תקרית חריגה בצי האמריקאי. מטוס F/A-18E "סופר צרעה" שהמריא מנושאת מטוסים איבד את מיכל הדלק הנתיק (בידון) שלו שנפל לים רגע אחרי שהתנתק מהנושאת. ההמראה צולמה במקרה על ידי אחד מאנשי הצוות, שם ניתן לשמוע את החבטה ולראות איך המיכל נופל לים כשדלק זורם ממנו והמטוס ממשיך בטיסה. ברוח העידן הנוכחי היה מי שדאג להעלות את התיעוד לרשת הטיקטוק.

לא ברור מה גרם לבידון ליפול ממטוס הקרב לים. ייתכן שמדובר בתקלה של צוות הקרקע שלא חיבר כראוי את המיכל למטוס, או שתקלה בכלי הטיס עצמו גרמה לשחרור לא רצוני. יש לציין שבכל מקרה לא נשקפה סכנה למטוס ולטייס וגם הנזק הכלכלי לא כבד מדי. מיכל כזה שיכול להכיל כ-1,800 ליטר דלק עולה כמה אלפי דולרים בודדים.

הבידון הוא מיכל דלק נתיק שמאריך את הטווח של המטוס. כמעט בכל משימה של מטוסי קרב ניתן לראות בידון מתחת לגחון של המטוסים, כשצריך הם נושאים גם יותר. הטייס יכול לבחור לנתק את הבידון כאשר הוא מתרוקן מדלק, זה קורה בדרך כלל במצבי חירום או בסיטואציות מבצעיות למשל קרבות אוויר או משימות ארוכות טווח.

נזכיר שעוד לפני שישראל לקחה אחריות על תקיפת הכור הסורי ב-2007, התפרסמו תמונות של בידון שהושלך מאחד ממטוסי ה- F-15 התוקפים שאותר בגבול טורקיה-סוריה.

בסרטון הנוכחי, ניתן לראות את מטוס הקרב האמריקאי ממריא מנושאת המטוסים בעזרת מערכת ה"מעוט". תפקידה להביא את מטוס הקרב שמשקלו המלא כמעט 25 טון ממהירות אפס ל-130 קשר במסלול באורכו פחות מ-300 רגל.

למרות העוצמה הנדרשת מהמערכת והלחצים שמופעלים על המטוס, כל זה לא אמור לגרום לבידון להתנתק וליפול לים ככה. בצי חוקרים את האירוע, בזמן שהסרטון "שורף" את הרשתות החברתיות.

אייקוני. מטוס הקרב בפעולה (צילום: Dan Kitwood/Getty Images)
המריא עם והמשיך בלי. מטוס F/A-18|צילום: Dan Kitwood/Getty Images