תיעוד של עשרות שוהים בלתי חוקיים (שב"חים) שחצו הבוקר (שני) את חומת ההפרדה באזור היישובים בחן ובת-חפר שבעמק חפר, לצד סרטונים של מחבלי טולכרם מבצעים ירי לעבר גדר היישובים, מעוררים דאגה בקרב תושבי האזור.

מצה"ל נמסר כי מיד לאחר החצייה, שהייתה בין הכפר הפלסטיני שוויכה שבמרחב טולכרם לכפר הערבי-ישראלי זמר, קפץ כוח למרחב ועצר 19 שוהים בלתי חוקיים.

"אנחנו פועלים 24/7 גם במרחב התפר, במארבים וסיורים על מנת למנוע חדירות לשטח ישראל", הוסיף גורם ביטחוני. "בעקבות שיפור האמצעים, הקמת יחידות ייעודיות במרחב התפר, המספרים של השוהים הבלתי חוקיים ירדו בשנים האחרונות מעשרות אלפים למאות בודדות כשהמטרה שלנו היא להגיע למינימום".

ההסבר הזה לא מניח את דעתם של התושבים, ששואלים את עצמם איך למרות חומת ההפרדה כמות כזו מצליחה לחצות אותה. נראה כי במקומות שבהם אין כוחות באותו רגע המכשול יכול לעכב אך לא למנוע חדירה, והצבא לא יכול להיות פרוס בכל רגע בכל נקודה ונקודה.

בצה"ל אומרים כי הם ערים למצב, יוצאים למבצעים חטיבתיים במחנות הפליטים של טולכרם, נור א-שמס וגם צפונית יותר, בג'נין שם הסתיים לאחרונה מבצע.

גורם בצה"ל ששוחח עם mako אף עדכן כי נהלי הפתיחה באש הוחמרו, ומאפשרים עתה לירות לעבר מי שחוצה את קו התפר ולא להסתפק בנוהל מעצר חשוד שמסתיים בירי לאזור הברכיים, כשבמקרה הנוכחי כוח הגיע למקום לאחר החדירה ועצר את החשודים, ויתר פרטי האירוע מתוחקרים.

גורמים בצה"ל אומרים כי פרסו באזור יחידת טרקטורונים מיוחדת לתגובה מהירה, את גדוד פנתר שמיועד לקו התפר ומפעיל כמות של רחפנים ויכולת ניוד. צה"ל גם מציב שם מארבים שהביאו לסיכול של לא מעט מחבלים.

הברחת הענק של אמצעי לחימה מתקדמים מאיראן (צילום: תקשורת שב
שב"כ וצה"ל סיכלו הברחת אמל"ח מתקדם שמקורו באיראן שיועד לשטחי יהודה ושומרון |צילום: תקשורת שב"כ

המחבלים מצדם שאופים להראות שהמבצעים של צה"ל לא משפיעים עליהם. בין השאר הם עושים את זה במסגרת של אותו ירי לעבר היישובים. לרוב מדובר בירי נשק קל מטווחים מאוד רחוקים, אבל גם אם אין פגיעה ביישובים קולות הירי גורמים לחוסר שקט ופוגעים בתחושת הביטחון.

בצבא מזהים שמאז 7 באוקטובר ותחילת המלחמה בעזה, האיראנים הגבירו את הסיוע שלהם לארגוני הטרור בשטחי יהודה ושומרון, לשם מופנה סיוע איראני נרחב שאמור להגיע לעזה, והדבר מורגש היטב בשטח.

בצבא גם טוענים שהרשות הפלסטינית הגבירה מאז 7 באוקטובר את הפעילות שלה נגד ארגוני הטרור בשטחי הרשות, כמובן מאינטרסים שלה ולא מתוך דאגה לביטחון ישראל. עם זאת הרשות לא נכנסת למחנות הפליטים, ובאותם אזורים של חוסר משילות צומחים גדודי הטרור.