לכולם זה ברור, גם לזאטוטים, שברגע שנכנסים לבית של סבא וסבתא כל חוקי המשחק משתנים. מה שאי אפשר בבית מותר בבית הסבים, כולל פינוקים מכל סוג ובין השאר גם שינה מאוחרת. מכיוון שגם הילדים מודעים למעבר בין הבתים ולחוקים השונים בכל אחד מהם, אפשר לאפשר חריגות כגון שינה בשעה מאוחרת. לא צפוי להגרם מכך נזק משמעותי לשגרת שעות השינה של הפעוטות, מעבר להסתגלות של לילה אחד או שניים כאשר יחזרו הביתה.

יחד עם זאת, כאשר מדובר בתינוקות עד גיל שנה וחצי-שנתיים, שעות השינה חשובות מאוד ויש להקפיד על כך שיקבלו אותן גם כאשר המשפחה כולה בשיא הפעילות. ניתן לאפשר להם להירדם לצדכם בעגלה או במזרן קטן על הרצפה, כדי לתת להם תחושה של ביחד, ועם זאת לספק את הצורך הפיזיולוגי בשינה.

אז איך להתכונן ללילה הראשון מחוץ לבית. הכנו לכם מדריך שיעזור לכם:

איזה אביזרים כדאי שיהיו בבית הסבים בזמן השהייה? מאוד חשוב שבבית של סבא וסבתא יהיה מקום בטיחותי לישון בו, לכן אל תתעצלו לארגן עריסה לתינוקות, ולפעוטות גדולים יותר מזרן על הרצפה. כדאי שהנכדים יגיעו עם תיק גדול שבו גם חפצים שמזכירים את הבית, כמו צעצועים אהובים של העולל או אפילו סדין ושמיכה עם ריח של הבית. כמו כן, חשוב להצטייד בחפץ המעבר שהפעוט קשור אליו, כמו שמיכה שהוא אוהב או דובי - כל אחד על פי הרגליו האישיים.

לישון במיטה של סבתא וסבא זה תמיד כיף, האם זה מומלץ? אצל תינוקות קטנים עד גיל שנתיים, אסור בתכלית האיסור להשכיב אתכם במיטה. זוהי סכנה בטיחותית חמורה. הדבר עלול לגרום לפציעה, חנק ואף למוות ולכן אין להקל בכך ראש. לעומת זאת עם פעוטות גדולים יותר, אין שום בעיה. קחו את הנכדים איתכם למיטה, זאת חוויה וגם כיף להתחבק עם סבתא וסבא.

כיצד מרגיעים נכד שבוכה בלילה ומבקש את ההורים? חשוב להכין מראש ילדים ותינוקות לשינה אצל הסבים. עשו זאת בעזרת שיחה נעימה שבה תסבירו לפעוט כי הוא נשאר עם סבא וסבתא למשך הלילה. עשו זאת גם עם תינוקות קטנים, הם מבינים יותר ממה שנדמה לנו. אם הפעוט מתחיל לבכות מגעגועים בלילה, אל תבטיחו לו שההורים כבר חוזרים, וגם אל תניחו אותו לישון ו"תברחו" מהחדר. הישארו לצדו וכאשר הוא בוכה וחבקו אותו.

באילו מקרים צריך להתקשר להורים בלילה? בלינה הראשונה אצל הסבים חשוב במיוחד שההורים ישהו באותו אזור, במרחק קריאה, כדי שאם יהיה לתינוק ממש קשה, יוכלו לגשת אליו וכך הוא ילמד לבטוח בקשר עם הוריו. כמו כן, במקרים של מחלה של התינוק או במקרה שלסבא וסבתא בעצמם קשה להתמודד עם התינוק, כדאי להתקשר להורים. ובכל מקרה, מומלץ תמיד להחזיק אצל הסבים תכשיר להורדת חום לתינוקות.

הנכד הגיע עם מוצץ אחד, האם זה מספיק? אחד הסיוטים של כל שמרטף הוא לאבד את המוצץ האחד שהגיע עם הפעוט, אולם החשיבות להשאיר 4-5 מוצצים במיטת התינוק היא בעיקר לטובתו של התינוק, כדי שילמד להרגיע את עצמו. בלילה מומלץ להניח מספר מוצצים במקום קבוע במיטת התינוק, כדי שאם התינוק יאבד את המוצץ הוא יוכל למצוא חדש במהירות.

מה עדיף, שהנכדים יבואו לסבים או שהסבים יבואו לנכדים? כשלסבא וסבתא טוב, גם לנכדים טוב. לכן בדקו עם עצמכם היכן נוח לכם לשמור על הנכדים, בבית שלהם או בבית שלכם, ולפיכך תחליטו. באופן עקרוני, קל יותר להרדים ילדים במיטה שהם רגילים אליה בחדרם, אך ילדים בעלי הרגלי שינה טובים ונכונים, ישנו בקלות גם בכל מקום אחר.

הכותבת יועצת שינה ומומחית ליעוץ שינה בתאומים, שלישיות וצמודים בגיל, מ"מירב השינה - יועצת שינה 24/7"