הפרויקט של רביבו – מחרוזת ג'ינם

רק לאחרונה שמענו את השיר החדש והאסקימו לימוני של הפרויקט של רביבו, 'משחק ילדים' מהאלבום החדש של השלישייה, והנה כבר מתנגנת ברקע מחרוזת רביבואית חדשה למהדרין – שכוללת את השירים 'ג'ינם ג'ינם' של תמיר גל, 'היא מתנועעת' של אלי עידן, 'לילה מלילות' של אוריאל שלומי, 'צעד תימני' של חיים משה ו'ילדה' של אלי לוזון.

חבל על המילים המיותרות – המחרוזות של הרביבואים הפכו ללחם והחמאה של המוזיקה הישראלית והמזרחית בפרט: הכבוד והאור שהם מפנים לקלאסיקות מזרחיות נשכחות יותר או פחות, בעיבודים הסוחפים והעשירים של רביב בן מנחם, הלא הוא רביבו – לא בכדי הפכו לפסקול הישראלי של השנים האחרונות.

כמה חם: חם ומדליק

רועי סנדלר – בלאגן

הוא רק בן 18, וכבר יש לו קילומטראז' של לפחות 3 שנים בתעשיה. ב-2014 הוא שחרר אלבום בכורה, מתוכו למשל הבלדה המצוינת "לאן שתלכי". והנה הוא היום, קצת יותר גדול, מגובה באלון דה לוקו, אחד המפיקים היצירתיים, שכנראה די מבוקש עכשיו. זה נשמע טוב, בלאגן בקטע חיובי. אבל אז שומעים את השיר ואיך לומר, בהחלט בלאגן. מרגיש שהשיר הזה לא מתרומם למחוזות הקלאב שהוא חולם עליו, ולרגעים אפילו לא מחמיא לקול המיוחד, אבל טריקי, של סנדלר.

כמה חם: פושר בשיא

חיים איפרגן – מפחד להתאהב

את השם של הבחור הצעיר והמבטיח הזה אתם אולי זוכרים מ"אייל גולן קורא לך" ואולי גם אתם כבר שמעתם ממנו, אולי מאלבום הבכורה שלו "פרק אחר" ואולי רק מהרחש שיש סביבו בשנים האחרונות בתעשייה. איפרגן הצעיר הוא בהחלט אחד השמות המבטיחים בז'אנר המזרחי כיום והוא לקראת אלבום שני – זה שיר ראשון מתוכו.

האמת? מעט מאכזב. איפרגן אומנם זמר מצוין, אבל התוצר הסופי מרגיש דל: העיבוד לא מספיק מעניין והטקסט והלחן לא מפצים. חיים, אנחנו מבינים שאתה מפחד להתאהב, אבל לא צריך לפחד להעז. הציפייה מאיפרגן היא להוכיח שהדיבור עליו מוצדק ושמדובר בזמר שמביא משהו משלו.

כמה חם: מנה חמה

איתי לוי – בשעות המתות

שיר נוסף מתוך האלבום החדש של איתי לוי 'כל העיר יודעת' שיצא לאחרונה. לוי מבצע פה נפלא בלדה אינטליגנטית ויפה, הן מבחינת תוכן והן מבחינה מוזיקלית. נראה שלוי מצליח לגבש לעצמו זהות ייחודית כמבצע, והשיר הזה הוא דוגמה. מוצלח מאוד.

כמה חם: רומן-חורף

עופר לוי – תראי אותי

עוד שיר חדש לעופר לוי, מה עשינו שכל הטוב הזה מגיע לנו? מי מכן שעוקבת, יודעת שלוי עובד בימים אלו על אלבום חדש, ועופר לוי בא לעבוד. "תראי אותי" הוא שאנסון מזרחי לכל דבר. עופר לוי מצטיין בלספר סיפורים בשירים שלו, בקול, באינטונציה. כל נשימה שלו למיקרופון מכוונת. הבלדה הזאת מלאה בדרמה ובפאתוס, כינורות ופסנתרים וסקסופון וגיטרה ספרדית. מה אין פה בעצם?

כמה חם: אש בנשמה

אוראל גיספן – כרגיל

טוב, נכון. אוראל גיספן לא ממש עושה 'מוזיקה מזרחית'. שזה מפתיע, או לא מפתיע בכלל, כשחושבים על זה שהוא הבן של יוסי גיספן. האמת היא ששמתי עליו עין עוד מהסינגל הראשון "כמעט רומנטי" המצוין שלו. הוא לא רק זמר ומבצע נפלא ורגיש, הוא גם יוצר מוכשר, ולכן מקומו בטור זה; הוא כתב והלחין את השיר הזה, ואת שניהם עשה בכישרון רב. אלבום הבכורה בתהליכי עבודה – אנחנו מחכים.

כמה חם: חמים וחושני

ליאור פרחי – שומר החומות

ממתק לסיום: ברכות לליאור פרחי על הוצאת האלבום החדש "ישראלי מילדות: חלק א" – שכולל מגוון של גרסות מקוריות שלו ללהיטים גדולים של המוזיקה הישראלית (דווקא לא מהזמר המזרחי). משמיעה חפוזה, מגיע לפרחי שאפו ענק על היצירתיות בביצועים ובעיבודים לשירים, חלקם שירים לעוסים לעייפה – שהוא הצליח לעורר לחיים. אחד הקאברים המוצלחים בעיניי – ואולי זה בגלל שהשיר המקורי כל כך אהוב עליי – הוא 'שומר החומות'.

כמה חם: מי אמר שלא חם בירושלים?