הלחימה בג'באליה שבצפון רצועת עזה נחשבת לאחד מהקרבות העצימים ביותר מאז 7 באוקטובר. צה"ל נכנס לשם שוב אחרי שזיהה כי חמאס שיקם את היכולות הצבאיות והשלטוניות שלו, אחרי יציאת הכוחות שפעלו שם בתחילת המלחמה.

משיחות עם לוחמים ומפקדים שהשתתפו בלחימה הקודמת בג'באליה עולה, כפי שפרסמנו לא מעט בתקופה האחרונה, שצה"ל לא הגיע לכל המטרות שהיו בשכונה. עוד עולה כי הכוחות היו מוגבלים, בשל הימצאות אזרחים רבים שלא התפנו בזמנו מהשכונה.

היתקלות הלוחמים במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה
לוחמי גדוד 931 בהיתקלות בג'באליה, דצמבר 2023|צילום: דובר צה"ל

על הרקע הזה נראה שבסבב הראשון הכוחות בג'באליה קצת "גיששו באפלה" לעומת הסבב הזה, שהוא הרבה יותר ממוקד מודיעין, שסיפקו בין היתר עצורים שנתפסו ברצועה. אותו מודיעין הביא במבצע הנוכחי לחיסול של מאות מחבלים וחשיפה של אמצעי לחימה רבים ותשתית תת-קרקע.

בקרב ג'באליה הנוכחי, צה"ל מצליח בזכות שיתוף פעולה הדוק עם שב"כ ושילוב מוצלח של יחידות מיוחדות עם החטיבות של אוגדה 98. המודיעין מוביל להצלחות בחשיפה והשמדה של יעדים משמעותיים יותר, כמו ריכוזי מחבלים או מנהרות שבהן מוחזקות גופות חטופים, שהוחזרו משם לישראל.

הכוחות בשטח (צילום: דובר צה
מבצע חילוץ גופות חטופים מג'באליה|צילום: דובר צה"ל
מחרטה בצפון רצועת עזה (צילום: דובר צה
מחרטה לייצור אמל"ח שהתגלתה בסבב הנוכחי בג'באליה|צילום: דובר צה"ל

בימים האחרונים התחושה הציבורית היא ש"הקרב על ג'באליה" הפך משמעותי יותר במלחמה, בין השאר על רקע השבת גופות החטופים משם וזה שגם חמאס נותן דגש לקרבות בג'באליה בסרטוני התעמולה שלו. אבל צריך לומר שזה קורה לא מעט בגלל החזרה הנוספת לשם, וגם בשל העובדה שזה הקרב העיקרי והיחיד פחות או יותר שמתקיים בצפון הרצועה, אחרי שצה"ל הכריז מוקדם יותר על סיום מבצע בזייתון.

בהמשך לדיווח על חיסולו במנהרה בלב ג'באליה של מפקד גדוד בית חאנון בחמאס, חסין פיאצ', על ידי צוותי הקרב של אוגדה 98 וכוחות מיוחדים מחיל האוויר ומיחידת יהל"ם, כוחות נוספים מהצנחנים ומחטיבה 7 פשטו גם על בית מפקד החטיבה הצפונית של הג'יהאד האיסלאמי שם, ועל שכונות השוק בג'באליה.

מהשוק בג'באליה יצאו בזמנו סרטונים שבהם ניסה חמאס להראות כי האזור השתקם וחזר לסוג של שגרה, אחרי שצה"ל פעל שם בתחילת המלחמה. שוק שהפך לסוג של סמל לכך שחמאס שב ומשתלט על האזורים שמהם יצאו הכוחות. מלבד אזור השוק, הצנחנים פשטו בלב ג׳באליה גם על מטה הביטחון הכללי של חמאס, שם איתרו מסמכים מודיעיניים ואז השמידו את המבנה.

הבוקר (שני) עדכן דובר צה"ל כי לוחמי אוגדה 98 הרחיבו בימים האחרונים את פעילותם למזרח ג'באליה, במהלכה לוחמי צוות הקרב של חטיבה 7 חיסלו מספר מחבלים ואיתרו אמצעי לחימה רבים ובהם פצצות מרגמה. כוחות צוות הקרב של חטיבה 460 איתרו והשמידו מעבדה לייצור מטענים ומספר פירי מנהרות, ולוחמי צוות הקרב של חטיבת הצנחנים חיסלו מספר מחבלים והשמידו עשרות תשתיות טרור ואמצעי לחימה. 

כעת, ההערכה בצה"ל היא שהמבצע בג'באליה מתקרב לשלב המיצוי שלו. במערכת הביטחון מעריכים שלמרות ההצלחות, לא מן הנמנע שצה"ל יידרש לחזור לשם כדי לשמור על ההישגים שלא יישחקו, וכדי למנוע מחמאס לחזור ולשקם את היכולות שלהם שם.