חופש
שובל צבעוני (צילום: ניק ביירסדורף, צילום מסך)
צילום: ניק ביירסדורף, צילום מסך

מה גורם למטוסים להשאיר שובל צבעוני?

לא מדובר בפוטושוט ולא בטריק שיווקי, מסתבר שתופעת השובל הצבעוני שנוצר על ידי מטוסים היא די שכיחה. הצלם הגרמני, ניק ביירסדורף, תפס אחד כזה וגרם לשלל תיאוריות קונספירציה. ככה זה קורה

מערכת ערוץ החופש | mako חופש | פורסם 07:35 11.06.19 

שנה גודל אות

הצלם הגרמני ניק ביירסדורף (Nick Beyersdorf) הצליח לשגע את הרשת כשתפס בעדשת המצלמה שלו מטוס של חברת קאטר איירווייז, מדגם איירבוס A380, כשהוא משאיר אחריו שובל צבעוני מעל שמי באמברג.

מחפשים לאן לטוס? הכנסו למדריך היעדים של mako חופש

לפני שאתם קופצים וטוענים שמדובר בפוטושופ, או בתעלול שיווקי לקראת מצעד הגאווה, כדאי שתדעו שמדובר בתמונה אותנטית לגמרי. למעשה, השובל הצבעוני הוא תופעה די שכיחה שלא מדברים עליה מספיק. "תפסתי את התמונה במקרה כשהייתי בבית של ההורים", מספר ביירסדורף. "צילמתי ברצף כמה תמונות. זה היה מרהיב".

אז איך זה קורה? זה די פשוט. השובל שנוצר מבעירה במנועי המטוס עשוי בעיקר מאדים. לרוב אנחנו מכירים את המראה שלו כשובל לבן ארוך ואם האוויר לח מספיק השובל גם נשאר בשמיים במשך זמן רב. השובל הצבעוני נגרם כאשר אור השממש נשבר בהם, ממש כמו שקורה עם קשת בענן.

לדברי המומחים על מנת שהשובל יהיה צבעוני ולא לבן צריך מספר תנאים ייחודיים כמו טמפרטורה מסויימת בגובה מסויים בה יש לחץ אוויר מאוד ספציפי. לרוב ניתן לחזות בשובל צבעוני כזה במזג אוויר חם ולח בשמיים ללא עננים, כך שהשמש חזקה ולא חסומה ובאוויר יש רמת מים גבוהה.

בפעם הבאה לפני שאתם מתלוננים על החום והלחות של מזג האוויר הישראלי בקיץ, כדאי שתרימו רגע את הראש לשמיים, אולי בדיוק יעבור שם מטוס עם שובל צבעוני.