לפינקי המוכרת: "תמורת 2,000 שקלים אני אנקה את החנות כולל שחרור צנרת ופאנלים". שרי מציעה למנואל, ג'ו, ודומיניק להירתם ליוזמה ולהתחלק בשלל, אבל בינתיים פינקי לא מאשרת שהיוזמה הפרטית של שרי תתקבל או תזכה אותה בכסף.

13:00 – השקט שאחרי היללה

אחרי שהכבאים הורידו את החתול המיילל מהעץ, התושבים יכולים להנות מקרני השמש החמימות ברחובות העיר. "אני בלי מסננות הרבה", מנואל חושפת שמאז הכניסה לעיר היא שקטה מהרגיל, ותוהה מתי האופי הרועש האמיתי שלה ייחשף. "גם נעשה כסף וגם נפיג את השעמום", אומרת שרי ומסבירה שהיא כבר לא יכולה לחכות להתחיל להרוויח. בינתיים בבית המלון, דודו טובל בג'קוזי ונהנה מכל הפינוקים שיש לבית המלון להציע.

12:00 – ההצלה הגיעה

הכבאים הגיעו לעיר לקול תשואות התושבים, והצילו את החתול ארתור התקוע של עץ. "כל הכבוד חבר'ה", קרא ג'ו תוך שהוא מוחה כפיים בהתלהבות, ועודד את הכבאים שעלו על הסולם והורידו את ארתור הקטן מהעץ. בבית הקפה, דומיניק שוחח עם גולדי המלצרית על יחסיו עם התושבים האחרים: "מיכאל אחלה גבר", ושיתף אותה בפאדיחה שקרתה לו הבוקר במהלך הפרויקט: "הייתי בשוק שלא התעוררתי למשמרת, כולם נכנסו לפאניקה". 

11:00 – שיר בהקדשה

ג'ו ודומיניק, שנהנו מהמוזיקה בבוקר, מבקשים שיתנגן שיר נוסף ברדיו של העיר אבל מתקשים לבחור בשיר שממש בא להם לשמוע. "אני לא זוכר שירים בעל פה", דומיניק מתבאס וג'ו לא מצליח לעזור, "השירים בורחים לי מהראש כמו עשן". בסופו של דבר, השניים מצליחים להיזכר במספר שירים ידועים ומקווים ששדרן הרדיו יחליט לפנק אותם בקצת מוזיקה.

10:00 ארוחת בוקר וקצת מוזיקה

מבזק הרדיו נשמע ברחבי העיר, והקריין בעל הקול הרדיופוני מסביר לתושבים מה מצפה להם בהמשך היום: "מיד ייפתח בית הקפה, ויותר מאוחר תיפתח גם חנות הבגדים". ג'ו מנצל את ההזדמנות כדי לבקש קצת מוזיקה שתנעים להם את הבוקר, וברקע מתחיל להתנגן השיר Enjoy the silence של להקת דפש מוד. וג'ו רוקד להנאתו עם דומיניק, עד שפתיחת בית הקפה קוטעת את החגיגה באמצע והם ממהרים לשתות משהו חם. הוא ממהר לקנות קפה של בוקר. בבית הקפה גולדי המלצרית מתעניינת איך עבר הלילה על התושבים, שמתיישבים לאכול יחד ארוחת בוקר שכוללת סלטים, חביתות וקפה.

09:00 - משמרת בוקר והחתול

הפרויקט העירוני ממשיך, ואת משמרת הבוקר המוקדמת תופסים מיכאל, שרי ומנואל. למרות השעה המוקדמת, הם משתעשעים על הנדנדה וסופרים את הדקות עד שהמשמרת תסתיים. בהמשך הבוקר, סמי ודודו מתייצבים למשמרת הבאה ודואגים להאכיל את החתול הרעב שעל העץ. "מנואל חמודה אנחנו צריכים לקחת אותה לצוות שלנו", סמי מעלה בפני דודו את ההצעה ליצור חברויות חדשות, "גם את לימור, יש לה אחלה סיפור ואני רוצה לשמוע".

מה קרה אתמול?

ביום הראשון בעיר החכמה 2025 התושבים הבינו שלכל צעד שיעשו יש מחיר, ולא תמיד הוא זול. במהלך היום הם לא היססו לבזבז קצת כסף בארוחת הבוקר שאפשר לקנות בבית הקפה השכונתי, ואפילו הזמינו מצרכים באתר האינטרנט של העיר. כשחנות הבגדים נפתחה בפעם הראשונה, התושבים גילו שלפעמים המחיר יכול להיות יקר מדי. 

הבגדים שבחנות הם בעצם הפרטים האישיים שהתושבים הביאו מהבית, אבל הפעם הם צריכים לקנות אותם מכספי המשחק. "תראה כמה כסף הם רוצים על החגורה שלי", שרי לא הייתה מרוצה מהמחיר החדש והגבוה שקיבלה החגורה האהובה שלה. סיגל לעומת זאת, גילתה שנעלי הבית שלה מוצעים במחיר מציאה של ממש. בגזרת ארוחת הערב סמי מחליט לבזבז קצת כסף על ארוחה יוקרתית, ומזמין את דודו ליהנות איתו מהמנות שהכין להם במיוחד השף אביב משה.

בשעות הערב המאוחרות התחיל הפרויקט הראשון בעיר, והתושבים החליטו שדומיניק יהיה מנהל הפרויקט ויוביל אותם להצלחה. הם מתחלקים למשמרות, ומתחילים להתנדנד בנדנדה כדי להביא חלב לחתול שנמצא על העץ. התושבים מבינים שהצלחת המשימה תלויה אך ורק בהם. במידה והחתול יהיה רעב ולא יקבל את החלב שלו בזמן, היללות ימשכו כל הלילה והפרויקט יהיה בסכנה. 

והנה כל מה שקרה אתמול בעיר של 2025

2025 משודרת בקשת, ערוץ 12