תשע וחצי שנות מאסר ופיצוי בסך 400,000 שקלים למשפחות הילדים הנפגעים: זה העונש החמור והתקדימי שבית המשפט הטיל על הגננת המתעללת כרמל מעודה, שתועדה במצלמות הגן ב-35 מקרי תקיפה מחרידים.

"הנאשמת הייתה צריכה לשמור על שלומם של הילדים ועשתה בדיוק את ההפך - גרמה להם לנזק וקשיים", אמר השופט עמי קובו, "היא ביצעה עבירות קשות בפעוטות, בין היתר ישבה עליהם, קשרה אותם, העמידה אותם עם הפנים לקיר, הצליפה בהם וחסמה את האוויר שלהם".

א', אחיה של מעודה, שוחח הבוקר (שני) עם נסלי ברדה ב"חדשות הבוקר" והביע זעם על העונש החמור. "אנחנו, המשפחה, מרגישים שהיה פה חוסר צדק מוחלט - מתחילת החקירה", טען א', "המשטרה הפיצה את הסרטונים עוד לפני כתב האישום ונעשה פה משפט שדה מאוד תקשורתי. גזר הדין במשפט היח"צני הזה שיקף את הלך הרוח בציבור".

"גזר הדין החמור הוא קפיצת מדרגה שונה לחלוטין", המשיך א', "כבוד השופט עמי קובו רצה לתת החמרת ענישה, אבל טווח הענישה המקובל היום בחוק הוא בין 15 ל-30 חודשי מאסר. הוא נתן תשע וחצי שנים. כשאתה בא לעשות החמרת ענישה, שזה טוב וראוי, היא צריכה להיות מידתית. תן את הטווח העליון, 30 חודשי מאסר - לא פי שלוש. המשטרה קבעה שלא היו חבלות. אין חוות דעת לחבלות, ועדיין נתנו לכרמל תשע וחצי שנים".

כרמל מעודה. נשלחה לתשע וחצי שנות מאסר|צילום: חדשות

אחותך הורשעה בעבירות התעללות ופגיעה בחסרי ישע. הסרטונים לא הפכו לך את הבטן?
"לא באתי להגן עליה, אני מגנה את המעשים הנוראיים שהיא ביצעה. אף אחד לא אמר שלא מגיע לה עונש, כן מגיע לה, היא צריכה לשבת על מה שעשתה, אבל אני כן מגן על הצדק. אני נזעם, אני כועס, כי את גזר הדין הראשון שלה כרמל קיבלה ב-2019 כשהסרטונים שוחררו ושרפו לנו את הבית. ההורים שלי היו בבית אז, הם היו יכולים להירצח ולמות. לתת לבן אדם רק שלוש וחצי שנים? איפה הפרופורציות?".

יש הבדל בין זה לבין פגיעה בילדים.
"ופגיעה בחיים, זה פחות חשוב? אנסים ורוצחים זה פחות חשוב? הבן אדם שרף לנו את הבית, וזאת לא העבירה הראשונה שלו. לתת לו שלוש וחצי שנים ועסקת טיעון?".

העונש הזה הוא גם כדי להרתיע גננות אחרות. יש בישראל בעיית פיקוח קשה בגנים לילדים עד גיל שלוש.
"הילדים שלנו לא נולדים בגיל שלוש אלא בגיל אפס. בגיל שלושה-ארבעה חודשים האמא חוזרת לעבודה ומאז אין פיקוח. לבוא עכשיו ולתת החמרת ענישה כזאת, האם זה ירתיע ויעצור את המטפלת הבאה? אני לא בטוח. המטפלת הבאה תעשה את זה ככה או ככה, היו לפניה ויהיו גם אחריה. לצערנו, זו מכה. נותנים עונש לא פרופורציונלי לבן אדם, זה לא מה שיעשה שינוי במדינה. מקווים שהעליון ישנה את זה".