מוזיקה

השקט שלפני השערה

לעינב "ג'קסון" כהן יש כינוי מדליק ואפרו נפוח, אבל במהותה היא פסנתרנית שלמדה ברימון וזמרת ששרה בעיקר שירים שקטים ועדינים. בפסטיבל הפסנתר בו תופיע מחר היא מרגישה בבית כמעט כמו בפורומים וברשתות החברתיות

דורון גל | mako | פורסם 10:02 11.11.08 

שנה גודל אות

עינב כהן "ג'קסון" (צילום: נועה מגר)
"רואים אותי וחושבים שיקבלו מופע fאנקי"
|
צילום: נועה מגר

המראה של עינב "ג'קסון" כהן (26) יכול לתעתע. עם תסרוקת אפרו ענקית והשם "ג'קסון" אפשר לצפות שעוד רגע היא תפרוץ בקטע Fאנק מטורף סטייל MC קרולינה. אבל השירים שלה, שירכיבו את אלבום הבכורה שייצא במהלך השנה הקרובה, עדינים, שקטים ונוגים, כשהפסנתר הוא החלק הדומיננטי בהם.

"זה המקום שהכי עושה לי את זה", היא אומרת. "מקום שאני מרגישה בכל הגוף ובעיקר ממנו אני יוצרת. זה לא שאני אדם לא שמח. אני שמחה ורוב הזמן כייף לי, אבל החוויות האלו נצרבות הכי חזק והן אלו שנכנסות לי לעצמות. יש את השיר 'ניתוח לב פתוח' שהוא מאד לא אוטוביוגרפי, אבל כל מילה בו גורמת לי לבכות. זה כל מה שאני לא מעזה להגיד לעצמי".

פסטיבל הפסנתר, בו תופיע כהן מחר (רביעי) כאילו נוצר בדיוק בשבילה. "בדרך כלל בפסטיבל אמנים מציגים את השירים שלהם במערומם, אבל זה המצב הטבעי שלי ורוב השירים שלי מנוגנים כמעט תמיד כמו שהם נכתבו", היא אומרת. "הם מתעדים את המקום שהגעתי אליו עכשיו, המקום הערום הזה ואפילו הבוסרי. אני לא מאלו שמגיל 11 יודעות שילכו לכבוש את העולם. כתיבת השירים קרתה לי כמו תאונה. רק ניגנתי, וגם זה בקושי. היה לי טוב מאחורי הקלעים ואיכשהו בזכות יהודה עדר זה קרה. הוא הכריח אותי לבוא לקורס שלו ב'רימון' ובאותו רגע הסכר נפרץ ולא הצלחתי לעצור את זה. כשהתחלתי להופיע זה בא ממקום בוסרי. הופעתי עם שירים יומיים אחרי שכתבתי אותם ויש בזה משהו מרגש".

-מתרגשת לקראת הפסטיבל?
"הופעתי שם בשנה שעברה עם 'קרבות ראווה' שהיה מופע שני פסנתרים יחד עם מעיין הירשביין, אבל עכשיו זה לבד וזה הכי מפחיד. אני אארח את עפר מאירי ("מטרופולין"), רוני אלטר ואלון לוטרינגר. עידו שטרנברג ינגן איתי. שיתוף הפעולה שלי עם עפר מאירי קרה בפייסבוק. שלחתי וידאו שלי מהופעה לכל החברים שלי והוא ענה לי למרות שלא הכרתי אותו. יום אחד קיבלתי ממנו SMS אם בא לי לכתוב שירים לרוני אלטר לאלבום הבכורה שהוא מפיק לה. אוהבים לרדת על מייספייס ופייסבוק אבל בעיני זה קסום. אני יכולה להקליט שירים בחדר שינה ולגלות שזה על אלף מחשבים שונים בארץ. בברנז'ה של המוסיקאים מדברים על זה שמייספייס מת. יוצא שרק מוסיקאים מזמינים אחד את השני להופעות אבל אני מאמינה בשיטה הזו".

- מאיפה הכינוי "ג'קסון"?
זה שם שמיכל גבע, אמנית וחברה שאיתה אני מנגנת, המציאה לי לפני עשר שנים, כי אז נראיתי כמו הג'קסון החסר בחמישייה. מאז זה נדבק. עוד לא שיניתי את השם בתעודת הזהות, אז נא לא לכתוב לי צ'קים עבור השם הזה. היום מכירים אותי יותר כ'ג'קסון' מאשר כ'עינב'. אני אוהבת את איך שזה נראה פונטית, אבל מעדיפה שיקראו לי עינב".

-והאפרו?
"העניין הזה יצא משליטה באיזה שלב. בתור ילדה השיער שלי היה הדבר הכי מדכא בעולם. הפכתי את החולשה לכוח ובמקום לפחד שמסתכלים על זה עכשיו ברור לי שמסתכלים על זה, וזה משחרר. אני אוהבת שאנשים בטוחים שבאים לראות מופע fאנק מטורף ומקבלים בחורה רועדת על הפסנתר".

-את שם חם בפורומי מוזיקה ישראלית באינטרנט.
"חשבתי שהדמו שהוצאתי 'אנדר קונסטרקשן' יהיה משהו קטן, אבל זה קצת פרץ את התכנון שלי. יש לי נוכחות אינטרנטית חזקה יחסית, כנראה כי יש לי גישה טובה לטכנולוגיה והמון זמן פנוי. חוץ מזה הכל מאוד קורה ברשת. אתה לא חייב שיהיה לך אלבום בחנויות. חברים מביאים חברים ויוצא שההופעות מלאות, ואז מזמינים אותי לפסטיבל הפסנתר וזה כמו כדור שלג".

-איך בעצם התחלת?
"היה ערב של חומר מקורי ב'רימון', שלא היה שום סיכוי שאני אעלה ואופיע שם וכנגד כל הסיכויים עשיתי את זה וזה היה נורא. רעדתי וזייפתי והייתה לי חוויה קשה כל כך, אבל פשוט באותה שנייה הבנתי שזה מה שאני רוצה לעשות וששם טוב לי. היה כדאי ביג טיים. זה מדהים כמה בקלות זה יכול היה להתפספס. לא הייתי מגלה כמה זה ממכר וכמה זה ממלא".

ת.ז. עינב "ג'קסון" כהן
מגורים:
הרצליה
פרנסה: "מלמדת פסנתר ומנגנת עם עוד אמנים".
השפעות: "אביתר בנאי, הקרפנטרס, טורי איימוס, פרנק סינטרה, עמוק באדמה, קרן אן, פי. ג'יי. הארויי"
לנצח ת'שיטה: "אני לא מאמינה שיש שיטה, ולכן לא מנסה לנצח. אם הייתה שיטה זה היה עצוב ביותר, זול ומסרס. נראה שנשאר לנו רק לעשות אמנות מדהימה ולהתפלל".
הצלחה מבחינתך: "אם אצליח להקליט את האלבום הראשון שלי בלי למכור את האוטו".
היום בעוד עשר שנים: "מקווה עד אז לעזוב את הבית ולהתחיל לחיות חיים של גדולים ואולי גם להצליח לצבור מספיק שעות טיפול בשביל להיות קצת פחות בחרדה מהקיום שלי".
אלבום אחרון שקנית: "שני הדיסקים של מטרופולין".
למי בא לך לתת סטירה: "אני יותר בקטע של חיבוקים".

עינב ג'קסון כהן במייספייס

עינב "ג'קסון" כהן תופיע בפסטיבל הפסנתר ברביעי, 12/11 22:30 במרכז סוזן דלאל בת"א. ב 1 בינואר תופיע בלבונטין 7 בת"א.

עיצוב לוגו: נוית בר