"רואים רחוק" החלה את דרכה כפרויקט חברתי של קשת, אותו הקימו מרב דמרי (שמנהלת כיום את העמותה). ב-2015, הפרויקט החברתי הפך לעמותה, אשר יוצרת לבני נוער הזדמנות אמיתית לשבור את תקרת הזכוכית האישית שלהם, באמצעות מיצוי הפוטנציאל האישי שלהם בעולמות היצירה והמסך.

"רואים רחוק" מאתרת בני נוער מוכשרים בתחום האמנות המגיעים מאוכלוסיות הנמצאות בתת ייצוג על המסך הישראלי ועל סדר היום הישראלי. מדובר בנערים ונערות שמגיעים משכבה סוציו אקונומית נמוכה, ילדי פנימיות, הוסטלים, ובתי ספר בשכונות שנחשבות קשות - דור המשך לעולי אתיופיה, עולי ברית המועצות, ערביי ישראל וקבוצות נוספות הנמצאות בפריפריה הגיאוגרפית, הכלכלית והחברתית בישראל.

העמותה מלווה אותם במשך 10 שנים במסלול הכשרה שמתחיל בגיל 16 ומסתיים לאחר לימודי השכלה גבוהה. משם, דרכם לתעשיית הטלוויזיה, הקולנוע והאמנות כבר פתוחה. שילוב מספר משמעותי יותר של נציגים מאוכלוסיות אלה על המסך הישראלי והבמה הישראלית מעניק להם קול וביטוי גדול יותר בשיח הציבורי, אשר מגביר את רמת השילוב של סיפורם ועולמם בסדר היום הישראלי ומסייע ביצירת האחדות והחיבור בין הקבוצות השונות בחברה הישראלית. יש לציין כי מחקרי עבר מראים שאחוז הייצוג של קבוצות מיעוט על המסך הישראלי קטן משמעותית מהאחוז שלהן באוכלוסייה. על רקע זה, ועל מנת לתת קול לכלל הקבוצות המרכיבות את החברה הישראלית, הוקמה העמותה.

חזון העמותה: אמנים גדולים נולדים בכל מקום. אנחנו מאמינים שעולם התרבות והאמנות מחויב לתת במה לכל הקולות המרכיבים את החברה בישראל, ומודעים לכך שלא כולם זוכים לאותה הזדמנות. הפעילות של רואים רחוק עוזרת לבנות עתיד בו לקבוצות השונות בחברה הישראלית יש קול ובמה והמגזרים השונים רואים ומבינים יותר זה את זה.

בכדי לממש את חזונה, בשלב הראשון, העמותה חוברת ליוצרים והבמאים המובילים בישראל - שירה פלורנטין, רן טל, דוד אופק, רני בלייר, שלומי אלקבץ, שאדי חביב אללה ועוד, אשר נפגשים כצוות הדרכה עם בני הנוער ב-6 מרכזי העמותה הפועלים כיום בירושלים, חיפה, אשדוד, בית שמש, חדרה ולוד. הנערות והנערים עוברים תכנית הכשרה מיוחדת ולומדים לצלם, לערוך, לכתוב, להלחין, להביע, לשחק, לנגן, לשיר, לעשות סרטים ולהעביר מסרים. הם לומדים להפוך את הקושי שלהם לכוח, לחומר גלם ליצירה. והדבר החשוב מכל - הם לומדים להאמין בעצמם.

בסיום המסלול התיכוני, בשלב השני, עוברים החניכים המצטיינים לקבוצת הבוגרים (גילאי 22-18), שם מסייעת להם העמותה בהכנה למבחני קבלה למוסדות להשכלה גבוהה הטובים בארץ: סם שפיגל, יורם לוינשטיין, ניסן נתיב, רימון, האקדמיה למוזיקה ואוניברסיטת תל אביב. אחוזי הקבלה של בוגרי העמותה עומדים על כ-50% וגבוהים משמעותית מאחוזי הקבלה הכלל ארציים, העומדים על כ-20-10%.

במהלך הלימודים הסטודנטיאליים, בשלב השלישי, ממשיכה "רואים רחוק" ללוות את הבוגרים (עד גיל 26) ומספקת להם מלגת לימודים ומחייה. בסיום הלימודים, העמותה מסייעת להם להשתלב בתעשייה. פיראס נסאר, למשל, שמוכר כ"אל מקדסי" מהסדרה "פאודה" שהצליחה בכל העולם, החל את דרכו בקבוצת נצרת של העמותה, התקבל לבית הספר למשחק ניסן נתיב והחל לככב בתיאטרון, בטלוויזיה ובקולנוע. הוא מככב כיום בתפקיד ראשי בסדרה אמריקאית של אפל העולמית. מאור לוי, שכיכב בשנה החולפת בתפקידים ראשיים בסרט "בתולים" של מאור זגורי ובסדרה המדוברת "בני אור", למד בפנימיית כרמית והיה חניך העמותה בקבוצת ירושלים. העמותה מהווה חלק מרכזי בחייו מזה כשש שנים. כיום הוא לומד באמצעות מלגת לימודים מטעם העמותה בקורסים למשחק וצפוי להתחיל לימודי משחק בניסן נתיב. פיראס ומאור הם שניים מעשרות בוגרי העמותה, שלומדים תחת מלגה במוסדות להשכלה גבוהה לתקשורת ואמנות.

העמותה שמה לה ליעד להגיע לעוד ועוד קבוצות שונות באוכלוסייה, באמצעות הגדלת מספר מרכזי הפעילות ברחבי הארץ. כיום פועלים כאמור 6 מרכזי פעילות במקביל, המכשירים מאות בני נוער, בהם קבוצת ירושלים - הקבוצה המרכזית והמשמעותית ביותר של העמותה.


 בין בוגרי העמותה:

שאדי מרעי

בן 27
גדל בנצרת
בוגר יורם לוינשטיין. שיחק במחזות, בסדרות "על הספקטרום" של יס ו"הנערים" של קשת ו-HBO, בסרטים “ערבים רוקדים”, “ערבאני” ו”אבודים בעיר הלבנה”. כיכב בתפקידים ראשיים בסרט "בית לחם" (בעודו בתיכון) ובסדרה "פאודה" של יס (ואליד אל-עבד) וכן שיחק ב"הנערים" של קשת ו-HBO. יככב בסדרת המתח Munich Match שתשודר ברשת CBS האמריקאית

שאדי מרעי (צילום: רואים רחוק)
שאדי מרעי|צילום: רואים רחוק

מאור לוי

בן 21
גדל בירושלים ולמד בפנימייה
כיכב בתפקידים ראשיים בסרט "בתולים" של מאור זגורי ובסדרה המדוברת "בני אור" של יס. לוהק לאחרונה גם לעונה החדשה של "המדובב" ב-יס.

פיראס נסאר

בן 28
גדל בנצרת
בוגר ניסן נתיב. שיחק בתיאטרון גשר, בסדרה "בתולות" של HOT ובסרטים "פוקסטרוט", "לא פה, לא שם" ו"ערבים רוקדים". כיכב בתפקיד ראשי בסדרה "פאודה" של יס (אל מקדאסי). צפוי לככב בתפקיד ראשי בסדרה "פלישה" של אפל העולמית

פיראס נסאר (צילום: צילום: אוהד רומנו, באדיבות yes)
פיראס נסאר|צילום: צילום: אוהד רומנו, באדיבות yes

סולומון ציקול

בן 28
נולד באתיופיה, גדל בשכונה קשה באשדוד במשפחה בת 5 אחים ולמד בפנימייה
בוגר סם שפיגל. היה מועמד לפרסי האקדמיה 2020 על צילום הסדרה התיעודית "המניע" של טלי שמש ואסף סודרי. הסרט שיצר נבחר לפסטיבל סרטים קצרים בצרפת- סולומון טס לפסטיבל בינואר האחרון

מועאד גדיר

בן 25
גדל בביר אל מכסור- כפר בדואי ליד שפרעם
בוגר בצלאל. זכה במקום ה-3 בסרטי סטודנטים בדוקאביב ומציג בגלריה ברמאלה

זופן גבריא

בת 26
נולדה באתיופיה, גדלה בשכונת אבו טור בירושלים במשפחה דתית ולמדה באולפנה
בוגרת סם שפיגל

אדוארד שפרוכמן

בן 26
נולד ברוסיה, גדל באשדוד ולמד בפנימייה
בוגר ניסן נתיב

יואל טרובק

בן 25
נולד בלטביה, גדל במשפחה בת 9 אחים בירושלים, למד בפנימייה בה אביו היה השומר
בוגר הפקולטה לאמנויות באונ' ת"א; הראשון במשפחתו שהלך לאקדמיה