פזם
ארה
היירוט באוויר
|
צילום: צילום מסך youtube Gung Ho Vids

דרמה באוויר: ארה"ב יירטה מטוס קרב רוסי

שובה של המלחמה הקרה: חיל האוויר האמריקני יירט לאחרונה מטוסי קרב רוסים במרחב האווירי של המדינות הבלטיות. הרגעים הדרמטיים תועדו בסרטון בו ניתן לראות את טייסי ה-F-15 האמריקאים כבר משלב האזעקה בבסיס ועד להצמדות באוויר למטוסי הקרב הרוסים והליווי שלהם באוויר. צפו

שי לוי | פז"ם | פורסם 10:08 10.01.18 

שנה גודל אות

חיל האוויר האמריקני פרסם השבוע סרטון עם תיעוד מרתק של יירוט מטוסי קרב רוסים. הסרטון צולם במהלך משימה של טייסת F-15 אמריקנית כחלק מכוח "השיטור האווירי באזור הבלטי". כוח זה שומר על המרחב האווירי של המדינות הבלטיות: לטביה, אסטוניה וליטא.

הסרטון צולם על ידי טייסת מטוסי F-15 אמריקאית שסיימה השבוע את סבב השרות שלה במסגרת כוח השיטור האווירי באוזר הבלטים. טייסת זו לבדה יירטה מטוסים רוסים בלפחות ארבעה מקרים שונים, הסרטון שפרסמו הציג את אחד מהם. וזה מספק הצצה לאחד מסמני המלחמה הקרה המובהקים ביותר.

בכל פעם שמטוס קרב רוסי, או מפציץ או מטוס ריגול, מתקרב לשטח של מדינה בנאט"ו או לארה"ב עצמה, מוזנקים לעברו מטוסי קרב ליירוט. במקרה של חדירה של ממש, הם גם מסיטים אותו מהמסלול. לרוב, האירועים האלה מסתיימים בשקט. אולם היו מקרים של כמעט התנגשות באוויר וגם תמרונים חדים שסיכנו את הצדדים. גם ארה"ב משגרת מטוסים לאזור רוסיה, מה שגרר יירוטים גם מהצד שלהם.

בסרטון ניתן לראות את טייסי ה-F-15 האמריקאים כבר משלב האזעקה בבסיס, מיד עם זיהוי המטוסים הרוסים מתקרבים במכ"ם. אחרי שהם רצים לעבר מטוסי הקרב וממריאים, מגיע החלק שבלי ספק הוא המרהיב ביותר בסרטון, ההצמדות למטוסי הקרב הרוסים והליווי שלהם באוויר. במקרה הזה מטוסי ה-F-15 יירטו מטוסי קרב מסוג סוחוי 30. "יירוט הפך למשהו רגיל שקורה כל הזמן. טייסים אמריקאים מנהלים את זה בבטחה", סיפר לוטננט קולונל קודי בלאק מפקד טייסת 493. "הטייסים מטייסת 493 (F-15) מבצעים את היירוטים במקצועיות ופועלים בשמיים בינלאומיים, תוך תיאום מול כל הגורמים הרלוונטיים".

אחת התופעות המוכרות במלחמה הקרה, היו מפגשי מטוסים ממזרח וממערב, משחקי חתול ועכבר באוויר עם מטוסי קרב ומפציצים בעלי יכולת גרעינית. המפגשים האלה חודשו בשנים האחרונות והפכו לאגרסיביים יותר עם הזמן.

ביוני 2015 הוזנקו מטוסי קרב בריטיים כדי להסיט ממטרתם תשעה מטוסים רוסיים בתוך ארבע שעות, במה שתואר כאקט הפרובוקציה הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה. הרוסים שלחו מטוסי מיג 31, לצד מטוסי ריגול ומפציצים, לעקוב מקרוב אחרי תרגיל של נאט"ו במדינות הבלטיות. לדברי טייס טייפון בריטי, זו הייתה הפעם הראשונה שראה את הרוסים מזניקים את המיג 31.

מטוסים רוסיים נצפו בסמוך לגבול נורבגיה, פולין, בריטניה ואפילו ארה"ב. בדצמבר 2014 כמעט והתנגש מטוס קרב רוסי ב-F-16 נורבגי ובהקלטות הקשר נשמע הטייס הנורבגי המופתע אומר "מה לעזאזל?". היו מקרים שבהם מטוסי קרב רוסים אילצו טייסים אמריקאים לסטות ממסלולם כדי לא להתנגש בהם ובמקרה אחר טסו מטוסי קרב רוסים מסוג סוחוי 24 בסמוך למשחתת הטילים האמריקנית "דונלד קוק". לטענת האמריקאים, הם תרגלו עליה תקיפה מהאוויר.

ביוני האחרון מטוס קרב רוסי חלף במרחק של 2 מטרים מכלי טיס אמריקני, בתקרית אותה הגדירו בארה"ב כ"מסוכנת", והוסיפו שהטייס הרוסי התנהג באופן "פרובוקטיבי". בכל חודש מתרחשות עשרות תקריות כאלה באזור הים הבלטי בין מטוסים של שתי המעצמות, ונוספות מתרחשות גם באזור סיביר, אלסקה ועוד. החשש הוא שתקרית כזו יכולה לדרדר את המצב עד למלחמה עולמית של ממש.