לאחר ההודעה על סגירת מערכת החינוך מחר נותרו הורים רבים לילדים בגנים הפרטיים מבולבלים: האם מחר הילדים נשארים בבית או לא? התשובה הקצרה היא פשוטה: הגנים הפרטיים נסגרים החל ממחר (חמישי) כחלק מהחלטת הממשלה הבוקר.

"אין ולא הייתה סיבה להשבית את הגיל הרך עם חצי אחוז תחלואה בתוכו, לכן התנגדתי לכך הבוקר", אומר  שר הרווחה איציק שמולי בשיחה עם mako, "יש לאפשר להורים לצאת לעבודה ולא לפגוע לפעוטות בהתפתחות התקינה, ובמקרי התפרצות לפעול באגרסיביות במוקדי התחלואה". בישיבת הממשלה הבוקר הציג השר שמולי נתונים שמהם עולה במעונות היום המפוקחים יש רק 39 חולים מתוך 111,169 פעוטות. בנוסף, מתוך כ-27 אלף אנשי צוות במעונות - 50 נדבקו.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ רם שפע, התנגד אף הוא לסגירה של מערכת החינוך כולה: "מתקשה להבין את ההחלטה על סגירת מערכת החינוך החל ממחר - טלטול של המערכת".

מעבר לכך יש בעלות גנים שתוהות אם יצליחו להתקיים אחרי עוד חודש של סגר, שבו ייאלצו להחזיר תשלומים להורים. "ההחלטה על סגירת מוסדות חינוכיים במעונות היום בהם התחלואה היא מזערית שגויה מהיסוד", אומרת לירון אונגר מנהלת את גן "כמו פעם" בנס ציונה. "הילדים הרכים החלו רק לפני שבועיים מסגרות חינוכיות, עברו תהליך רגשי לא פשוט של היפרדות והסתגלות ושוב בוחרים לשנות להם את סדר היום. עבורי כמנהלת גן פרטי ההחלטה ממש כואבת. לחשוב ששוב הילדים נכנסים לתקופה מטלטלת בתוך הבית ואז בזמן קצר ממש לחוות עוד הסתגלות, זה ממש לא מקצועי".

שני כלפון, בעלת גן בחדרה, תכננה לפתוח את הגן שלה בשני, אלא שאז הגיע הפקחים. "הבוקר הגיעו אלי פקחים לוודא שאין לי שום תוכנית לפתוח לאחר החג, הודיעו שזה לא רק קבלת קנס אלא פתיחת תיק פלילי. עם תיק פלילי אסור לי להיות בעלת גן ולכן לצערי לא אוכל לפתוח את הגן. אני סוחבת איתי הפסדים כבדים מאוד מהסגר הקודם, ולאחר הסגר הזה אם איאלץ להחזיר כסף סביר להניח שלא יהיה להורים גן לחזור אליו. ההסתגלות השנה הייתה לא קלה, קיבלתי חזרה ילדים שהיו חצי שנה בבית, עוד מהסגר הקודם. אחוז ההדבקה במעונות היום נמוך מאוד תנו לנו לעבוד".

 

 

שני כלפון (צילום: אלבום פרטי)
שני כלפון|צילום: אלבום פרטי

דורשים פיצוי

פורום הגנים הפרטיים הבהיר היום שוב שמבחינתו, ביום שני הגנים יחזרו לעבוד. "החלטת הממשלה משוללת כל הגיון בסיסי. אין ויכוח שאחוז התחלואה והדבקה בקרב פעוטות בגילאי לידה עד 3 שואף לאפס, ואפילו פרוייקטור הקורונה פרופ' גמזו גורס שהתחלואה בגילאים האלה נמוכה. אנו שבים ומחדדים: ביום שני יפתחו כל הגנים הפרטיים בישראל, לטובת המשך החינוך הרציף של הילדים ומתן האפשרות להורים להמשיך לעבוד בעסקים הפרטיים כפי שהוחלט בממשלה", נמסר מהפורום.

לא כל הארגונים נחרצים כל כך. יניב בר אור, מנכ"ל התאחדות מעונות היום הפרטיים בישראל, הבהיר שאין לו כוונה לעבור על החוק. הגנים יישארו פתוחים או ייסגרו בהתאם להחלטת הריבון - ממשלת ישראל. אנו בקשר עם הגורמים הרלוונטיים ברמה הבכירה ביותר ומגבשים איתם את ההתנהלות. חשוב לזכור כי מלבד ההחלטה על סגר במערכת החינוך יש לקבל החלטה לגבי פעוטונים בהם מתחנכים ילדים של עובדים חיוניים וגם הם צריכים פתרון. אנו מגבשים את הפתרונות. במקביל אנו דורשים פיצוי למפעילי הפעוטונים. חובה עלינו לזכור כי מדינת ישראל תצא מהסגר ואז היא תזדקק למערכת חינוך חזקה לטובת החברה והכלכלה הישראלית".

"מה שבטוח, יש תחושה שהכול מתנהל בצורה חובבנית ולא מאורגנת. כל שנייה מטילים פצצה חדשה"

ההורים נותרו מבולבלים ולא יודעים איך לפעול ומה לעשות. שרי פילוסוף, אמא של להב בן שנתיים, שהולך לגן פרטי בגדרה מודה שהיא מתלבטת. "מצד אחד לא ברור לי מה יעזור עוד יום, מחר תוכננו כל מסיבות ראש השנה, פרידה ראויה מהילדים והסבר שלא יגיעו לגן בזמן הקרוב וכעת, הכול מבוטל. שוב מפילים פצצה. אין שגרה. הבן שלי מאוד אוהב את הגן שלו, מאוד אוהב גני משחקים, פעלתן ואוהב לשחק. כיף בבית אבל בטוחה שבגן כיף לא פחות. מצד שני, מאתמול שמעתי על שלושה ילדים בגילו מהאזור שלנו שנדבקו בקורונה, אז זה מפחיד. ואולי עדיף. מה שבטוח, יש תחושה שהכול מתנהל בצורה חובבנית ולא מאורגנת. כל שנייה מטילים פצצה חדשה".

"מצד אחד חוששת לשלוח את הבת שלי לגן כי יש לי כבר ארבע חברות שנכנסו לבידוד בגלל גננות או סייעות או ילדות אחרות בגן שנדבקו בקורונה", אומרת ליאת, תושבת המרכז. "מצד שני, איך אני אמורה לעבוד כשיש לי פעוטה בבית שצריך לטפל בה מסביב לשעון? אני חושבת שיעשו טוב אם ימצאו פתרון לגיל הרך - קפסולות, מטופלות, אפילו בימים? יום כן יום לא? לא יודעת. אי אפשר הרי לעבוד עם ילדים בגילאים האלה בבית".