החדשות
חלוקת הכסף הקטרי בעזה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
העברת הכסף אושרה, חמאס מתנגד
|
צילום: רויטרס, חדשות

הכסף הקטרי יועבר? חמאס: מסרבים

גורם מדיני בישראל הודיע שהתקבלה המלצת מערכת הביטחון להעביר 15 מיליון דולר מקטר לחמאס בעזה במסגרת הפעימה השלישית. בכיר חמאס: הודענו לשגריר קטר שאנחנו מסרבים לקבל את המענק - בגלל התנאים שהציבה ישראל

ניר דבורי, כתב צבאי | ירון שניידר, כתב לענייני ערבים | חדשות | פורסם 16:13 24.01.19 | עודכן 16:18 24.01.19

שנה גודל אות

חלוקת הכסף הקטרי בעזה, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
העברת הכסף אושרה, חמאס מתנגד
|
צילום: רויטרס, חדשות

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל אחר הצהריים (חמישי) את המלצת מערכת הביטחון והחליט לאפשר את העברת הכסף מקטר לעזה - כך מסר גורם מדיני. ההחלטה מגיעה פחות מ-48 שעות אחרי שנתניהו הודיע כי ימנע את העברת הפעימה השלישית של הכסף הקטרי, 15 מיליון דולרים בכל פעימה, שנועד לשלם משכורות ברצועה.

כל העדכונים על הבחירות - הצטרפו לטלגרם של החדשות

בחמאס תקפו את ההודעה הישראלית ומסרו כי הם מסרבים לקבל את הכסף בגלל התנאים של ישראל. "הודענו לשגריר הקטרי כי אנו מסרבים לקבל את המענק, בעקבות התנאים שהציבה ישראל", אמר ח'ליל אל-חיה, סגן מנהיג חמאס בעזה. בעזה דיווחו כי השגריר הקטרי חצה את מעבר ארז בחזרה לשטח ישראל, בעקבות סירוב חמאס לקבל את הכסף.

אל-חיה הוסיף כי "הבענו את סירובנו לקבל את המענק השלישי מקטר וזאת בתגובה למדיניות הכיבוש שמנסה ליצור עיכוב ואינו מחויב להבנות ומטילים עליו את האחריות המלאה לעיכוב ולניסיונות הסחיטה הללו. אנחנו אומרים: העם שלנו, וכך גם עזה. אנחנו לא מוכנים להסכים שההבנות יהוו חלק מניסיון סחיטה וחלק ממסע הבחירות הפנימי בישראל".

כסף קטרי, ארכיון (צילום: חדשות)
כסף קטרי, ארכיון
|
צילום: חדשות

יו"ר האופוזיציה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מתחה ביקורת על ההחלטה להעביר את הכסף לידי חמאס, במקום לנסות לחזק את הרשות הפלסטינית והעומד בראשה, אבו מאזן. "העברת הכסף ישירות לחמאס וליחיא סינוואר, תוך זניחה מוחלטת של הרשות הפלסטינית, היא שגיאה ביטחונית ומדינית קשה", מסרה יחימוביץ'.

עוד הוסיפה יחימוביץ' כי "מופרך שאנו מתגמלים את הגרועים שבאויבינו ובועטים שוב ושוב ברשות, שעמה יש לנו שיתוף פעולה בטחוני יום יומי הדוק ופורה המונע פיגועים ומציל חיי אדם. כך קורה לממשלה שיש באמתחתה אפס מעשה מדיני והיא משאירה את הצבא כמגן יחיד על מדינת ישראל".

"רוצים את הכסף לעניים" (צילום: רויטרס, חדשות)
צילום: רויטרס, חדשות
פעימה קודמת של כסף שהועבר (צילום: חדשות)
פעימה קודמת של כסף שהועבר
|
צילום: חדשות

אמש החליט הקבינט המדיני-ביטחוני באופן עקרוני לאשר את העברת הכסף הקטרי לחמאס כדי למנוע הסלמה. כלל גורמי הביטחון והמודיעין שנכחו בדיון תמכו במהלך, אך לא הייתה הצבעה וההחלטה לא התקבלה באופן רשמי, עד הערב.

ביום שלישי ראש הממשלה נתניהו הצהיר שלא יעביר את הכסף לרצועה בתגובה לאירועים האלימים האחרונים בגבול הרצועה ובהתייעצות עם גופי הביטחון. "בניגוד לפרסומים, עדיין לא התקבלה החלטה באשר להעברת הכסף. החלטה תתקבל בקרוב", הבהיר הגורם המדיני.