אחרי שפגזים נחתו כ-100 מטרים ממנו בשוגג, הורה הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, להפסיק את התרגיל החטיבתי בדרום הארץ. ההחלטה התקבלה בתום תחקיר ראשוני שנערך בזירת האירוע, כשגנץ הורה למפקד זרוע היבשה למנות ועדת חקירה שתבחן מדוע חרגו שני פגזים מהגזרה שאליה נורו

בריאיון לרשת ב' של קול ישראל התייחס דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, לתקרית - ואמר כי מדובר באירוע חמור מאוד שנסיבותיו ייבדקו באופן מקיף. "אילו הייתה סטייה גדולה יותר של הפגזים, התוצאות היו עלולות להיות קשות", אמר מרדכי.

בריאיון לגלי צה"ל באשר לנסיבות התקרית אמר מרדכי כי "ייתכן שמדובר בטעות טכנולוגית, בשגיאה אנושית או בשילוב של שתיהן. בכל מקרה, ראש מחלקת הבטיחות של צה"ל נמצא במקום ובוחן את הפקת הלקחים מהאירוע".

תא"ל מרדכי ציין גם כי "באימונים יש סיכונים ומתפקידנו לצמצם אותם לאפס. יש תקלות ויש תקלות חמורות, אך אנחנו לא מתפשרים וממשיכים להתאמן. לשמחתי, הפעם לא נרשמו נפגעים באירוע". 

גורם צבאי: "תקלת בטיחות חמורה"

דובר צה
דובר צה"ל, תא"ל מרדכי|צילום: חדשות 2

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הדגיש גורם צבאי כי לא הייתה סכנה לרמטכ"ל. "מדובר בתקלת בטיחות חמורה", לדברי הגורם הצבאי. "הם ירו במקום לנקודה א' לנקודה ב' שלא היו אמורים לירות אליה. מתחקיר ראשוני עולה כי ככל הנראה מדובר בטעות בטיווח".

האירוע היום מהווה תקרית חריגה, שכן מנתוני מחלקת הבטיחות בזרוע היבשה מסתמנת ירידה ברורה ועקבית בכמות הנפגעים וההרוגים במסגרת תאונות אימונים בצה"ל, זאת על אף עלייה חדה בהיקף האימונים בשנים האחרונות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק