רגע לפני ראש השנה וכניסת ישראל לסגר, צה"ל השלים אימון משותף עם המשמר הלאומי הקפריסאי. התרגיל "Iason 2020" החל על פי הדיווח של משרד ההגנה בקפריסין ביום שני שלפני החג והסתיים ביום חמישי.

אחרי התרגיל המשמר הלאומי הקפריסאי פרסם סרטון בו ניתן לראות מטוס שמשון של חיל האוויר. החלק המעניין בסרטון היה כשהציגו מערכות הגנה אווירית SA-15 ו- SA-17 של קפריסין, שחיל האוויר הישראלי מתמודד מולן על פי פרסומים זרים גם בסוריה. מהסרטון נראה כי כוחות אוויר ויבשה של צה"ל התאמנו שם מול אותן המערכות מתוצרת רוסית.

על פי הדיווח, התרגיל התקיים באזור ניקוסיה והשתתפו בו כוחות אוויר וקרקע של קפריסין וצה"ל. משרד ההגנה של קפריסין דיווח ששני הצדדים החליפו מידע על ניהול מבצעים טקטיים ביבשה ובאוויר.

"הרמה הגבוה של האימון, שיתוף הפעולה, המוכנות המבצעית והמקצועיות של שני הצבאות נראו היטב במהלך התרגיל המשותף", נמסר בהודעה הרשמית.

עוד ציינו בקפריסין כי: "שיתוף הפעולה עם הצבא הישראלי, אחד המודרניים והמצוידים בעולם, התמיכה והתיאום של פעולות אוויריות מבסיס האוויר של פאפוס והניסיון שנצבר, תרמו משמעותית לשדרוג הכוננות המבצעית ויכולותיו של המשמר הלאומי הקפריסאי".

התרגיל המשותף התנהל אחרי שלאחרונה נחתם הסכם עבודה בטחוני ושת"פ צבאי לשנת 2021 בין ישראל, קפריסין ויוון. כבר שנים שבין ישראל וקפריסין מתנהל שת"פ ביטחוני צבאי וצה"ל מנהל שם תרגילים רבים בים, באוויר וביבשה.

בין השאר, קפריסין משמשת כשטח שמדמה עבור צה"ל את שטחי לבנון. היתרון העיקרי הוא בכך שהמפקדים והלוחמים מתאמנים בשטחים לא מוכרים, בניגוד לשטחי האימונים בארץ וכפי שיקרה במלחמה הבאה.

מהזווית הקפריסאית כלי התקשורת במדינה ציינו שהתרגיל התקיים על רקע המתיחות שלהם עם טורקיה במזרח הים התיכון.

תרגיל חיל האוויר ויחידת אגוז בקפריסין (צילום: דובר צה
תרגיל קודם של צה"ל בקפריסין. שיתוף הפעולה נמשך|צילום: דובר צה"ל‎, חדשות