NEXTER

"כשאתה קונה רמקול - אנחנו נוטעים עץ"

רוהאן מארלי - הבן של - משיק בלאס-וגאס סדרת רמקולים מחומרים ממוחזרים כמו סיליקון ושעם וגאה בחנות בישראל, בשרשרת מגן דוד ובילדים עם שמות תנ"כיים

זוהר ישראל, לאס וגאס | יאיר מור | NEXTER | פורסם 12:34 12.01.18 

שנה גודל אות

הרמקולים שלכם הם זבל. באמת: אנחנו לא מתכוונים שהאיכות שלהם גרועה (אם כי כמובן שיש גם כאלה) – אבל הם פשוט מיוצרים כך שיום אחד, כשיימאס לכם מהם, תזרקו אותם לזבל ותזהמו את אדמת כדור הארץ, שיהפוך לבלתי ראוי לחיים ויאלץ את צאצאיכם לעבור למאדים כמו שאילון מאסק מציע.

מי שרוצה לשנות את זה הוא רוהאן מארלי, בנו של בוב מארלי, שעומד בראש חברת הרמקולים והאוזניות "האוס אוף מארלי". בתערוכת CES 2018 המתקיימת השבוע בלאס-וגאס מציגה החברה שלו רמקולים ואוזניות חדשים שעשויים מחומרים ממוחזרים ומתמחזרים, כמו שעם וסיליקון ממוחזרים.

"בכל מוצרי האוס אוף מארלי אנחנו משתמשים בעצי במבוק", אומר רוהאן בראיון ל-NEXTER בלאס-וגאס, "הכנסנו גם שעם, יש לנו בד hemp, קנבס, כותנה – כולם חומרים ברי מחזור".

רוהאן מספר גם על 'פרויקט מארלי' – יוזמה שבמסגרתה מבטיחה החברה לתרום אחוז מסוים מהכנסותיה ממכירת הרמקולים והאוזניות לפרויקט נטיעת עצים. "פרויקט מארלי הוא נתינה חזרה, קיימות. בכל מה שאנחנו עושים אנחנו משתמשים בנייר, ונייר בא מעצים וכן הלאה. אנחנו רוצים לטפל בתופעת בירוא היערות ולוודא שאנחנו אחראים בלקיחה שלנו מהטבע ונותנים לו חזרה. כשאתה קונה משהו של האוס אוף מארלי – אנחנו נוטעים עץ".

ואז מהעץ אתם עושים עוד רמקולים ואוזניות.

"כן, זה מעגל. אנחנו לוקחים מהטבע, מחזירים לו והעצים עוזרים לנו במוצרים שלנו. אנחנו אחראים בצורה שאנחנו מנצים את משאבי הטבע".

איזה חלק לוקחת רוחו של אביך בפרויקט?

"הדבר הראשון שהוא עשה היה להוליד אותנו. הוא עשה אותנו חיים ושלמים, ונתן לנו עקרונות, איך שעלינו לראות את החיים ולבטא את עצמנו כבני אדם ומה חשוב לנו כמשפחה. מה שהאוס אוף מארלי הצליחה לקחת מזה הוא הסביבתיות, התנועה האורגנית, דרך אהבה. אבא החדיר בנו מהשלבים המוקדמים את האהבה, אז אם אתה רוצה לדבר על האוס אוף מארלי – אתה חייב לדבר על אהבה".

מה ממנו אתה רואה בעצמך?

"אני רק רוצה להיות בן טוב וללכת בדרך דת הרסטפארי, להסב אושר למשפחתי, לוודא שאחיי ואחיותיי מרוצים ממה שאני עושה כמייצג האוס אוף מארלי, לתת חזרה ולעשות מה שאבא אמר לעשות. זה מה שאני רואה".

אגב ייצוג – רוהאן אינו המארלי היחיד בחברה הנקראת על שם משפחתו. "הרבה מאיתנו נותנים את השם מארלי, אתה יודע, הרבה מארלים מעורבים – 11 מאיתנו", הוא אומר. "זה עסק משפחתי, אז כולנו תורמים".
רוהאן מודה כי הרמקולים עצמם לא בדיוק מתוכננים על ידי משפחת המוזיקאי: "בהתחלה הייתי מאוד מעורב, אבל אתה יודע, ככל שהחברה מתפתחת יש לך אנשים שמתמודדים עם הייצור, וכמו שאמרתי לך אני בצד של השיווק. אני חושב שזו התערוכה התשיעית או השמינית שלי. אני תמיד מתרגש לראות את המוצרים החדשים, כי כשאתה בצד השיווקי לא תמיד יוצא לך לראות מה קורה בבית העיצוב".

כשאתם בוחנים את המוצרים אתם עושים את זה עם מוזיקה של בוב מארלי?

"אנחנו מנסים מוזיקת מארלי באופן כללי, אבל כמובן שבוב, אבא, הוא הראשון".

רוהאן מתגאה גם בחנות הקונספט של החברה בדיזינגוף סנטר. "היית שם?", הוא שואל, וכשאנחנו עונים בחיוב ושואלים מה הוא למד על הצרכן הישראלי דרך החנות הוא ממהר לשלוף שרשרת עם מגן דוד, שתלויה לצד שרשרת אחרת עם צלב.

"הישראלים הם אנשים עם ייעוד גדול ומשימה של אחדות, לקבץ יחדיו אנשים גם אם הם נראים לאחרים שונים מאוד אחד מהשני", הוא אומר. "מקום כזה קטן עם השפעה כזו גדולה. אנחנו אוהבים את זה ואנחנו חלק מזה. הייתי בישראל הרבה פעמים ואני אוהב את ישראל ואוהב להגיע אליה, היא חלק מהשורשים שלי. אחי נשוי ליהודיה, אנחנו מכבדים ואוהבים את ישראל, יש לי גם בן בשם ציון ובן בשם יהושע. ישראל היא מקום עמוק ומיוחד עבורנו, כי היא חלק מיצירתנו משחר הזמן, אז אנחנו אוהבים את האחים והאחיות הישראלים שלנו מאוד, ומוקירים תודה על כך שיכולנו לייסד בה מקום שבו אנחנו יכולים להכיר לאנשים את האוס אוף מארלי בדיזינגוף סנטר".