בקומה השלישית מתוך ארבע, בבניין לא משופץ משנות הארבעים, נמצאת דירה לא משופצת שהיא הדירה השכורה העשירית של ההייטקיסט, בן 38. הדירה נמצאת בצפון הישן של תל אביב, ברחוב יהושע בן נון, שטחה 40 מ"ר, ויש בה בסך הכל חדר וחצי.

חלומו של הדייר היה לקבל דירה מעוצבת ומסוגננת התואמת את סגנון חייו. "האתגר בשיפוץ דירות כאלה הוא להתאים את הרהיטים הישנים לחלל חדש, ולבצע שיפוצים קוסמטיים קלילים בלבד, כי הדירה לא בבעלות הדייר", מספרות מיכל סיני ואפרת רז, המעצבות. "במקרה הנוכחי לצערנו (או לשמחתנו) הרהיטים הישנים של הדייר לא התאימו, אם מבחינת גודל ואם מבחינת הסגנון. הוחלט פה אחד לערוך רכישה מסיבית של כל הריהוט לדירה, ולהשתמש בספרות המשובחת שהדייר צבר במהלך השנים כדי להעשיר ולהשביח את העיצוב".

סלון (צילום: גל דרן)
עיצוב פנים של דירה שכורה הוא איזון עדין|צילום: גל דרן
פינת קריאה (צילום: גל דרן)
פינת הקריאה. הספרים הם חלק מן העיצוב|צילום: גל דרן
מדפים (צילום: גל דרן)
הקובייה התכלכלת עוטפת את חדר השינה|צילום: גל דרן
מיכל ואפרת (צילום: גל דרן)
צילום: גל דרן

עוד בערוץ עיצוב הבית: 

לכל הכתבות בערוץ living
הכינו את המשאבות: הכל על בריכות מתנפחות
9 הצעות לסידור ארון הבגדים

הקובייה הכחלחלה

מצבה של הדירה היה לא טוב. קירות מתקלפים, פרקט מתפרק, רטיבות ותשתיות ישנות. מכיוון שבדירה שכורה לא נהוג להחליף מטבח או פרופיל חלון, עבודה של מעצב פנים על דירה כזאת היא איזון עדין בין הימנעות מהשקעה בנכס עצמו לבין שדרוג הקיים.

"כשנכנסנו בפעם הראשונה לדירה חטפנו התקף לב", מספרות סיני ורז, "מצד ימין התנוססה נישת גבס כעורה שחילקה את החלל המרכזי, ובלטה כמו שומה מיותרת על הפנים. מורה שהערצנו אמר לנו פעם: 'כל דבר שנראה כמו החיסרון הכי גדול של הדירה – שם חבוי הפוטנציאל האמיתי'. ברוח הפילוסופיה הזאת צבענו את הנישה באפור תכלכל, כך שבמרכז הדירה התקבלה קובייה כחולה ששימשה רקע מעניין לספרייה ותרמה לאווירה האינטימית של חלל נעים, ביתי וכמובן מסוגנן".

השיפוץ נמשך כחודש, מאחר שחלק מהפריטים והריהוט יוצר במיוחד עבור פרויקט זה. הפריטים והרהיטים נקנו ב-35 אלף שקלים, ומאחר שכל הריהוט נקנה בחנות אחת הורכבה חבילה מוזלת שאפשרה לעמוד בתקציב. את הקירות הדייר צבע בעצמו לפי הנחיות וגוונים שהשאירו לו המעצבות. "מהפגישה הראשונה הדייר סמך עלינו ונתן לנו יד חופשית. השיפוץ היה מינימליסטי וכלל את ההכרחי בלבד: הקירות נצבעו, הקרמיקה הישנה והצהבהבה במטבח נצבעה בגוון אפרפר בהיר, ארונות המטבח נצבעו בשחור מט משי, את השיש במטבח לא החלפנו ורהיט איקאה שנשאר בדירה נצבע בשחור והוסב לבר ישיבה. התמונות הוזמנו מאתרים בחו"ל ווילונות לבנים מאיקאה השלימו את המלאכה והלבישו את החלל בנגיעות רכות", מתארות סיני ורז.
סלון (צילום: גל דרן)
הטלוויזיה הוצבה בגב ארונות המטבח|צילום: גל דרן
פינת עבודה (צילום: גל דרן)
חלל קטן ומנוצל להפליא|צילום: גל דרן
סלון (צילום: גל דרן)
צילום: גל דרן
עבודה (צילום: גל דרן)
צילום: גל דרן

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

 מדירה מוזנחת לפנינה אמיתית

דלת הכניסה מובילה להול ארוך שבו הוצב ספסל שחור מברזל ועליו קערה למפתחות, משקפי שמש ומכתבים לצד פריטים עכשוויים שנקנו בשוק הפשפשים. מעל הספסל מראת עץ עגולה, ובהמשכו של ההול הארוך פינת עבודה מעץ בתפירה מיוחדת, שמעליה נתלו תמונות שהן הפריט היחידי שהובאו מדירתו הקודמת של הדייר. לחדר השינה הקטן במיוחד הזמנו מיטת עץ בסגנון מינימליסטי כדי לא ליצור עומס מיותר, לצידה שרפרף קטן ומעליה תמונת עיגולים בשחור לבן לאיזון בין רצפת עץ ומיטת עץ. מראת ברזל עומדת במעבר לכיוון הסלון.

המשכו של ההול מפנה למטבח, שהיה אחת הבעיות המרכזיות. ישן, קטן, אריחים ישנים ומצהיבים. "החלטנו לעשות מהפך", מספרות המעצבות, "וצבע שחור על בסיס שמן הוא בדיוק התשובה הדרמטית. הלקוח צבע את הפורמייקה ואת דלפק העץ מאיקאה, וכבר שיפר את המראה הכללי ונתן תחושה יוקרתית". האריחים הישנים נצבעו באפור, חלון לא אסתטי הוסתר בווילון, וקוביות עץ לתבלינים וכוסות נתלו כאחסון נוסף.

בקיר התומך בארונות המטבח נתלתה הטלוויזיה, וספת שזלונג אפורה עם כריות בהדפסים גיאומטריים משתלבת עם תמונת האיל התלויה מעליה. שולחן קפה בסגנון רטרו, שטיח מפוספס בשחור לבן ועציצי בטון וצמיג שחור עם סנסיווריה ירוקה יוצרים אתנחתא נעימה לעין. על רקע הקובייה הכחולה הוצבה ספריית ברזל שחורה עם פריטים ייחודיים שאף הם נקנו בשוק הפשפשים ביפו, כמו גם כיסא הנדנדה משולב הברזל והעץ. להשלמת המראה הוספה מנורת קריאה שחורה בסגנון סקנדינבי. גופי תאורה מברזל שחור מעטרים את תקרת הסלון ונורות פחם אופנתיות תלויות בחלל הכניסה ובחדר השינה.

"רעיון השירות שלנו, עיצוב מלא ב-12 שעות בלבד כאשר אנו קונות ומתקינות הכל בשקיפות מלאה לצד טבלאות אקסל הנצמדות לתקציב, קסם לדייר שהחליט שאנו תפורות בדיוק למידותיו. בקרב שוכרי הדירות יש פחד לשכור מעצב פנים. הדעה הרווחת היא: למה לי להשקיע בדירה שלא שייכת לי? שמחנו להוכיח (גם לעצמנו) שבמינימום השקעה אפשר להפוך דירה מוזנחת לפנינה אמיתית, והכי חשוב- כל הריהוט, ווילונות, גופי תאורה הולכים יחד עם הדייר לדירה הבאה שלו. כך שההשקעה האמיתית היא לא בדירה אלא בעצמך".

מטבח (צילום: גל דרן)
הדייר צבע בעצמו את הארונות והקירות|צילום: גל דרן
אי  (צילום: גל דרן)
צילום: גל דרן
מיטה (צילום: גל דרן)
צילום: גל דרן
_OBJ_OBJ_OBJ

רשימת מכולת:
כיסא נדנדה - אייטמס גלרי, 1,800 שקל
כיסא בר - אייטמס גלרי, 350 שקל
מראת ברזל עומדת - אייטמס גלרי, 1,700 שקל
מנורת ברזל צמודת תקרה לסלון - ביתילי, 300 שקל
שולחן קפה בסלון - אייטמס גלרי, 2,400 שקל

מעצבות פנים: מיכל סיני ואפרת רז, homemade4u