ה-28 בספטמבר השנה. המקום: בית הכלא פניטנסיאריה דל ליטוראל בעיר גואיאקיל שבמערב אקוודור. שלווה פסטורלית משהו שררה בבית הכלא החדש שנבנה על פי מודל האבטחה של מיטב בתי כלא בארצות הברית. אלא שהשקט באותו בוקר לא החזיק יותר מדי זמן, כשלפתע צרורות של אלפי כדורים שנורו מכלי נשק אוטומטיים הפרו בשנייה אחת את הדממה. 

המטווח שנפתח במפתיע היה בין שתי הכנופיות השולטות בכלא, ובמשך שעות ארוכות מאות אסירים חמושים ברובי M-16, תתי מקלע עוזי, רימונים, מטעני חבלה, מצ'טות וסכינים ניהלו קר אכזרי ועקוב מדם, וטבחו אחד בשני ללא רחמים. כוחות הצבא שהוזעקו למקום התקשו להיכנס לכלא והחיילים חששו לחייהם. רובם גם נותרו חסרי אונים מול מטחי הירי, ובסופו של דבר הם הצליחו לפרוץ אל תוך הכלא רק אחרי כמה שעות כדי להבין שזה היה מאוחר מדי.

מניין ההרוגים מבין האסירים עמד על 116, ראשם של חמישה נערף, וכ-60 אסירים נוספים נפצעו בדרגות חומרה  שונות. המראה בתוך הכלא היה מזעזע עם נהרות של דם שזרמו במקום. מחוץ לכלא עמדו חסרי אונים מאות בני משפחות האסירים שהגיעו כדי לברר מה עלה בגורל יקיריהם. תוך זמן קצר תמונות מתוך הכלא ופרטי האירוע החלו לשטוף את כלי התקשורת העולמיים.

"מדובר היום בכלא הכי מסוכן בעולם. הייתי בבתי כלא בברזיל ובבוליביה, אבל זה כלום לעומת שקורה באקוודור", מספר ישראלי שריצה מאסר של כמה שבועות בכלא שבו התרחש הטבח הנוראי. "זה ג'ונגל. גיהינום. חיי אדם שווים שם כמו קליפת בצל, יתוש או נייר טואלט. אני הצלחתי לצאת משם בזמן, כי אחרת היו עורפים לי את הראש. חברי הכנופיות רצו ממני 100 אלף דולר כדי שיישמרו על החיים שלי. זה כלא שהאסירים מנהלים בפועל, ויש להם אמצעי לחימה כמו של צבא שלם. אי אפשר לישון שם בלילה כי לך תדע אם מישהו לא יוריד לך את הראש עם מצ'טה. רק אלוהים יודע איך שרדתי שם".

(בסרטון: תיעוד מתוך מלחמת הקרטלים בבית הכלא)

כאמור, גם על פי עדותו של אותו ישראלי, ובטח אחרי הטבח המזעזע, פניטנסיאריה דל ליטוראל הוא אחד מבתי הכלא הידועים לשמצה בעולם. מקום כזה שאפילו המבקרים חוששים להיכנס אליו מהפחד שייחטפו על ידי האסירים ויילקחו כבני ערובה. "אני נכנס לכלא הזה רק עם שומרי ראש וגם אז זה מפחיד", חושף גורם ישראלי הנוהג מעת לעת לבקר ישראלים העצורים בבתי הכלא באקוודור וברחבי דרום אמריקה.

"האסירים שולטים בכל הנעשה בכלא, והסוהרים ומנהל הכלא רק משגיחים מהצד ולא מתערבים בחיי היום יום במקום. הם חלק מתעשיית השוחד בתוך בית הכלא ומתפרנסים ממנה יפה מאוד. עכשיו חשוב להבין משהו", מוסיף אותו גורם. "זה כלא ברמת אבטחה גבוהה מאוד שנבנה על פי מודל אמריקאי - אבל פה זה מתחיל ונגמר. האסירים עושים מה שבא להם, ואחת לכמה ימים יש מלחמות עולם בין הכנופיות על השליטה בכלא. עריפת ראשים של אסירים על ידי יריביהם נועדה בעיקר כדי להראות עוצמה ולזרוע פחד".

כמה חודשים לפני "טבח ספטמבר" האיום, עשרות אסירים נהרגו ואחרים נפצעו במהומות שפרצו בין כנופיות של אסירים בכלא, וגם אז, בדיוק כמו היום, השלטונות באקוודור חששו להתערב ואפשרו לאסירים לעשות ככל העולה על רוחם. אותן מהומות לפני כמה חודשים פרצו בשלושה בתי הכלא הגדולים במדינה, כולל הכלא בגואיאקיל, בעיקר בגלל צפיפות גדולה ומלחמות שליטה, ולמרות שממשלת אקוודור העלתה את שכר הסוהרים לכ-1,000 דולרים בחודש כדי שאלה לא יקחו שוחד מהאסירים - את רובם המשכורת לא מספקת, והם מקבלים עוד מאות דולרים מדי חודש כדי לא להתערב בנעשה בכלא.

באופן מפתיע (או שלא), גם במקרה של הטבח האחרון קיים "קשר ישראלי", אחרי שכזכור באותו מתקן כליאה ממש, חוסל לפני כשנה וחצי העבריין הישראלי שי דהן. זה קרה באוגוסט 2020 בזמן שדהן היה עצור באחד האגפים בכלא יחד עם חברו אורן שיינמן לאחר שהואשמו במכירת בדיקות קורונה מהירות והחזקת סכום של 300 אלף דולרים במזומן, לצד מסמכים מזויפים איתם התחזו לסוכני הרשות למלחמה בסמים. בשיחות שניהל ימים ספורים לפני מותו, דהן הזהיר שאסירים בכלא מתכוונים לרצוח אותו כנקמה על כך שהוא מחזיק בידיו חומר מפליל ולוהט על נשיא אקוודור לשעבר, עבדאללה בוקראם, לו הוא מכר לכאורה את אותן בדיקות מהירות.

שי דהן (צילום: צילום מסך מתוך שידורי הטלוויזיה באקוודור)
שי דהן (מימין) זמן קצר לפני חיסולו בכלא, וחברו אורן שיינמן שניצל בנס|צילום: צילום מסך מתוך שידורי הטלוויזיה באקוודור

"שי התחנן בפני גורמים ישראליים ובהם אנשי השגרירות, להוציא אותו ואת אורן מהכלא וטען שחייהם בסכנה, אבל דבר לא קרה. חשבו שזה לא רציני. שבוע לאחר מכן הוא נרצח בתאו", מספר גורם ישראלי שהיה בקשר עם דהן. "חשבו שהוא מדמיין ושזה לא יכול לקרות, אבל עובדה שעשרה אסירים רצחו אותו באלימות מחרידה. מנהל הכלא ידע על הכוונה, ניתק את מצלמות האבטחה ודאג שהאסירים יבצעו את עבודתם מבלי שיופללו".

אותו גורם ישראלי, שהכיר היטב דהן, ומתגורר בשנים האחרונות במדינה הלטינית חושף כי אותם עשרת אסירים שהיו מעורבים ברצח של דהן חוסלו באכזריות במהלך הטבח האחרון. "קיבלתי מידע מסווג מתוך הכלא שהאנשים שרצחו את שי חוסלו בטבח שהיה בכלא לפני כשבועיים", הוא מספר. "זה מה שנקרא יש אלוהים בשמיים. כל מי שהיה מעורב ברצח של שי חוסל או נענש. החל מהמאפיונר שנתן את ההוראה לרצוח אותו וחוסל בעצמו בתוך מרכז קניות גדול בדרום המדינה, מנהל הכלא ואנשיו שנענשו, והאסירים שנרצחו. בורא עולם נקם את מותו של שי שנרצח על לא עוול בכפו".