"אימא, הסייעת לקחנו אותנו למטבח הוציאה פלפל חריף שמה לנו בפה עם סבון. היה לנו שורף בלשון", כך סיפרו פעוטות ששהו בפעוטון באחד הישובים בשרון לאימותיהן ההמומות, "אנחנו לא רוצים לחזור לגן. לא טוב לנו".

תחנת המשטרה במרחב השרון חוקרת בשבוע האחרון חשד להתעללות קשה בפעוטון. תחילת החקירה באם לשני ילדים בגילאי שלוש וחצי שלא רצו ללכת לפעוטון, וסיפרו לאמן על המתרחש בו.

"שאלתי הורים נוספים וגם הילדים שלהם סיפרו תיאורים דומים. באותו רגע הוצאתי אותם מהפעוטון והגשתי תלונה במשטרה", סיפרה האם למקורביה, "מאיפה יש למטפלת פלפל חריף בפעוטון?".

הורים נוספים הגישו תלונות במשטרה כולל הקלטות ממכשירי הקלטה שהשתילו ההורים בתיקי ילדיהם. למרות התיעוד, נכון לעכשיו העדויות האלה מוגדרות כהאזנת סתר.

לטענת ההורים, ילדים שלא רצו לישון, הפריעו או בכו בשעת ההרדמה בפעוטון, הוכו על ידי המטפלות.

"הן סיפרו שהסייעות היכו אותם בידיים כדי שיישנו ולא יפריעו. הן דיברו בגסות לילדים. או בכמה מקרים הצמידו את הילדים למזרנים שלא יקומו ושישנו", ציינה אחת האימהות בשיחה עם mako, "הן מנעו מכמה מהילדים דבר אלמנטרי כמו לעשות קקי. הילדה שלי לא רוצה לחזור לפעוטון. היא בכתה. היא סיפרה שהסייעת צעקה לה לשתוק ולישון".

הפעוטון מרושת במצלמות אבטחה אבל במטבח ובכניסה לשירותים ועוד כמה מקומות יש חללים שלא מתועדים בכלל.

שלושה מילדי הגן נחקרו על ידי חוקרת ילדים של משרד העבודה והרווחה ועדויותיהם הגיעו לידי חוקרת בכירה בתחנת במשטרת מרחב שרון.

בעקבות עדויות הילדים הגננת והסייעות נחקרו באזהרה בחשד להתעללות בכמה מילדי הגן והגן נסגר לשישים יום. על הסייעות ועל המטפלת המובילה נאסר ליצור כל קשר ישיר או עקיף עם הורי הילדים. כמו כן הוצא צו איסור האוסר לפרסם את שם הגן.

מנהלת הפעוטון הכחישה שידעה על התעללות בילדי הגן. בידי החוקרים סרטוני מצלמות אבטחה ותיק החקירה מתנהל בצמוד לפרקליטה בכירה ממחוז מרכז.

ההורים הקימו ועד פעולה מטעמם ושכרו את שירותיהן של עורכות הדין, חן מאירי ומצדה מועלם, כדי להגיש תביעה אזרחית נגד המטפלת המובילה והסייעות על הנזקים הנפשיים והפיזיים שנגרמו לילדיהם ולדרוש מהמשטרה לעצור אותן. הם גם הפגינו מול ביתה של המטפלת הראשית, שעליה לדבריהם מוטלת אחריות למקרים.

"זו פרשה חמורה מאוד והמשטרה לא מוסרת שום מידע להורים על המתרחש בחירה. אנחנו דורשות שההורים יעודכנו בפרטי החקירה ולא יעלימו מהם מידע. יש ילדים נוספים שעל פי החשד עברו התעללות ברמות כאלה ואחרות ולא תוחקרו", ציינו עורכות הדין מאירי ומועלם.

ממשטרת מרחב השרון נמסר בתגובה לטענות ההורים: "הפעוטון נסגר. מתנהלת חקירה. עושים את כל הפעולות הנדרשות: גביית עדויות, צפייה בסרטונים וכל מה שנדרש".