תשעה חודשים
אמא עצובה וילד (צילום: צילום מסך flicker)
"התוצאות מראות חד משמעית כי לרבייה יש השפעה על המראה הפיזי של נשים"
|
צילום: צילום מסך flicker

ילדים זה שמחה, וגם קמטים: אמהות ליותר ילדים מזדקנות מהר יותר

המחקר המבאס של השנה חושף כי תהליך ההריון והלידה גובה מהנשים מחיר גבוה, הניכר במראה החיצוני ובמצב הבריאותי. נקודת המפנה היא, ככל הנראה, ארבעה ילדים

מערכת 9 חודשים | mako | פורסם 06:20 02.01.18 

שנה גודל אות

המלחמה בהזדקנות היא חסרת טעם, כולנו נזדקן בסוף, אם רק יהיה לנו המזל הטוב לזכות לכך, ועדיין מדובר באחת התעשיות הפופולריות ביותר. נשים במיוחד עסוקות באופן יומיומי במלחמה בפגעי ההתבגרות, מהשיער המלבין ועד לעור המתקמט. עכשיו מתברר שהילדים האהובים שותים לא מעט ממעיין הנעורים של אמא, וכשמדובר ביותר משניים, המעיין מתרוקן במהירות.

מספר אוניברסיטאות בבריטניה שיתפו פעולה במחקר זה, וערכו ניסויים מקבילים. המחקר, שהתפרסם בכתב העת האמריקני לאנתרופולוגיה, חיפש ומצא את הקשר בין רבייה לבין תוחלת חיים ותחלואה. יותר מ-500 מומחים בחנו את התמונות והרקע הרפואי של אלפי נשים בגיל העמידה וחילקו אותן על פי אלה שלהן שניים ועד תשעה ילדים. לאחר בחינת התוצאות ניכר כי הנשים בעלות מעט הילדים נראו צעירות בהרבה, והיו בריאות יותר. לתוצאות המראה והבריאות הגרועות ביותר זכו האמהות לשבעה עד תשעה ילדים.

"אנחנו לא יודעים מהו המנגנון העומד מאחורי ההבדלים הללו במראה הפנים של הנשים," נכתב במחקר, "אבל רמות גבוהות של סטרס חמצוני, המקושר עם הרבייה המוגברת, עשוי להסביר את ההזדקנות המואצת ואת האטרקטיביות הנמוכה יותר של הנשים הללו. לא רק הלידה משפיעה על ההזדקנות הזו, גם ההנקה והטיפול בילדים תורמים, לדעתנו, לרמות הגבוהות של הסטרס החמצוני. התוצאות מראות חד משמעית כי לרבייה יש השפעה על המראה הפיזי של נשים."

הסטרס החמצוני עליו מדברים המומחים, אגב, המכונה בעברית גם ׳עקה חמצונית׳, זו תופעה שנגרמת לחלבונים ול-DNA של האדם בעקבות פעילות רדיקלים חופשיים. עקה חמצונית מתמשכת תגרום נזק לתאים, תשנה את מבנה התא, תגרום לאי-תפקוד או מוות של התא ונחשבת לגורם לסרטן.

המחקר מציין מחקר אחר, של אוניברסיטת ייל האמריקנית, שפורסם בשנת 2016 והביא הוכחות DNA לכך שילדים מרובים משפיעים על הבריאות ומאיצים את תהליך ההזדקנות. נזק גדול משמעותית בבדיקות דם וניתוח DNA נמצא אצל נשים שהביאו לעולם ארבעה ילדים ומעלה. זה הזמן להזכיר, כמובן, שילדים זה שמחה.